reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Pozostanie MUX 3 w DVB-T to porażka

dodano: 2022-06-29 11:20 | aktualizacja: 2022-06-30 14:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

DVB-T2 HEVC NTC MUX naziemna 360px Trzeba przyznać, że zmiana standardu z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC została gorzej zrealizowana niż w 2012 roku migracja z analogu do DVB-T (nie chodzi tu o techniczne przygotowanie ze strony Emitela, bo tu nie ma się czego czepiać - technicznie proces refarmingu zakończono). 10 lat temu to Telewizja Polska była siłą przewodnią i to ona przodowała w cyfryzacji telewizji, podczas gdy komercyjne stacje prawie nie wspierały tych zmian. Teraz jest odwrotnie, bo to MUX 3 z kanałami TVP pozostał w DVB-T. Po co? Zasłanianie się „sytuacją", obronnością, wojną czy bezpieczeństwem kraju jest do tego stopnia śmieszne, że aż żenujące. Narzekają stacje komercyjne obecne tylko w DVB-T2 - w sumie słusznie, ale nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę to TVP i rząd strzelili sobie w kolano. Dlaczego?

satkurier.pl
DVB-T DVB-T2 mux antena naziemna NTC 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) wg protestujących komercyjnych stacji aż 2,5 mln widzów może oglądać wyłącznie stacje TVP w MUX 3 (i czasami MUX 8), mając do dyspozycji stary dekoder lub telewizor z tunerem DVB-T, bo nie zdecydowali się na zakup dekodera DVB-T2 z HEVC. Ta liczba niekoniecznie musi być aż tak duża, bo według mnie jest dużo mniejsza, a można powiedzieć, że nieistotna, bo w tej chwili jeśli ktoś chce mieć dostęp do telewizji, to znajdzie na to sposób (satelitarnie, IPTV, mobilnie, po sieci, z kablówki) i wcale nie musi już inwestować w dekoder DVB-T2, bo po co wydawać pieniądze na zbędny dekoder, jeśli jest decyzja całego gospodarstwa domowego, że taka metoda odbioru nikogo nie interesuje. Znam osoby, które mają najnowszy telewizor ze wszystkim tunerami DVB-S2/T2/C oraz kablówkę czy platformę i nawet nie wyszukały kanałów NTC, albo nie mają wcale anteny naziemnej.

I na te pretensje komercyjnych stacji odpowiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel, że:
 

- Telewizja publiczna jest przygotowana do nowego standardu nadawania. Raczej chodzi o to, żeby wielu Polaków kompletnie nie odciąć dostępu do MUX.

Urząd Komunikacji Elektronicznej z faktu pozostawienie MUX 3 w DVB-T tłumaczy się, że nie miał żadnego wyjścia, bo wniosek złożył minister spraw wewnętrznych i administracji, powołując się na bezpieczeństwo państwa.
 

- Ma swoje służby wywiadowcze, ma informacje wywiadowcze, których prezes UKE nie ma, bo nie mamy własnej komórki, która odpowiada za analizę bezpieczeństwa państwa

- przekazał Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE.

Jasna sygnalizacja, jaki jest koniec DVB-T - tego zabrakło w kampanii.
Kampania wprowadzenia DVB-T2 została spaprana. Powinna być jasna i wyraźna sygnalizacja, że oto jest już nowy standard NTC. Powinna być medialnie nagłaśniana, że jest jakiś nieunikniony termin i koniec. Tak robiono w 2012 roku (TVP to mocno komunikowała!) i we wszystkich krajach europejskich, choćby w Czechach czy Niemczech. Wszelkie okresy przejściowe zwykle źle się kończą, bo widzowie żyją w zawieszeniu i tak naprawdę mają ograniczony dostęp do części kanałów. Wtedy zwlekają z zakupem nowego dekodera lub telewizora, bo po co kupować, skoro coś tam się jeszcze odbiera ze starego multipleksu (MUX 3) - zresztą teraz są inne wydatki związane z podwyżkami i inflacją.

I co ciekawe, nie pomogło w tym dofinansowanie do DVB-T2, które zrobiono na hura, co jak zwykle Polacy wykorzystali, a tak naprawdę spowodowało to (w małym stopniu) wrzucenie na rynek dodatkowej kasy proinflacyjnej. Dofinansowanie powinno pomagać najbiedniejszym lub starszym osobom - korzystali wszyscy, czasami wyłudzając pieniądze na drogie telewizory lub handlując dekoderami z dofinansowania.

Na temat skarg nadawców komercyjnych wypowiedział się też rzecznik praw obywatelskich, twierdząc, że to brak równowagi w dostępie do mediów i że będzie badał sprawę. Podobnie zareagowali politycy PO, pisząc do KRRiT, by z tym coś zrobiła. Co będzie mógł zrobić rzecznik PO? Co zrobi KRRiT? Zapewne niewiele, bo jak znam życie, kanały TVP będą w MUX 3 w DVB-T co najmniej do „wygranych" wyborów lub do końca 2023 roku. Inna sprawa, czy to pomoże w wygraniu tychże wyborów? Wątpię, bo może mieć to skutek odwrotny od zamierzonego, bo zatwardziali wyborcy i tak nie zmienią zdania pod wpływem komercyjnych mediów - za dużo oglądania jedynie słusznej stacji (nieważne której) mogło trwale wpłynąć na ich poglądy. Tego nie uda się zmienić.

