reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Europa we wrześniu w National Geographic

dodano: 2022-08-31 07:03 | aktualizacja: 2022-08-31 19:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic We wrześniu br. kanał telewizyjny National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie produkcje programowe jak „Tajemnica bomby atomowej Hitlera” („Tajemnice bomby atomowej Hitlera”), „Europa z powietrza” (sezon 4.), „Alaska: Nowe pokolenie”, „11 września: w poszukiwaniu nadziei” („11 września: dzień z życia Ameryki”), „Serwis dla gigantów”, „Wojna widziana z powietrza” i „Wielkie fabryki”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, „Wojna widziana z powietrza”, „Tajemnice bomby atomowej Hitlera” i „11 września: w poszukiwaniu nadziei” - wrzesień br. na antenie kanału National Geographic dostarczy widzom nie tylko silnych emocji, ale też przyniesie chwilę refleksji. Czego jeszcze widzowie mogą spodziewać się we wrześniowym programie?

II wojna światowa nieodwracalnie zmieniła bieg historii - nic więc dziwnego, że wraz z 1 września wraca pamięć o tych wydarzeniach. Kanał National Geographic również wspomina największy w skali świata konflikt zbrojny, jednak zrobi to nietypowo, bo ukazując wydarzenia z perspektywy lotu ptaka. W nowej serii „Wojna widziana z powietrza” (premiera w piątek, 16 września br. o godzinie 22:00) widzowie zobaczą nagrania z archiwum lotniczego przedstawiające niemieckie bunkry, pole bitwy pod Dunkierką i inne istotne miejsca dla tego okresu. Pamiętne wydarzenia wrześniowe zostaną również przywołane w innych premierowych propozycjach kanału, takich jak „Tajemnice bomby atomowej Hitlera” (premiera w piątek, 2 września br. o godzinie 22:00) oraz „11 września: w poszukiwaniu nadziei” (premiera w sobotę, 10 września br. o godzinie 21:00).

„Wojna widziana z powietrza” nie jest ostatnią wrześniową produkcją ukazującą świat z lotu ptaka. W nowym, czwartym sezonie programu „Europa z powietrza” (premiera w niedzielę, 4 września br. o godzinie 12:00), widzowie podziwiać będą współczesne cuda natury i architektury z takich krajów jak: Szkocja, Dania, Belgia, Bułgaria, Serbia czy Rumunia. We wrześniu br. znajdzie się też coś dla miłośników ogromnych maszyn - w serii „Serwis dla gigantów” (premiera w czwartek 15 września o godzinie 22:00) widzowie zajrzą za kulisy zakładów mechanicznych, by „od kuchni” poznać pracę mechaników największych pojazdów na świecie: samolotów, pociągów i statków.

Wrzesień 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Tajemnica bomby atomowej Hitlera” („Hunting’s Hitler Bomb”)
emisja: w piątek, 2 września br. o 22:00

Jednym z prekursorów opracowań na temat niemieckiego programu nuklearnego jest profesor Koeth z Uniwersytetu Maryland. Pewnego dnia uczony znalazł na swoim biurku ciężki kawałek metalu w kształcie kostki. Tajemniczy pakunek został opatrzony dopiskiem: „Z Niemiec, z reaktora jądrowego, który próbował zbudować Hitler. Prezent od Ninningera”. Okazuje się, że był to kawałek uranu, który później stał się przyczynkiem do wieloletniego śledztwa, ukazanego w programie.

„Europa z powietrza” 4 („Europe From Above” 4)
emisja: w niedziele (od 4 września br.) o 12:00

Zdjęcia lotnicze wykonane w różnych porach roku pokazują, w jaki sposób przyroda do spółki z człowiekiem kształtują nasz wspaniały kontynent. W nowym sezonie serii „Europy z powietrza” widzowie przefruną nad Szkocją, gdzie zobaczą m.in. innowacyjne generatory prądu, ale też majestatyczne zamki i najstarsze pole golfowe. Z kolei podczas podróży nad Serbią oczom widzów ukażą się m.in. bajkowa synagoga czy niesamowite pola papryki, którą zbiera się w unikatowy i tradycyjny sposób (więcej tutaj).

