reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Koniec ukraińskich kanałów MGU

dodano: 2022-07-22 18:35
autor: RO | źródło: satkurier.pl/detector.media

Media Group Ukraine 21 lipca 2022 roku był ostatnim dniem działalności ukraińskiej grupy medialnej Media Group Ukraine. Tego dnia Narodowa Rada Ukrainy ds. telewizji i radia anulowała wszystkie licencje na telewizję, DTH, OTT i portale internetowe. Od 22 lipca br. wyłączono kanały telewizyjne z satelity Astra 4A (4,8°E), a także mający międzynarodowy zasięg Ukraina 24, który od niedawna był jednym z najlepiej rozpoznawalnych ukraińskich kanałów w Europie, bo przekazywał najświeższe wiadomości z wojny w Ukrainie.

kanał Ukraina/detector.media
kanał Ukraina


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czystkę przeprowadzono w pakiecie Media Group Ukraine na tp. B28 (12,245 GHz, pol. V, SR: 30000, FEC: 2/3; DVB-S2 / 8PSK) satelity Astra 4A (4,8°E).

Z multipleksu usunięto Ukraine HD, NLO HD, Indigo HD, Ukraina 24 HD, Donbas TV SD, 34 kanal SD, Futbol 1 SD, Futbol 1 HD, Futbol 2 SD, Futbol 2 HD, Futbol 3 SD i Futbol 3 HD. W większości były to stacje niekodowane (FTA) od momentu inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę, ale niektóre też szyfrowano w systemie Verimatrix - głównie sportowe stacje premium Futbol 1 i Futbol 2. Za to w pakiecie uruchomiono test na pierwotnej pozycji programowej Ukraine HD - test wyszukuje się pod nazwą "1" i zawiera tradycyjną planszę kontrolną w jakości HD.
 
Plansza kontrolna zamiast kanału Ukraina HD z tp. B28 (12,245V; DVB-S2) satelity Astra 4A (4,8°E)


Wyłączono też wersję SD kanału Ukraina 24 z tp. B22 (12,130V; DVB-S), a także regionalną stację TV5 Zaporoże w SD z tp. B2 (11,747V; DVB-S2). Obie transmisje były FTA.

Zmiany objęły również kanały Media Group Ukraine nadawane w platformie Xtra TV przez satelitę Eutelsat Hot Bird 13C (13°E). Jeszcze niedawno informowaliśmy o włączeniu kanałów sportowych Futbol 1 HD, Futbol 2 HD i Futbol 3 HD na tp. 1 (11,219 GHz, pol. H. SR: 29900, FEC: 3/5; DVB-S2 / 8PSK). Przekaz całej trójki został przerwany 21 lipca. Wyłączono także nieszyfrowaną stację Ukraina 24 HD, ale tutaj niespodzianką dla widzów było rozpoczęcie darmowej transmisji Ukraine 1 w SD. Kanał jest przeznaczony do płatnej emisji za granicą Ukrainy, a jego właścicielem jest również holding MGU. Ramówkę Ukraine 1 tworzą udane seriale i programy rozrywkowe ukraińskiej produkcji.
 
Ukraine 1 zastąpił na kilka godzin kanał Ukraina 24 z tp. 1 (11,219H; DVB-S2) satelity Eutelsat Hot Bird 13C (13°E). Przekaz przerwano w czasie pisania niniejszej publikacji około godziny 18:30


Dwie platformy płatnej telewizji - Xtra TV (satelita, DTH) i Oll.tv (OTT) świadczą usługi jak dotychczas, choć ich dalszy los jest wciąż nieznany.

12 lipca br. Rinat Achmetow rozpoczął oficjalny proces likwidacji licencji Media Group Ukraine. Jego decyzja była zaskoczeniem dla wszystkich, w tym dla pracowników. Wyjaśnił, że rezygnację z biznesu medialnego wymusza nowa ustawa o oligarchach, która zakazuje takim osobom jednoczesnej działalności w polityce, mediach i przedsiębiorstwach o pozycji monopolistycznej z majątkiem przekraczającym milion razy minimum socjalne. Achmetow uważa, że ustawa bezpośrednio uderza w jego działalność i jest nowym pomysłem ukraińskich władz, które dążą do likwidacji oligarchicznego systemu na Ukrainie.

Krótki sześciomiesięczny okres określony w ustawie na sprzedaż aktywów medialnych oraz rosyjska agresja militarna na Ukrainę nie pozwoliły SCM (firma inwestycyjna powiązana z MGU) na sprzedaż biznesu medialnego na warunkach rynkowych. W rezultacie Rinat Achmetow zrzekł się wszystkich licencji na rzecz państwa.

W formie ciekawostki, najważniejszy w portfolio MGU kanał Ukraina zainaugurował transmisję satelitarną 1 grudnia 2002 roku. Uruchomiono go cyfrowo z ówczesnego satelity Sirius 2 (5°E) na częstotliwości 11,766H (DVB-S). Nadający wtedy pod nazwą TRK Ukraina docierał do widzów naziemnie w Doniecku i Ługańsku we wschodniej Ukrainie.

Grupa medialna Media Group Ukraine działała na rynku ponad 20 lat, począwszy od 2000 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...