reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Bazylea - kulturalna stolica Szwajcarii

dodano: 2022-09-07 14:39 | aktualizacja: 2023-02-17 22:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2022

Bazylea - katedra Miasto Bazylea (w języku niemieckim Basel) jest położone w północnej części Szwajcarii, po obu stronach rzeki Ren. Graniczy z francuskimi miejscowościami Saint-Louis i Huningue oraz niemieckim Weil am Rhein, a więc znajduje się u styku granic trzech państw. Po Zurychu i Genewie, Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, liczącym 174 tys. mieszkańców. W 2019 r. firma konsultingowa Mercer umieściła Bazyleę wśród dziesięciu miast o najwyższej jakości życia na świecie.

Po prawej hotel Les Trois Rois
Bazylea - hotel Les Trois Rois


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bazylea razem z gminami Riehen i Bettingen tworzy malutki kanton Bazylea-Miasto, gdzie językiem urzędowym jest język niemiecki. Pamiętajmy, że Szwajcaria to kraj trzech (a nawet czterech) języków: niemieckiego dominującego w środkowej, północnej i wschodniej części kraju, francuskiego używanego głównie na zachodzie i południu, włoskiego popularnego w południowo-wschodniej części kraju oraz niszowego języka romansz (retroromańskiego) również występującego przy granicy z Włochami.

Miasto jest podzielone na Grossbasel (Wielką Bazyleę) na lewym, południowo-zachodnim brzegu Renu i Kleinbasel (Małą Bazyleę) na prawym brzegu Renu.

Właściwym centrum Bazylei jest Altstadt Grossbasel (Stare Miasto w Grossbasel), wokół Marktplatz (Rynku) – gdzie znajduje się Rathaus (ratusz) z XVI w. – oraz Münster (katedra) z XI w. górująca nad Renem (Rhein). Tę część starówki z Altstadt Kleinbasel łączy Most Środkowy.
 
Ratusz w Bazylei, fot. Keitma / shutterstock.com

W Bazylei funkcjonuje pięć mostów: Dreirosenbrücke (Most Trzech Róż), Johanniterbrücke (Most Johannitera), wspomniany Mittlere Brücke (Most Środkowy), Wettsteinbrücke (Most Wettsteina) oraz Schwarzwaldbrücke (Most Szwarcwaldzki). Na Średnim Moście znajduje się kopia dawnej kapliczki Käppelijoch, pochodząca z początku XX w. Do 1634 r. tracono w tym miejscu przestępców przez utonięcie. Dziś turyści przypinają tam kłódki miłości.
 
Most Środkowy nad Renem, po lewej wieżowiec Novartis
Kapliczka Käppelijoch na Moście Środkowym

Bazylea jest uważana za kulturalną stolicę Szwajcarii. W całym kantonie znajduje się prawie czterdzieści muzeów. Bazylea słynie z licznych instytucji artystycznych i kulturalnych, co czyni miasto jednym z największych ośrodków tego typu w Europie.

Herb i flaga zarówno miasta Bazylei, jak i całego kantonu przedstawiają skierowany na lewo pastorał (laskę biskupią), zwaną Baselstab. Symbol ten można spotkać niemal na każdym kroku podczas spaceru po centrum miasta.
 
Rzeka Ren i katedra w Bazylei
Herb Bazylei

Najwyższe w Bazylei

Do najwyższych budynków w Bazylei należą dwa wieżowce koncernu farmaceutycznego Roche, zwane Roche-Turm. Bau 1 ma 178 m, a Bau 2, będący na ukończeniu, 205 m wysokości. Jest to obecnie najwyższy budynek w Szwajcarii. Natomiast najwyższą wolno stojącą budowlą w kraju jest wieża transmisyjna St. Chrischona znajdująca się w tym samym kantonie (o niej w dalszej części artykułu). Planowane i budowane są już kolejne wieżowce Roche.
 
Wieżowce koncernu farmaceutycznego Roche

Za wieżowcami Roche na liście najwyższych plasuje się Messeturm (Wieża Targowa) o 31 piętrach i wysokości 105 m, której budowa została ukończona w 2003 r. Niedawno wyrosła także 96 m Claraturm.
 
Hala nr 2 Messe Basel i Messeturm

Z kościołów najwyższy jest 80 m Matthäuskirche przynależący do parafii ewangelicko-reformowanej pod wezwaniem św. Mateusza. Drugi jest 72 m Elisabethenkirche (kościół św. Elżbiety), będący otwartym na różne wspólnoty wyznaniowe: ewangelicko-reformowaną, rzymskokatolicką i chrześcijańskokatolicką, lecz także na lesbijki i gejów, którzy spotykają się tam w ramach stowarzyszenia Lesbische und Schwule Basiskirche – LSBK. Oprócz nabożeństw, sesji uzdrawiania i medytacji, obiekt jest również wykorzystywany komercyjnie na koncerty i wesela. Dopiero na trzecim miejscu wśród obiektów sakralnych plasuje się katedra Basler Münster (67,3 m).
 
Kościół św. Elżbiety w remoncie

W Bazylei aż ponad 50 proc. mieszkańców nie przynależy do żadnej wspólnoty wyznaniowej. Po kilkanaście procent przynależy do kościoła ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego, a około 10 proc. mieszkańców miasta stanowią muzułmanie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...