reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Archeologia w listopadzie w National Geographic

dodano: 2022-10-26 21:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W listopadzie br. kanał telewizyjny National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie produkcje programowe jak „Narkowojny” (sezon 3.), „Transport wagi ciężkiej” (sezon 1.), „Egipt: miejsce pełne tajemnic” (sezon 4.), „Wyprawa na dno” (sezon 5.), „Ciekawsza strona historii” (sezon 1.), „Toksyczny grobowiec Tutanchamona” i „Podwodne olbrzymy” (sezon 1.).

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w listopadzie br. na antenie kanału National Geographic jednym z dominujących tematów będzie archeologia. W produkcji „Egipt: miejsce pełne tajemnic” (sezon 4.) widzowie zobaczą m.in. kulisy odnalezienia 3000-letniej mumii, zaś w programie „Toksyczny grobowiec Tutanchamona” poznają prawdę o „klątwie faraona”. Solidną dawkę wrażeń zapewnią również „Narkowojny” (sezon 3.) o przemytach heroiny z Afganistanu czy „Podwodne olbrzymy” (sezon 1.) ukazujące największe ryby na świecie. Co jeszcze czeka na widzów w listopadzie br.?

Egipt wciąż kryje wiele nieodkrytych artefaktów z czasów starożytności. W programie „Egipt: miejsce pełne tajemnic” (premiery w niedziele, od 6 listopada br., o godzinie 15:00) widzowie zajrzą za kulisy pracy badaczy, przyglądając się fascynującemu procesowi odkopywania prastarych grobowców. Z kolei twórcy „Toksycznego grobowca Tutanchamona” (premiera w niedzielę, 20 listopada br. o godzinie 22:00) spróbują rozwikłać słynną „klątwę faraona”. Na czym polega ta zagadka? W 1922 roku naukowcy, którzy odkryli miejsce spoczynku Tutanchamona, nagle i z niewyjaśnionych przyczyn zaczęli umierać. Czy seria zgonów to był tragiczny zbieg okoliczności, a może ponurą historię wymyślili wydawcy, którzy chcieli zwiększyć sprzedaż gazet?

Jak zapowiada nadawca, w listopadzie br. na antenie stacji National Geographic nie zabraknie pojazdów wielkogabarytowych i kryminału. Na widzów czekać będą takie premiery, jak: „Transport wagi ciężkiej” (premiery w środy, od 2 listopada br., o godzinie 21:00), „Narkowojny” (premiery we wtorki, od 1 listopada br., o godzinie 23:00), „Ciekawsza strona historii” (premiery w piątki, od 18 listopada br., o godzinie 21:00) i „Podwodne olbrzymy” (premiery w soboty, od 26 listopada br., o godzinie 16:00).

Jak zapewnia nadawca, to jednak nie koniec poszukiwania cennych śladów historycznych w stacji National Geographic. W programie „Wyprawa na dno” (premiery w środy, od 16 listopada br., o godzinie 22:00) widzowie towarzyszyć będą badaczom, którzy niczym naukowi detektywi zaglądają w najciemniejsze głębiny, szukając odpowiedzi na nurtujące pytania.

Listopad 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Narkowojny” 3 („Narco Wars 3: Chasing The Dragon”)
emisja: we wtorki (od 1 listopada br.) o 23:00

Afganistan historycznie plasuje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o produkcję heroiny. Jak zapowiada nadawca, w tym sezonie programu widzowie przekonają się, że wojna w tym kraju stworzyła idealne warunki do przeprowadzenia najbardziej zuchwałej operacji przemytu narkotyków na świecie. Wygnany szef włoskiej mafii wraz z afgańskim handlarzem zorganizowali obejmujący ponad 11 tysięcy kilometrów kanał przerzutowy, którym transportowano heroinę do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Amerykański agent Jeff Higgins wyrusza do Azji, żeby znaleźć dowody na ścisły związek produkcji i sprzedaży narkotyków z terroryzmem. Czy uda mu się schwytać heroinowego bossa (więcej tutaj)?

„Transport wagi ciężkiej” („Heavy Load”)
emisja: w środy (od 2 listopada br.) o 21:00

Wielkogabarytowe transporty drogowe to istny slalom między rondami, stromymi zjazdami i liniami wysokiego napięcia. Kierowcy nigdy nie wiedzą, jakiej „niespodzianki” mogą spodziewać się za chwilę, co czyni ten zawód jednym z najciekawszych na świecie. Nie mogło być więc inaczej - kamery National Geographic towarzyszą tym wysoko wyspecjalizowanym fachowcom. Widzowie zobaczą stukilometrowy transport dwóch gigantycznych metalowych urządzeń do produkcji części lotniczych, które ważą 300 ton. Ciekawie będzie również na terenie kopalni odkrywkowej, gdzie trzeba przewieźć wielką stalową ramę.

