reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Samochody i Alaska w lipcu w National Geographic

dodano: 2022-06-22 06:26
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W lipcu br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Ameryka kontra Chiny: Starcie potęg”, „Życie na Alasce”, „Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny” (sezon 5.), „Car S.O.S.” (sezon 10.) i „Najgłębsza jaskinia świata?”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w lipcu br. kanał National Geographic zabierze widzów w podróż po najbardziej niedostępnych miejscach. Bill Stone wraz z ekipą filmowa w produkcji „Najgłębsza jaskinia świata?” zawalczy o ustanowienie rekordu świata dla meksykańskiej jaskini Cheve. Premierowa seria „Życie na Alasce” (premiera odbędzie się we wtorek, 12 lipca br. o godzinie 21:00) pokaże, jak rdzenne ludy radzą sobie ze skutkami zmian klimatu, a za kulisy geopolitycznej rozgrywki między mocarstwami widzów zabiorą twórcy programu „Ameryka kontra Chiny: Starcie potęg”.

O najwyższych szczytach świata wiemy już chyba niemal wszystko, ale jak dobrze znamy najgłębsze miejsca na Ziemi? Eksplorowanie jaskiń odbywa się podobnie jak zdobywanie szczytów górskich - tylko zachodzi w odwrotnym kierunku. Premierowa produkcja National Geographic „Najgłębsza jaskinia świata?” (premiera odbędzie się w niedzielę, 24 lipca br. o godzinie 21:00) ukazuje, jak niezwykle złożona i niebezpieczna jest speleologia, czyli alpinizm jaskiniowy. Stawka staje się jeszcze większa, gdy do gry wchodzi Bill Stone z misją uznania jaskini Cheve w Meksyku za najgłębszą na świecie.

Tymczasem o inne miano „naj” w swojej kategorii rywalizują nieustannie dwa kraje: Stany Zjednoczone Ameryki i Chiny. Oba super mocarstwa od lat starają się dowieść swojej potęgi na każdym możliwym polu. Państwo Środka w ostatnich latach stało się niezwykle konkurencyjne i zaawansowane technologicznie, jednak Waszyngton korzysta ze swojej przewagi wypracowanej przez lata i to on wciąż dzierży palmę pierwszeństwa. W premierowej serii „Ameryka kontra Chiny: Starcie potęg” (premiera odbędzie się w piątek, 8 lipca br. o godzinie 21:00) eksperci objaśniają widzom motywacje tej wojny gospodarczej. Widzowie dowiedzą się m.in. jaki wpływ na tę rozgrywkę miało stulecie chińskiej biedy i upokorzeń.

Jak zapewnia nadawca, to nie koniec lipcowych atrakcji w kanale National Geographic, gdyż na fanów inżynieryjnych ciekawostek czekają również premiery programów „Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny” (premiera odbędzie się w poniedziałek, 18 lipca br. o godzinie 21:00) oraz „Car S.O.S.” (premiera odbędzie się w sobotę, 23 lipca br. o godzinie 16:00).

Lipiec 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Ameryka kontra Chiny: Starcie potęg” („US & China: When Titans Clash”)
emisja: w piątki (od 8 lipca br.) o 21:00

Rywalizacja amerykańsko-chińska jest jedną z największych potyczek o władzę w naszych czasach, a stosunki między tymi dwoma super mocarstwami znajdują się w najgorszym punkcie współczesnej historii. Jak zapowiada nadawca, ta wielokrotnie nagradzana seria bada historyczne i współczesne siły napędzające konflikt Stany Zjednoczone Ameryki - Chiny oraz z pomocą ekspertów ocenia, jak może się on rozwinąć w przyszłości. Od chińskiego „Stulecia wstydu”, przez skutki wojny handlowej i obecne napięcia wokół Hongkongu i koronawirusa - program omawia starcie gospodarczych tytanów pod każdym względem.

„Życie na Alasce” („First Alaskans”)
emisja: we wtorki (od 12 lipca br.) o 21:00

Zanim w XVIII wieku na Alaskę przybyli Rosjanie, rdzenni mieszkańcy żyli tam od tysięcy lat, opracowując i doskonaląc wyrafinowane sposoby przetrwania. Ich tradycje i metody były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu udało im się zachować swoje zwyczaje i unikalny sposób życia w nienaruszonym jak dotąd środowisku. Jednak sytuacja zaczęła drastycznie się zmieniać. Na skutek działalności przemysłu wydobywczego na Alasce zaczęło dochodzić do degradacji przyrody i nieodwracalnych zmian klimatycznych. Rdzenna ludność już teraz jest zmuszona do migracji. Ci, którzy zostali, mają tylko jedno wyjście: żyć tak, jak ich przodkowie, i uczyć kolejne pokolenia wszystkiego o życiu w zgodzie z naturą. Seria śledzi losy nielicznych spośród pierwotnych mieszkańców, którzy polegają na dawnej mądrości przodków, a także na technikach polowania, budowania i przetrwania, aby zapewnić życie sobie i kolejnym  pokoleniom.

„Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny” 5 („Air Crash Investigation Special Report” 5)
emisja: w poniedziałki (od 18 lipca br.) o 21:00

W tym programie widzowie kanału National Geographic przeniosą się w realia działań wojennych. Eksperci wyjaśnią widzom, z jakimi zagrożeniami zmagają się piloci w trakcie walki. W kolejnym epizodzie widzowie przekonają się, że w lotnictwie nie ma miejsca na pośpiech oraz pomijanie standardowych procedur operacyjnych (więcej tutaj).

„Car S.O.S.” 10 („Car SOS” 10)
emisja: w soboty (od 23 lipca br.) o 18:00

Duet prowadzących Fuzz Townshend i Tim Shaw znowu znajdzie się w podróży po Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu zakurzonych perełek motoryzacyjnych z lat 90. ubiegłego wieku, by dać im drugie życie. W dwóch lipcowych odcinkach widzowie zobaczą akcję „resuscytacji” Fiata Uno Turbo z 1998 roku oraz jednego z najszybszych samochodów rodzinnych tamtych lat - Volkswagena Corrado z 1992 roku (więcej tutaj i tutaj).

„Najgłębsza jaskinia świata?” („Explorer: The Deepest Cave”)
emisja: w niedzielę, 24 lipca br. o 21:00

Zespół speleologów pod kierownictwem 68-letniego Billa Stone'a wyrusza w wielomiesięczną ekspedycję, która ma na celu oficjalne uznanie jaskini Cheve w Oaxaca w Meksyku za najgłębszą za świecie. W labiryncie podziemnych tuneli i ślepych zaułków Bill Stone planuje odnaleźć przejścia na głębokości ponad 7 208 stóp, czyli 2220 m. Widzowie będą świadkami wyprawy, która została porównana do wspinaczki na Everest - ale w odwrotnym kierunku. Jak czytamy w opisie, trzymiesięczna podziemna podróż to niebezpieczna i bardzo zaawansowana technicznie przygoda przez ponad 19 km ciasnych, krętych korytarzy. Presja związana z pokonaniem kolejnych wyzwań czekających w jaskini zmusi Billa Stone'a i jego zespół do przekroczenia absolutnych granic przetrwania, a niekiedy i rozsądku.
 
Kadr z programu „Najgłębsza jaskinia świata?”, foto: Katarzyna Biernacka/National Geographic
Kadr z programu „Najgłębsza jaskinia świata?”, foto: Katarzyna Biernacka/National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...