Dlatego nie należy aż tak się przejmować faktem pozostania MUX 3 w DVB-T.
Należy iść do przodu, również technologicznie. Cofanie się nie ma sensu („dobrze, że nas do analogu nie cofnęli” - zasugerował jeden z czytelników). Takie zagrywki techniczne przypominają mi sytuację TV Trwam i powstrzymywanie się z emisją w HD, by pozostać jak najdłużej w SD z satelity Astra w QPSK/DVB-S, bo w Polsce i Niemczech nadal było dużo starych odbiorników satelitarnych. Efekt był odwrotny od zamierzonego, ponieważ oglądalność z satelity TV Trwam zaczęła szybko spadać i gdyby nie wejście na multipleks DVB-T, to teraz Telewizji Trwam nikt by już nie oglądał, bo jakby zostali technologicznie z tyłu.

Dlatego wszelkie takie zagrywki techniczne nie mają sensu, ale może to trudno zrozumieć ludziom, którzy się na technice nie znają.

Problemy techniczne przez MUX 3 w DVB-T
W wielu przypadkach pozostawienie MUX 3 w DVB-T powoduje liczne i czasami banalne problemy. Kto by pomyślał, że uznani producenci telewizorów (nie podaję którzy, bo szkoda nawet!) mieli lub mają kłopoty z równoczesnym odbiorem sygnału z DVB-T i DVB-T2 z tunerów kilkuletnich telewizorów. Dochodziło do zmian oprogramowania, a poza tym wchodzenie w tryb serwisowy lub przełączenie na inny kraj niż Polska w menu telewizora, aby udało się wyszukać kanały w DVB-T2/HEVC.

Kolejne problemy to anteny, szczególnie te starsze lub pokojowe, które nie radzą sobie w wybranych przypadkach z odbiorem stacji w DVB-T2, ale jeszcze odbiorą te z DVB-T. Wiadomo, że sygnał i kompresja spowodowały pewne zmiany i nie jest to tak, że ta migracja jest 1:1. Użytkownik, który ma nawet dekoder DVB-T2, ale nie chce mu się lub nie ma czasu na kupno/zmianę anteny, bo trzeba czasami wezwać instalatora, a to teraz dużo kosztuje, więc oglądają kanały w DVB-T aż do skutku, czyli do końca 2023 roku. Tu trzeba jasno przekazać, że dobry odbiór to sprawdzona antena zewnętrzna, bo pokojowa poradzi sobie, gdy jest się bardzo blisko nadajnika (do 10 km max.). I jeszcze jedno dodam: żadne wzmacniacze cudem nie zrobią sygnału z szumu, więc jeśli ktoś pyta o wzmacniacz do anteny pokojowej, to od razu ręce opadają.

Niektóre instalacje zbiorcze w starszych budynkach też nie radzą sobie z multipleksami w DVB-T2. Nikt nie wie, o co chodzi, nikt nic nie robi, a mieszkańcy oglądają tylko z DVB-T, albo próbują odbierać z innych źródeł sygnału (z Internetu, satelity lub kablówki).

Zamieszanie z LCN
Są ogromne problemy z ustawianiem listy kanałów w dekoderach wg LCN, ale to osobna sprawa, bo tu także priorytetowo ustawiane są kanały z MUX 3 (TVP1 na 1, itd.). Jednak nie wszystkie dekodery robią to prawidłowo.

Tych problemów jest mnóstwo i proszę tu Czytelników o zgłaszanie technicznych problemów, a nie hejtowanie treści, o których piszę, bo nie neguję poczynań TVP czy rządu, skoro podobno chodzi o obronność kraju, ale staram się pomóc pisząc o problemach.

Wnioski:

1. MUX 3 powinien jak najszybciej zostać przełączony do DVB-T2/HEVC - dobry termin to 1 września 2022 roku lub najpóźniej przed MŚ w Katarze, żeby włączyć TVP 4K w multipleksie MUX 3 lub testowym MUX TVP.

2. Pozostanie MUX 3 w DVB-T na czas wyborów nic nikomu nie da (szczególnie władzy) - Polacy sami wiedzą, kto trzyma pilota i który przycisk nacisnąć!

3. Skargi skargami, ale komercyjni nadawcy powinni odkodować z satelity sygnały kodowanych kanałów informacyjnych TVN24 i Polsat News - sytuacja byłaby jakoś zrekompensowana do czasu przejścia MUX 3 na DVB-T2.

4. Problemem rządu będzie to, jeśli jakieś organy unijne zajmą się tym tematem i potem będą kary (oby nie).

5. Wkrótce dekodery DVB-T2 potanieją, bo wielkie sieci handlowe zamówiły tysiące odbiorników i teraz zaczną je wyprzedawać po kosztach nawet poniżej 80 zł, więc wielu spóźnionych nabywców zyska (trzeba tylko uważać co się kupuje, bo z jakością jest słabo).

6. Telewizja Polska sama powinna zrozumieć, że popełnia „technologicznego samobója" - należy przyłączyć się do kampanii promującej DVB-T2 i ostatecznego wyłączenia DVB-T. Czas na kanał TVP 4K na stałe w DVB-T2! To powinien być priorytet Prezesa Kurskiego.

Źródło: tvn24.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...