„Egipt: miejsce pełne tajemnic” 4 („Lost Treasures Of Egypt” 4)
emisja: w niedziele (od 6 listopada br.) o 15:00

Obszar dzisiejszego Egiptu jest tak „żyzny” w historyczne skarby, że badacze wręcz ścigają się w tym, kto pierwszy dokona spektakularnego odkrycia. Archeolodzy wpuścili ekipę National Geographic za kulisy, by towarzyszyła im w trakcie intensywnego sezonu poszukiwawczego. W jednym z odcinków Egiptolog Aliaa Ismail bada okoliczności śmierci chłopca - faraona, który prawdopodobnie został zamordowany. Czy to możliwe, by ustalić szczegółowe fakty zbrodni, która wydarzyła się kilka tysięcy lat wcześniej? Widzowie zobaczą też, jak zespół archeologów zajmuje się najpotężniejszym faraonem starożytnego Egiptu, Ramzesem II. We wnętrzu grobu jego bliskiego współpracownika badacze odkrywają komorę wypełnioną mumiami (więcej tutaj).

„Wyprawa na dno” 5 („Drain The Oceans” 5)
emisja: w środy (od 16 listopada br.) o 22:00

Podwodny świat wciąż pozostaje dalece mniej odkryty przez naukowców, niż to, co jesteśmy w stanie zaobserwować na powierzchni. W programie „Wyprawa na dno” widzowie towarzyszą archeologom, którzy - jak zapewnia nadawca - dociekliwością godną dziennikarzy śledczych rozwiązują zagadki morskich głębin. W pierwszym listopadowym odcinku widzowie zanurzą się w tajemnice Pearl Harbor, jednej z najważniejszych baz United States Navy, położonej na hawajskiej wyspie Oʻahu. W innym z epizodzie widzowie przeniesą się bliżej Polski, a konkretnie w rejon Bałtyku, skąd niegdyś Niemcy skradli Bursztynową Komnatę - jeden z najcenniejszych zaginionych skarbów świata sztuki. Niedawne odkrycie wraku statku przewożącego sekretny ładunek naprowadza badaczy na nowy trop w sprawie (więcej tutaj).

„Ciekawsza strona historii” („History: The Interesting Bits”)
emisja: w piątki (od 18 listopada br.) o 21:00

Jak zapowiada nadawca, twórcy programu próbują odczarować historię, jako rzekomo „nudną dziedzinę nauki”, koncentrując się na najciekawszych, ich zdaniem, postaciach w dziejach. W pierwszym odcinku widzowie zapoznają się z najbardziej interesującymi osobistościami, które kiedykolwiek ubiegały się o fotel prezydenta. Było wśród nich wielu ekscentryków. W kolejnym epizodzie widzowie przyjrzą się losom najsłynniejszych przestępców, oszustów, fałszerzy i naciągaczy. Twórcy programu zdradzą, w jaki sposób realizowali oni swoje niecne plany.

„Toksyczny grobowiec Tutanchamona” („Tut’s Toxic Tomb”)
emisja: w niedzielę, 20 listopada br. o 22:00

26 listopada 1922 roku dokonano - jak określiły to media - „największego archeologicznego odkrycia wszech czasów”. Howard Carter, wraz ze swoim zespołem, odnaleźli wypełniony skarbami grobowiec młodego Tutanchamona. Szczęście zespołu badaczy nie trwało jednak długo. Odkrywcy tajemniczego znaleziska zaczęli umierać w niewyjaśnionych okolicznościach, co rozpoczęło pogłoski o „klątwie faraona”. Czy w tym zamkniętym na siedem spustów grobowcu panował zabójczy mikroklimat, który mógł okazać się toksyczny dla organizmów badaczy? A może to spisek mediów, które sfabrykowały tę historię tylko po to, by zwiększyć sprzedaż swoich gazet?

„Podwodne olbrzymy” („Last Of The Giants: Wild Fish”)
emisja: w soboty (od 26 listopada br.) o 16:00

Na skutek intensywnych połowów prowadzonych przez człowieka w wielu miejscach na świecie, dramatycznie zmniejsza się populacja ryb. W programie „Podwodne olbrzymy” jego prowadzący Cyril Chauquet zajmuje się filmowaniem, badaniem i ochroną dużych, słodkowodnych okazów. W tym sezonie ekspert opowie m.in. o absolutnie niesamowitym jesiotrze amerykańskim, który wygląda niczym prehistoryczne stworzenie, osiągając prawie cztery metry długości i masę 600 kilogramów. Musimy zrobić wszystko, by pomóc naukowcom chronić te wspaniałe stworzenia.
 
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...