„Alaska: Nowe pokolenie” („Alaska: The Next Generation”)
emisja: we wtorki (od 6 września br.) o 21:00

Życie w surowym klimacie Alaski i w towarzystwie niedźwiedzi nie należy do najprostszych. By sprostać zagrożeniom, nowe pokolenie obywateli tego regionu łączy tradycyjne sposoby przetrwania ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Widzowie zobaczą wiele scen z życia odosobnionych społeczeństw. Bohaterowie z jednej strony będą musieli chronić się przed intruzami, z drugiej zaś - zapewnić sobie pożywienie poprzez polowania czy poszukiwania wody pitnej.

„11 września: w poszukiwaniu nadziei” („9/11: Missing Carmen”)
emisja: w sobotę, 10 września br. o 21:00

W  zeszłorocznej serii „11 września: dzień z życia Ameryki” widzowie kanału National Geographic mieli szanse poznać relacje świadków ataku na World Trade Center. W dokumencie „11 września: W poszukiwaniu nadziei” stacja wraca pamięcią do  tych tragicznych zdarzeń, by poznać nigdy wcześniej niepublikowaną historię Luisa Riviery, którego żona - Carmen - zaginęła w trakcie wydarzeń z 9 września 2001 roku. Mimo upływającego bezlitośnie czasu mężczyzna wciąż wierzył, że kobieta żyje i walczył o jej odnalezienie. - To opowieść o nieskończonej miłości i wierności, a zarazem świadectwo piętna, jakie zamachy przeprowadzone przez Al Kaidę odcisnęły na wielu amerykańskich rodzinach - czytamy w opisie (więcej tutaj).

„Serwis dla gigantów” („Mega Pit Stops”)
emisja: w czwartki (od  15 września br.) o 22:00

Pit Stop w Formule 1 to miejsce, w którym zgrana ekipa mechaników w kilkanaście sekund jest w stanie wymienić koła w bolidzie i skorygować podstawowe usterki. W świecie megamaszyn - pociągów, statków czy samolotów - również występują pit stopy, w których liczą się czas, precyzja i perfekcyjnie zorganizowana praca zespołu specjalistów. Widzowie odwiedzą je razem z kamerami kanału National Geographic. W jednym z odcinków „Serwisu dla gigantów” widzowie zobaczą przegląd  samolotu Airbusa A330-300. Prace przy nim wymagają 25 000 roboczogodzin (dla jednej osoby to ponad 1000 dni pracy), problem w tym, że muszą się zakończyć w ciągu 40 dni. 700 osób walczy z czasem, by dokonać odpowiedniej naprawy.

„Wojna widziana z powietrza” („WW2 Secrets From Above”)
emisja: w piątki (od 16 września br.) o 22:00

Jeszcze długo przed powstaniem dronów wojsko dysponowało kamerami, którymi filmowało świat z góry, ale dopiero teraz, dzięki użyciu współczesnej technologii, materiały można opublikować w dobrej jakości. Archiwalne obrazy z lotu ptaka w połączeniu z powszechnie znanymi faktami, pozwalają opowiedzieć II wojnę światową w nieznany dotąd sposób. Seria stawia w nowym świetle m.in. rok 1942 - wtedy naukowcy niemieckiego przywódcy Adolfa Hitlera w sekrecie pracowali nad innowacyjnymi pociskami balistycznymi. Okazuje się, że Führer nie zdołał utrzymać tej tajemnicy, a Alianci poznali jego zamiary właśnie poprzez obserwację z powietrza.

„Wielkie fabryki” („Mega Manufacturing”)
emisja: w środy (od 21 września br.) o 21:00

Aby powstały najnowocześniejsze samoloty, maszyny budowlane czy pociągi, potrzeba wysiłku kilku tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W programie „Wielkie fabryki” kamery kanału National Geographic odwiedzą najnowocześniejsze parki produkcyjne o powierzchniach wielu kilometrów kwadratowych, w których produkowane są sprzęty zmieniające naszą rzeczywistość. Widzowie zobaczą, jak z ponad 2,5 miliona części powstaje odrzutowiec pasażerski Airbus A350, a także przekonają się, jak wygląda proces konstruowania ultranowoczesnej koparki marki Sany.
 
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy
„11 września: dzień z życia Ameryki” w National Geographic. Na zdjęciu strażak i ładowarka kołowa Caterpillar 950, foto: Jim Watson/U.S. Navy
Kadr z programu „Europa z powietrza”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Europa z powietrza”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...