reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Święto kina 2022” z produkcjami filmowymi TVP

dodano: 2022-10-28 21:37
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

„Święto kina” Po 3-letniej przerwie „Święto kina” wraca na mapę filmowych wydarzeń. W niedzielę, 30 października br. we wszystkich multipleksach i w wybranych kinach studyjnych bilety na wszystkie filmy będą w cenie 10 zł. Wśród filmów, które będzie można zobaczyć w promocyjnej cenie, są produkcje i koprodukcje Telewizji Polskiej: dokumentalny filmie o Annie Przybylskiej „Ania” (TVP Dystrybucja Kinowa), dramat wojenny koprodukowany przez TVP „Orzeł. Ostatni patrol” (Kino Świat) i najnowszy film Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna” (TVP Dystrybucja Kinowa). Organizatorami wydarzenia są Cinema City, Helios (Agora) i Multikino, a partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

„Święto kina”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Święto kina” to przypadająca na 30 października ogólnopolska akcja, w której udział biorą sieci kin oraz kina jednosalowe. Jej ideą jest upowszechnianie sztuki filmowej, szerzenie kinematografii, a przede wszystkim promowanie kina jako rozrywki dostępnej dla wszystkich. Tego dnia będzie można nadrobić kinowe zaległości za 10 złotych (plus opłata serwisowa w przypadku zakupu online) (więcej tutaj).

- Bardzo cieszymy się na powrót „Święta kina”. Wierzymy, że akcja będzie dawką pozytywnych emocji tej jesieni. W repertuarze mamy kilkanaście polskich tytułów, co dodatkowo zachęca, aby 30 października wybrać się do kina rodzinnie, z przyjaciółmi albo samemu i obejrzeć film, który chcieliśmy zobaczyć. Możemy tego dnia postawić na dowolną produkcję spośród bieżących oraz przedpremierowych propozycji kinowych

- mówi Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).


W ramach akcji widzowie będą mogli obejrzeć również filmy, których producentem/koproducentem jest Telewizja Polska, takie jak:

„Ania” (kinowa premiera w piątek, 7 października br.) - historia aktorki Anny Przybylskiej - odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Dziewczyny o twarzy anioła i charakterystycznym głosie, znanej m.in. z filmów „Ciemna strona Wenus”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Sęp” czy „Bilet na Księżyc” oraz z roli Maryli z serialu „Złotopolscy”. Anna Przybylska mama, partnerka, przyjaciółka, aktorka, modelka, spełniona w każdej z tych ról. W filmie widzowie usłyszą jej zaraźliwy śmiech, sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina wspomni o tym jaka była poza kamerami i jaką była mamą. Współpracownicy opowiedzą o jej pracy na planie i karierze zawodowej, przyjaciele natomiast o tym jak ich zaskakiwała i z jakimi wspomnieniami ich zostawiła, gdy odeszła w 2014 roku. Reżyserami i scenarzystami filmu są Michał Bandurski i Krystian Kuczkowski, a autorem zdjęć jest Michał Tyszkiewicz „Tyszka”. Producentem filmu jest TVP, a dystrybutorem TVP Dystrybucja Kinowa (więcej tutaj).

„Orzeł. Ostatni patrol” (kinowa premiera w piątek, 14 października br.) - jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca Rio De Janeiro. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice „Orła” zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach. To, co wydarzy się w nadchodzących dniach, napisze dramatyczną historię jednostki i rzuci nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów. Reżyserem i scenarzystą jest Jacek Bławut, a autorką zdjęć Jolanta Dylewska. Producentem filmu jest Aura Films, koproducentami są TVP, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), Gdyńskie Centrum Filmowe i Produkcja Filmów Jacek Bławut, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dystrybutorem jest Kino Świat. (więcej tutaj).

„Brigitte Bardot cudowna” (kinowa premiera w piątek, 21 października br.) - filmowa historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak u Homera, pełna jest spotkań z postaciami mitycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej. Połowa XX wieku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Adam (w tej roli Kacper Olszewski) mieszka z matką (Magdalena Różczka), którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa (UB). Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas II wojny światowej i przepadł bez wieści. Do Adama przychodzą od ojca paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Reżyserem i scenarzystą jest Lech Majewski, a za zdjęcia odpowiadali Paweł Tybora i Lech Majewski. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Angelus Silesius, producentem wykonawczym Domino Film, koproducentami są TVP, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA), wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i miasto Katowice, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha na plakacie promującym kinową emisję filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, foto: Kino Świat
Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha na plakacie promującym kinową emisję filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, foto: Kino Świat
Anna Przybylska, Oliwia Bieniuk, Jan Bieniuk i Szymon Bieniuk na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ania”, foto: TVP
Anna Przybylska, Oliwia Bieniuk, Jan Bieniuk i Szymon Bieniuk na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ania”, foto: TVP
Joanna Opozda i Kacper Olszewski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Brigitte Bardot cudowna”, foto: TVP
Joanna Opozda i Kacper Olszewski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Brigitte Bardot cudowna”, foto: TVP
Joanna Opozda i Kacper Olszewski w filmie „Brigitte Bardot cudowna”, foto: TVP
Joanna Opozda i Kacper Olszewski w filmie „Brigitte Bardot cudowna”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...