reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Festiwal filmowy w Cannes w stacjach Canal+

dodano: 2022-05-27 14:20 | aktualizacja: 2022-05-28 11:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: CANAL+/satkurier.pl

„Międzynarodowy Festiwal Filmowy” w Cannes W dniach 17-28 maja br. w Cannes, we Francji, odbywa się 75. „Międzynarodowy Festiwal Filmowy” („Festival de Cannes”). W sobotę, 28 maja br. o godz. 20:30 w CANAL+ Premium i o godz. 21:30 w CANAL+ 1 oraz w serwisie VOD Canal+ Online, a w kolejnych dniach w CANAL+ Film, widzowie zobaczą ceremonię zamknięcia tego wydarzenia. Polskie filmy na festiwalu to „IO” i „Silent Twins”. Serwis VOD Canal+ Online oferuje natomiast takie filmy jak „Komedianci debiutanci”, „DNA”, „La Civil”, „Wyspa Bergmana”, „Paraiste” „Pokój syna”, „Ból i blask”, „Niewidoczne życie sióstr Gusmao”, „Portret kobiety w ogniu” i „Młody Ahmend”.

CANAL+/satkurier.pl
Cannes festiwal canaplus online 2022 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Korzenie tego wydarzenia sięgają lat 30. XX wieku i są pokłosiem skandalu politycznego mającego miejsce w czasie festiwalu w Wenecji, kiedy to pod naciskiem kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera i premiera Włoch Benito Mussoliniego jury dopasowało swój werdykt pod ich dyktat i nagrodziło faszystowski film propagandowy. Czerpiąc ze wsparcia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki, minister kultury i sztuki Francji Jean Zay oraz dyplomata i historyk Philippe Erlanger powołali do życia festiwal filmowy, a na jego miejsce wybrali usytuowane na Lazurowym Wybrzeżu Cannes. Twórcy chcieli, aby ich inicjatywa stała się jednym z największych wydarzeń w świecie kina.

Pierwszy festiwal planowany na jesień 1939 roku trzeba było odwołać z powodu wybuchu II wojny światowej, która zablokowała jego organizację do 1946 roku. - Od tego czasu festiwal co roku stanowi niezapomniane wydarzenie kulturalne, towarzyskie i medialne. Jego historia pełna jest skandali i kontrowersji, z grożeniem obłożeniem widowni ekskomuniką włącznie, znana z odkrywania nowych gwiazd i z budzących sprzeczne emocje decyzji odzwierciedlających nastroje polityczne - czytamy w komunikacie.

Jak zapewnia nadawca, tegoroczna edycja nie ustępuje pod względem rozmachu tym wcześniejszym. W konkursie głównym o „Złotą Palmę” walczy 21 produkcji.

Wśród nominowanych filmów nie zabrakło polskich akcentów - do nagrody głównej nominowany jest film „IO” Jerzego Skolimowskiego, a w sekcji „Un Certain Regard” - promującej „kino o oryginalnej tematyce i formie” - swój nowy film, będący koprodukcją Canal+ Polska, „Silent Twins”, pokazała Agnieszka Smoczyńska, autorka „Fugi” i „Córek dancingu”. W jury kategorii „Un Certain Regard” zasiadła w tym roku aktorka Joanna Kulig, a w kategorii „Złote Oko” dokumentalistów wybierze m.in. reżyserka Agnieszka Holland. Do tej pory polskie produkcje triumfowały na festiwalu canneńskim kilkakrotnie, w tym zdobywając Złotą Palmę”: „Człowiek z żelaza” w 1981 roku oraz „Pianista” w 2002 roku. W 2018 roku Paweł Pawlikowski odbierał „Złotą Palmę” za reżyserię „Zimnej wojny” (więcej tutaj).

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w Cannes organizatorzy zdecydowali się nawiązać do toczącej się wojny w Ukrainie - podczas ceremonii otwarcia festiwalu jako gość specjalny przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zaapelował do filmowców, by nie pozostawali obojętni wobec agresji Rosji. Z drugiej strony zakwalifikowanie do konkursu głównego filmu „Żona Czajkowskiego" Kiriłła Sieriebriennikowa spotkało się ze sprzeciwem Agnieszki Holland - przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej. Pomimo, iż jest to jedyna rosyjska produkcja obecna na festiwalu, a jej twórca znany jest z antyputinowskiej postawy, Agnieszka Holland krytykuje za tę decyzje władze festiwalu twierdząc, że żadne produkcja rosyjska nie powinna być do udziału w nim dopuszczona.

W sobotę, 28 maja br. podczas ceremonii zamknięcia widzowie poznają laureatów nagród w „Konkursie głównym”, w sekcji „Un Certain Regard” oraz w konkursie „Złote Oko”.

