reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Aida” - film Arte, ZDF, TRT, ORF i BHRT w Canal+

dodano: 2022-06-25 21:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: Canal+ Polska/satkurier.pl

Gutek Film, Extreme Emotions, Arte, ZDF, TRT, ORF, BHRT „Aida” W niedzielę, 26 czerwca br. o godz. 21:30 w CANAL+ Premium i o godz. 22:30 w CANAL+ 1, a w kolejnych dniach w CANAL+ Film, wyemitowany zostanie premierowo film „Aida” („Quo Vadis, Aïda?”), będący międzynarodową koprodukcją takich krajów jak Polska, Austria, Bośnia i Hercegowina, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia i Turcja. Producentami filmu są Extreme Emotions, Deblokada Produkcija, Coop99 Filmproduktion, Digital Cube, N279 Entertainment, Razor Film Produktion GmbH, Indie Prod, Tordenfilm AS, TRT, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF), Arte, Österreichischer Rundfunk (ORF) i Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT), wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Gutek Film.

Gutek Film Extreme Emotions, Arte, ZDF, TRT, ORF, BHRT „Aida”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Akcja rozgrywa się w roku 1995, a główna bohaterka, bośniacka nauczycielka języka angielskiego Aida (w tej roli Jasna Duričić), pracuje w nalężącej do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) bazie w Srebrnicy jako tłumaczka. Kobieta współpracując ze stacjonującym tam wojskiem znajduje się w samym centrum makabrycznych wydarzeń, jakie zbliżają się wraz z nadchodzącymi Serbami i generałem Ratką Mladiciem (Boris Isaković) na czele. Aida, przekazując spanikowanemu społeczeństwu nieprawdziwe, ale  uspokajające komunikaty od dowództwa, stara się jednocześnie ratować życie swojego męża i dwóch nastoletnich synów.

Jak czytamy w opisie, wobec porażającej intensywności przedstawionych wydarzeń nie można pozostać obojętnym. „Aida” to z jednej strony chwytająca za gardło opowieść o odważnej, jedynej w swoim rodzaju kobiecie, z drugiej - znakomita próba rekonstrukcji historycznych wydarzeń z lipca 1995 roku, w trakcie których armia bośniackich Serbów pod wodzą generała Ratko Mladića dokonała aktu ludobójstwa na ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Zbrodnia dokonana w Srebrenicy, największa od czasu II wojny światowej tragedia Europy, została określona mianem „czystki etnicznej”. Historia przeraża tym bardziej, że wszystko to działo się nieopodal strefy bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stacjonujący tam żołnierze holenderscy, a było ich 400, pod dowództwem pułkownika Thoma Karremansa (Johan Heldenbergh), nie podjęli właściwie żadnych działań, aby powstrzymać zbrodniarzy.

Jak zapewnia nadawca, Jasna Djuricic w roli głównej to jeden z najbardziej hipnotyzujących występów aktorskich tego roku. Jej postać uosabia wszelkie wzorce postaw człowieka w tak skrajnej sytuacji. Aida walczy o życie swoich najbliższych wyładowując frustrację, błagając na kolanach, zastraszając, oszukując, a na końcu szlochając. Warto zwrócić uwagę na genialne kadry, zwłaszcza zbliżenia na twarz bohaterki, wydawałoby się, że za każdym razem inną. Na pochwałę zasługują również Boris Isaković (RatkoMladić) i Johan Heldenbergh (Thom Karremans). Pierwsza postać to dosłownie huragan, który zmiecie absolutnie wszystko, co spotka na swojej drodze. Z kolei drugi z aktorów w umiejętny sposób oddaje narastający w dowódcy misji Organizacji Narodów Zjednoczonych strach prowadzący do zguby. Ten bolesny obraz przedstawiony został w bardzo wyważony i empatyczny sposób.

Reżyserką i autorką scenariusza filmu „Aida” jest Jasmila Žbanić, a za zdjęcia odpowiadała Christine A. Maier. W obsadzie znaleźli się Jasna Duričić, Boris Isaković i Johan Heldenbergh. „Aida” to film wojenny.

Dodajmy, że film „Aida” pojawił się w kinach w piątek, 17 września 2021 roku (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Jasna Duričić na plakacie promującym kinową emisję filmu „Aida”, foto: Gutek Film
Jasna Duričić na plakacie promującym kinową emisję filmu „Aida”, foto: Gutek Film


„Aida” - emisja w niedzielę, 26 czerwca 2022 roku o godz. 21:30 w CANAL+ Premium. Film ten będą mogli również oglądać widzowie CANAL+ 1 i CANAL+ Film.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...