reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Uwaga na aplikacje randkowe i „Pig Butchering"

dodano: 2022-11-01 16:41 | aktualizacja: 2022-11-02 12:11
autor: Dr. Hack | źródło: Proofpoint

Proofprint logo 360px Analitycy z amerykańskiej firmy Proofpoint zajmującej się cyberbezpieczeństwem opublikowali nowe, praktyczne badania, które pokazują, jak skomplikowane i złożone mogą być inicjatywy cyberprzestępców mające na celu kradzież zaufania potencjalnych celów i wykorzystanie ich dla zysku. W tym przypadku oszustwo związane z kryptowalutą zostało nazwane „Pig Butchering” i prowadzi do potencjalnych zysków, które mogą sięgać milionów dolarów. Proofpoint twierdzi, że aplikacje randkowe i kryptowaluty są nową bronią cyberprzestępców.

haker hacker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Analitycy Proofpoint spędzili 3 miesiące aktywnie angażując się w działania cyberprzestępców i opracowując techniki wykrywania w celu zwalczania tego rosnącego zagrożenia, które wydaje się być popełniane przez szeroki sektor specjalistów od oszustw.

Co ciekawe to manipulacja emocjonalna, przyjazny ton i czas trwania fazy przygotowawczej mają na celu rozwinięcie prawdziwych uczuć, które cyberprzestępca wykorzystuje do uzyskania ważnej korzyści ekonomicznej.

Główne wyniki badań Proofpoint:
  • cyberprzestępcy zaczynają kontaktować się z celami za pomocą aplikacji randkowych, mediów społecznościowych lub wiadomości tekstowych. Są to zagrożenia oparte na zaufaniu, podobne do oszustw matrymonialnych
  • manipulacja emocjonalna, przyjazny ton i czas trwania fazy przed wyzyskiem pozwalają na rozwinięcie prawdziwych uczuć, które przestępcy wykorzystują do uzyskania korzyści majątkowych, niekiedy wielomilionowych
  • cyberprzestępcy przekonują ofiarę do zdeponowania kryptowalut na fałszywej giełdzie kryptowalut, skąd te pieniądze są kradzione
  • oszustwo „Pig Butchering” rozprzestrzeniło się na kraje anglojęzyczne, podczas gdy wcześniej było powszechne w Azji (Chiny)
  • wygląda na to, że podmioty zajmujące się zagrożeniami są przeszkolone, aby nie klikać linków - wszelkie próby wysłania im przez badaczy Proofpoint linków śledzących były odrzucane i często blokowane
Oszustwo „Pig Butchering” lub „Sha Zhu Pan", jak jest potocznie nazywane w Chinach, szybko się rozprzestrzenia, a jego sukcesy napędzają wzrost zasobów przestępców, aby dalej się rozwijać.

Szczegóły wyników są na stronie Proofpoint.

Źródło: proofpoint.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...