Tymczasem w serwisie VOD CANAL+ Online dostępne są filmy laureatów i triumfatorów poprzedni edycji „Międzynarodowego Festiwalu Filmowego” w Cannes, m.in.: „Komedianci debiutanci”, „DNA”, „La Civil”, „Wyspa Bergmana”, a także „Paraiste” i „Pokój syna” nagrodzone „Złotą Palmą” dla „Najlepszego filmu”, „Ból i blask” („Złota Palma” - „Najlepszy aktor” - Antonio Banderas), „Niewidoczne życie sióstr Gusmao” (nagroda „Un Certain Regard”), „Portret kobiety w ogniu” („Złota Palma” za „Scenariusz”) i „Młody Ahmend” („Złota Palma” za „Reżyserię”) (więcej tutaj).

„Międzynarodowy Festiwal Filmowy” w Cannes w Canal+ Online:

„Komedianci debiutanci”
emisja: w CANAL+ Online

Komedia. Etienne, ambitny aktor, prowadzący w więzieniu warsztaty teatralne przygotowuje z osadzonymi przedstawienie „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętni i sceptyczni skazani zaczynają coraz bardziej angażować się w projekt. Czy w zaledwie sześć miesięcy, Etienne będzie w stanie z przestępców zrobić aktorów, którzy oczarują cały Paryż? Jak czytamy w opisie, oparta na faktach komedia o resocjalizacyjnej sile teatru i więziach międzyludzkich. Główną rolę gra Kad Merad, francuski aktor znany z takich produkcji jak „Zawód: kobieciarz” czy „Mikołajek”. Film w reżyserii Emmanuela Courcola został wyróżniony „Europejską Nagrodą Filmową” i znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu filmowego w Cannes w 2020 roku.

„DNA”
emisja: w CANAL+ Online

Dramat. W Paryżu umiera Emir, ukochany nestor wieloetnicznej rodziny, który przed laty wyemigrował z Algierii. Po śmierci dziadka różnice, urazy i nierozwiązane spory pomiędzy bliskimi przybierają na sile. Neige, dorosła wnuczka Emira, musi zmierzyć się z rodzinnymi problemami i rozpoczyna intensywne poszukiwania informacji na temat swoich korzeni. Wierzy, że odkrycie historii przodków pomoże jej poznać odpowiedź na pytanie o swoje miejsce na ziemi i ułatwi zrozumienie motywacji najbliższych. Jak czytamy w opisie, kameralny, osobisty film o poszukiwaniu tożsamości, w którym Maïwenn („Moja miłość” i „Siostry”) wystąpiła w roli reżyserki i aktorki. W 2020 roku film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu filmowego w Cannes.

„La Civil”
emisja: w CANAL+ Online

Dramat. Poruszająca historia matki, która wkracza w krąg przemocy, by odbić córkę z rąk porywaczy. Nastoletnia córka Cielo zostaje porwana przez członków kartelu narkotykowego. Matka płaci okup gangsterom, lecz nadal nie odzyskuje dziecka, a policja nie jest w stanie jej pomóc. Zdesperowana kobieta bierze więc sprawy w swoje ręce. Niespodziewanie zyskuje wsparcie porucznika Lamarque’a, który, pomaga jej prowadzić śledztwo. Meksykański dramat o gospodyni domowej, która za wszelką cenę chce uratować swoją córkę i o państwie bezradnym wobec zorganizowanej przestępczości. Film zdobywał statuetkę w Cannes w 2021 roku w kategorii „Un Certain Regard”.

„Wyspa Bergmana”
emisja: w sobotę, 28 maja br. o 21:30 w CANAL+ Premium i o 22:30 w CANAL+ 1 oraz od niedzieli, 29 maja br. w CANAL+ Online

Dwoje filmowców szuka weny na wyspie Fårö. Chris i Tony, przyjeżdżają na wyspę, by tam pochylić się nad swoimi scenariuszami. Między kobietą a mężczyzną tli się konflikt, rzeczywistość zaczyna mieszać się z fikcją, a na światło dzienne wychodzi tęsknota Chris za jej niespełnioną miłością. Pokazywany na konkursie w Cannes dramat odwołuje się do Ingmara Bergmana, twórcy „Scen z życia małżeńskiego”, który żył i pracował właśnie na Fårö. Film był nominowany do „Złotej Palmy” w „Konkursie głównym” w Cannes w 2021 roku.
 
Vicky Krieps w filmie „Wyspa Bergmana”, foto: Galapagos Film
Vicky Krieps w filmie „Wyspa Bergmana”, foto: Galapagos Film
Maïwenn Le Besco i Louis Garrel w filmie „DNA”, foto: Best Film Co
Maïwenn Le Besco i Louis Garrel w filmie „DNA”, foto: Best Film Co


75. „Międzynarodowy Festiwal Filmowy” - ceremonia zamknięcia, transmisja w sobotę, 28 maja 2022 roku o godz. 20:30 w CANAL+ Premium. Widowisko to będą mogli również oglądać widzowie CANAL+ 1 i CANAL+ Film.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...