reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bateria z aluminium, siarki i soli jest szybka, bezpieczna i tania

dodano: 2022-08-27 21:48 | aktualizacja: 2022-08-27 22:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nature/MIT

aluminium siarka bateria sól 360px Akumulatory litowo-jonowe zdominowały branżę od kilkudziesięciu lat dzięki niezawodności i wysokiej gęstości energii. Jednak lit jest rzadki i drogi. Dlatego inżynierowie z MIT opracowali nowy projekt baterii przy użyciu popularnych materiałów – aluminium, siarki i soli. Taki akumulator jest nie tylko tani, ale odporny na ogień i awarie, a także może być ładowany bardzo szybko, co może być przydatne do zasilania domu lub ładowania samochodów elektrycznych.

satkurier.pl
bateria aluminium siarka sól 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bateria wykonana z aluminium, siarki i soli będzie szybka, bezpieczna i tania, a to daje przewagę nad bateriami litowo-jonowymi.
Baterie litowo-jonowe zdominowały branżę dzięki swojej niezawodności i wysokiej gęstości energii. Jednak lit jest coraz rzadszy i droższy, a ogniwa mogą być niebezpieczne, eksplodując lub zapalając się w przypadku uszkodzenia lub niewłaściwego użycia. Potrzebne są tańsze i bezpieczniejsze alternatywy, zwłaszcza że świat przechodzi na energię odnawialną i samochody elektryczne.

Dlatego zespół MIT postanowił zaprojektować nowy typ baterii z łatwo dostępnych, niedrogich materiałów.
Po poszukiwaniach i kilku próbach zdecydowano się na aluminium jako jedną elektrodę i siarkę jako drugą elektrodę, uzupełnione elektrolitem ze stopionej soli chloroglinianowej. Wszystkie te składniki są nie tylko tanie i powszechne, ale nie są łatwopalne, więc nie ma ryzyka pożaru lub wybuchu.

W testach wykazano, że nowe ogniwa baterii mogą wytrzymać setki cykli ładowania i ładować się bardzo szybko.  W niektórych eksperymentach w czasie krótszym niż minuta. Ogniwa kosztowałyby zaledwie 1/6 ceny ogniw litowo-jonowych podobnej wielkości.

Mogą nie tylko działać w wysokich temperaturach do 200°C, ale w rzeczywistości działają lepiej, gdy są wyższe, np. przy 110°C akumulatory tego typu ładują się 25 razy szybciej niż w 25°C. Co ważne, naukowcy twierdzą, że bateria nie potrzebuje żadnej energii zewnętrznej, aby osiągnąć tak podwyższoną temperaturę. Jej zwykły cykl ładowania i rozładowywania wystarcza, aby utrzymać go w tak wysokiej temperaturze.

Chociaż rodzaj soli w elektrolicie został wybrany ze względu na niską temperaturę topnienia, przypadkowo ma inną zaletę – naturalnie zapobiega tworzeniu się dendrytów. Te tzw. metalowe wąsy, które stopniowo rosną między dwiema elektrodami, aż spowodują zwarcie, są główną przeszkodą dla akumulatorów, zwłaszcza ogniw litowo-jonowych.

Zespół twierdzi, że ten projekt baterii najlepiej sprawdziłby się w skali kilkudziesięciu kilowatogodzin, jak zasilanie pojedynczego domu ze źródeł odnawialnych. Mogą być również przydatne jako stacje ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki szybkiemu ładowaniu.

Licencja na patenty na baterie aluminiowo-siarkowe została udzielona firmie spinoff o nazwie Avanti/Ambri, której współzałożycielem jest jeden z autorów opracowania opisującego projekt. Pierwszym zadaniem biznesowym jest zbudowanie baterii na dużą skalę i poddanie jej testom w skrajnych warunkach.

 

Źródło: mit.edu  nature.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...