reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Emitel potwierdził zakończenie procesu refarmingu [wideo]

dodano: 2022-06-27 16:57 | aktualizacja: 2022-06-30 17:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: Emitel

Refarming zakończony emitel DVB-T2 NTC maszt-360px W nocy z 26 na 27 czerwca Emitel przeprowadził ostatni już etap przełączeń częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej, tym samym w całości uwalniając pasmo 700 MHz, które ma być przeznaczone na potrzeby budowy sieci mobilnej piątej generacji. Zmiany objęły województwo mazowieckie i wschodnią część kraju: od Suwalszczyzny przez Warmię i Mazury, Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę. Nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC w przypadku multipleksów MUX 1, MUX 2 oraz MUX 4 jest dostępny dla widzów w całej Polsce. Multipleks MUX 3 zostanie przełączony na nowy standard w późniejszym terminie.

Emitel
DVB-T2 HEVC Emitel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Miało to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby budowy sieci mobilnej w standardzie 5G.

Zmiany prowadzone były zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z Zarządzeniem UKE z dnia 7 czerwca 2022 zmiana standardu nadawania nie objęła multipleksu MUX 3 – nadawca publiczny będzie mógł nadawać swoje programy w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Nie zmieniły się również parametry emisji MUX 8, który nadawany jest w paśmie VHF, w związku z czym nie był przedmiotem refarmingu.
 

– Zakończyliśmy z sukcesem najbardziej złożony i wymagający projekt w historii naszej Spółki. Przygotowania rozpoczęliśmy już w 2018 roku, a pierwsze przełączenia częstotliwości zostały wykonane w marcu 2020 r. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 naszych ekspertów, prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. W pracach uczestniczyło również około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych z Polski i zagranicy. Sprzęt i urządzenia na potrzeby projektu transportowaliśmy drogą morską, lotniczą i drogową.

- Musieliśmy stawić czoła licznym utrudnieniom, np. zamkniętym z powodu pandemii portom i lotniskom, ograniczeniom i restrykcjom lokalnym oraz na granicach, które zmuszały nas do ciągłych zmian w harmonogramie projektu. Dlatego wszystkim zaangażowanym i wspierającym projekt należą się gratulacje. W tym miejscu chciałbym także podziękować Urzędowi Komunikacji Elektronicznej za bardzo dobrą współpracę na każdym etapie projektu. Zmianie częstotliwości nadawania towarzyszyło przejście na nowy, bardziej efektywny standard emisji DVB-T2/HEVC. Na tej zmianie skorzystają przede wszystkim widzowie, którzy zyskują lepszą jakość obrazu i dźwięku, a w przyszłości nowe kanały telewizyjne. Widzów, którzy nie posiadają jeszcze odbiorników telewizyjnych obsługujących nowy standard nadawania, zachęcam do ich wymiany

– powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Proces refarmingu w liczbach:

• Przygotowaliśmy ponad 1000 dokumentów technicznych (koncepcje techniczne, opracowania branżowe, projekty technologiczne i budowlane, opracowania środowiskowe)
• Uzyskaliśmy 140 pozwoleń administracyjnych (na budowę obiektów, anten, kontenerów, wzmocnień), dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy 319 nowych nadajników DVB-T2 oraz ponad 100 układów sumowania mocy
• Zainstalowaliśmy 95 nowych systemów antenowych, w tym kilkanaście ważących do kilku ton wielopiętrowych systemów szczytowych zostało umieszczonych na najwyższych w Polsce masztach na wysokości powyżej 300 m
• Wykonaliśmy blisko 20 specjalistycznych wzmocnień konstrukcji stalowych (maszty, wieże) w celu przygotowania konstrukcji do instalacji nowych systemów antenowych – na potrzeby budowy nowych obiektów wykorzystaliśmy 240 ton stali.
• Systemy instalowano metodą tradycyjną, jak również z wykorzystaniem specjalistycznego helikoptera

Poniżej sfilmowane realizacje:

Instalacja anten na obiekcie Łódź Zygry:Wymiana anten na maszcie w Rykach:


 

Prowadziliśmy prace na żywym organizmie. Telewizji nie można było tak po prostu wyłączyć na kilka miesięcy. Musieliśmy więc działać wykorzystując krótkie, często nocne okna czasowe na realizację niezbędnych prac technicznych. Nasza współpraca z nadawcami oraz zobowiązania kontraktowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem SLA, gwarantującym wysoką dostępność sygnału. Wszelkie przerwy w emisji muszą trwać krótko oraz dotykać możliwie najmniejszej liczby widzów, dlatego prace związane z przełączeniami prowadziliśmy najczęściej w godzinach nocnych, pomiędzy północą a szóstą rano. To było wielkie i ekscytujące wyzwanie, ale nasi specjaliści stanęli w pełni na wysokości zadania

– powiedział Jerzy Godek, Dyrektor Pionu Techniki, Członek Zarządu Emitel S.A.

Ze względu na stopień skomplikowania prac, projekt był podzielony na etapy i obejmował:
  • Etapy wstępne: marzec 2020 i czerwiec 2020 - woj. zachodniopomorskie (Białogard, Koszalin)
  • Etap 1: 28 marca 2022 - rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2: 25 kwietnia 2022 roku - pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3: 23 maja 2022 - południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4: 27 czerwca 2022 - Mazowsze, wschodnia część kraju od Suwalszczyzny, przez Warmię i Mazury, Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę.

Informacje na temat zmian dostępne są na stronie internetowej Emitel. Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/ oraz w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...