reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Energia wiatrowa i słoneczna to 2 najtańsze sposoby na redukcję dwutlenku węgla

dodano: 2022-04-08 22:47
autor: HP | źródło: Ember

wind-solar_au_360px.jpg Wszystko wskazuje, że energia słoneczna będzie jedynym ratunkiem na uratowanie świata przed wzrostem temperatury. Analiza jednego z think tanków wskazuje, że jeśli energia słoneczna utrzyma tempo wzrostu, podobnie jak energia z wiatru, to światowy sektor energetyczny spełni swoje cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, aby utrzymać temperaturę na świecie pod kontrolą. Wiadomo też, które kraje najlepiej radzą sobie z przejściem na energię w wiatru i słońca.

psew.pl
wiatraki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Ember, niezależnego think tanku, jeśli energia wiatrowa i słoneczna utrzymają skumulowany wzrost o 20% w ciągu najbliższych 10 lat, światowy sektor energetyczny ma szansę osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji, które są niezbędne do utrzymania wzrostu temperatury na świecie na poziomie lub poniżej 1,5°C.

Jeśli produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej utrzyma tempo wzrostu z roku na rok w ciągu ostatnich 10 lat – 33% – przez kolejne 10 lat, to bez wątpienia energia słoneczna będzie zwiększać swoją wagę w ograniczaniu emisji CO2.

Raport sugeruje, że energia słoneczna musi wzrosnąć „tylko”  o 24% w ciągu następnej dekady, aby osiągnąć swoje cele.

Analiza wykazała, że ​​w ubiegłym roku produkcja energii słonecznej wzrosła o ponad 23%, a wiatr o 14%.
Te dwa źródła oficjalnie przekroczyły 10% światowej produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku, a w połączeniu z innymi źródłami czystej energii (dwa pozostałe największe to energia jądrowa i wodna), osiągnęły 38%. Łącznie oznacza to, że wyprzedziły one największe na świecie źródło wytwarzania energii elektrycznej - węgiel (36%).

Na całym świecie 50 krajów zaspokaja obecnie 10% lub więcej swojego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą wiatru i słońca. Tylko 3 kraje drastycznie przekroczyły ten cel: Dania, Luksemburg i Urugwaj, które wytwarzały odpowiednio 52%, 42% i 47% swojej energii elektrycznej przy użyciu wyłącznie energii wiatrowej i słonecznej. Obecni światowi liderzy w dziedzinie energii słonecznej to Jemen z około 15%, Chile z 13% i Australia z 12%.

Zużycie węgla wzrosło w ubiegłym roku w wyniku ciągłego wzrostu zakupów Chin.
Wynika to także z powodu ożywienia gospodarki światowej i związanego z nią zapotrzebowania na energię elektryczną. W wartościach bezwzględnych wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2021 r. był największym, jaki kiedykolwiek zaobserwowano. Niestety, wzrost energii wiatrowej i słonecznej — również największy, jaki kiedykolwiek zaobserwowano - zaspokoił zaledwie 29% zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...