reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

CarpatiaSat w miejsce Amosa 3? Satelita dla Węgier i Polski?

dodano: 2022-09-29 14:04 | aktualizacja: 2022-09-30 13:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: 4iG/satkurier.pl

Amos 4W Spacecom Węgierska spółka 4iG uzgodniła warunki zakupu pakietu mniejszościowego operatora satelitarnego Spacecom. Może nabyć 20 proc. udziałów Spacecom w publicznej i prywatnej emisji akcji, za zgodą izraelskiego ministerstwa komunikacji. W trzy lata po zamknięciu tej transakcji ogłoszonej na giełdach w Budapeszcie i Tel Awiwie, 4iG będzie mogło zwiększyć swój udział w Spacecom o dodatkowe 31 proc., pod warunkiem, że izraelskie ministerstwo komunikacji i akcjonariusze zgodzą się na dalszą akwizycję.

Amos Spacecom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spacecom, notowany na giełdzie w Tel Awiwie, oferuje klientom na wielu rynkach nadawcze i szerokopasmowe usługi satelitarne. Tyczy się to także Węgier, gdzie świetne pokrycie sygnałem zapewnia satelita Amos 3, korzystający z węgierskiej pozycji orbitalnej 4°W do 2024 roku. Po tej dacie Węgry ponownie mają możliwość przejęcia kontroli nad własną orbitą i częstotliwościami.

Spółka CarpathiaSat, należąca do Grupy 4iG, zamierza uruchomić, a następnie obsługiwać pierwszego węgierskiego satelitę telekomunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej. Ponadto CarpathiaSat jest właścicielem praw do obsługi węgierskiej orbity przez dwadzieścia lat od 2024 roku. Przejęcie Spacecom zapewnia również znaczące wsparcie technologiczne i biznesowe dla rozwoju węgierskiego komercyjnego satelity, który ma zastąpić Amosa 3.
 

- Jesteśmy dumni, że po półtora roku przygotowań, rząd Izraela zgodził się na przejęcie mniejszościowego pakietu Spacecom, który jest właścicielem i operatorem infrastruktury krytycznej. Dzięki tej umowie, 4iG może być pierwszym węgierskim przedsiębiorstwem posiadającym aktywa komunikacyjne od naziemnych po kosmiczne, oferując pełnoskalowe i interoperacyjne usługi w dziedzinie cyfryzacji i telekomunikacji - powiedział Gellért Jászai, prezes Grupy 4iG. - Wiedza i doświadczenie Spacecom będą stanowiły świetne wsparcie przy wystrzeleniu pierwszego komercyjnego satelity na Węgrzech, co może nastąpić w ciągu 4-5 lat, dzięki transferom technologii i wiedzy stworzonym w związku z tą współpracą.

Amos 3 poleciał na orbitę 28 kwietnia 2008 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, na pokładzie rakiety nośnej Zenit-3SLB. Zaprojektowany i skonstruowany przez izraelskiego producenta Israel Aerospace Industries, wyposażony jest w 12 transponderów pasma Ku o szerokości 72 MHz i 2 transpondery pasma Ka maksymalnie do 500 MHz każdy. Wiązki pasma Ku mają pokrycie Europy Środkowej i Bliskiego Wschodu. Konstrukcja satelity ma pozwolić na pełnienie misji orbitalnej przez 18 lat, czyli do 2026 roku. Amos 3 zastąpił wystrzelonego w 1996 r. Amosa 1, którego żywotność była oceniona na 12 lat. Teraz Amos 3 miałby zostać zastąpiony przez satelitę CarpathiaSat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...