reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TV naziemna Polsat Box - test dekodera NL-5101RT

dodano: 2022-11-21 16:28 | aktualizacja: 2022-11-21 17:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2022

Polsat Box dekoder DVB-T2/HEVC Nie ma takiego rodzaju telewizji, jakiego nie oferowałby Cyfrowy Polsat. Pod marką Polsat Box szereg atrakcyjnych kanałów znajdą nie tylko zwolennicy anten satelitarnych czy osoby posiadające wyłącznie dostęp do Internetu, lecz także użytkownicy klasycznych anten do odbioru telewizji naziemnej. Ta ostania usługa jest nowością na polskim rynku, następcą TV Mobilnej. Jakie kanały znajdują się w ofercie TV naziemnej Polsat Box? Jaki dekoder jest wymagany do ich odbioru i ile kosztuje?

satkurier.pl
Polsat Box naziemna DVB-T2 dekoder NL-5101RT


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cyfrowy Polsat wprowadził 14 lipca br. pod marką Polsat Box nową ofertę telewizji, tym razem opartą o odbiór z anteny naziemnej. Jest to alternatywa wobec telewizji satelitarnej, telewizji kablowej IPTV i telewizji internetowej OTT Polsat Box.

Oferta telewizji naziemnej w Polsat Box obejmuje jeden pakiet – Sport i Informacje. Zawiera on 10 kanałów telewizyjnych HD:
 • Polsat Sport
 • Polsat Sport Extra
 • Eleven Sports 1
 • Eleven Sports 2
 • Eurosport 1
 • Eurosport 2
 • Polsat News
 • TVN24
 • TVN Turbo
 • TVN Style

Do tego można odbierać wszystkie bezpłatne kanały naziemne, których jest obecnie ponad 30 (w tym Wydarzenia 24, TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV Puls i wiele innych). Ponadto, dostępnych jest 17 kodowanych stacji radiowych:
 • RMF FM
 • RMF MAXX
 • Muzo.FM
 • Radio ZET
 • Antyradio
 • Radio Plus
 • TOK FM
 • Rock Radio
 • Radio Złote Przeboje
 • Eska Rock
 • VOX FM
 • Radio Wielkopolska
 • Radio Bezpieczna Podróż
 • Radio Rekord
 • Radio Kolor 103 FM
 • Radio Kaszëbë
 • Radio Jasna Góra

Pakiet Sport i Informacje kosztuje 30 zł miesięcznie dla nowych klientów, a dla klientów Plusa 20 zł miesięcznie z rabatem smartDOM. Okres trwania umowy wynosi 24 miesiące. W świątecznej promocji - telewizja na start 6 miesięcy bez opłat.

Usługa TV naziemnej Polsat Box oferowana jest w ramach MUX 4. Znajduje się tam wspomniane 10 kodowanych kanałów telewizyjnych, 17 kodowanych stacji radiowych oraz niekodowany kanał Wydarzenia 24. Wszystko to w nowym standardzie DVB-T2, rozdzielczości HD i kompresji HEVC.

Warto zauważyć, że dzięki ofercie Polsat Box sportowe kanały Eleven Sports czy Eurosport zostały po raz pierwszy udostępnione drogą naziemną.
 

Wygląd dekodera

Do odbioru oferty TV naziemnej Polsat Box wymagany jest dekoder DVB-T2/HEVC oferowany w cenie 1 zł. Jego producentem jest chińska firma Newland. Dekoder, oznaczony symbolem NL-5101RT, spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Cyfryzacji. Nie oferuje funkcji internetowych (nie posiada ani złącza Ethernet, ani modułu Wi-Fi). Pracuje w bezkartowym systemie Irdeto (CAID: 0x06A2).

Opakowanie zawiera: dekoder, pilot zdalnego sterowania z bateriami do pilota, zasilacz sieciowy i instrukcję obsługi.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, są niewielkie, wręcz kieszonkowe wymiary dekodera – zaledwie 120 x 93 x 24 mm, i masa 110 g.

Urządzenie nie posiada wyświetlacza, a jedynie diodę LED, która świeci w trzech kolorach: czerwony – dekoder jest w trybie oszczędzania energii (czuwania), pomarańczowy – brak sygnału o odpowiedniej sile i jakości, zielony – uruchamianie oraz tryb normalnej pracy.

Oprócz tego na panelu przednim znajdują się: przyciski włączania/wyłączania dekodera oraz zmiany kanałów o jeden w górę lub w dół. Ukryty jest też odbiornik podczerwieni (IR) z pilota zdalnego sterowania.

Natomiast panel tylny mieści: wejście dla zasilacza zewnętrznego (DC IN 12 V, 1 A), wyjście HDMI do podłączenia dekodera z telewizorem, analogowe wyjście audio i wideo (AV) w formie mini jack 3,5 mm oraz gniazdo antenowe (ANT IN) – wejście cyfrowego sygnału telewizji naziemnej.

Ponadto, po lewej stronie dekodera znajduje się port USB 2.0 umożliwiający podłączenie pamięci zewnętrznej typu pendrive lub dysku USB, np. na potrzeby odtwarzania plików multimedialnych lub aktualizacji oprogramowania. Nagrywanie nie jest możliwe.
 
Panel tylny dekodera NL-5101RT

Pierwsza instalacja

Proces wstępnej konfiguracji dekodera jest niezwykle prosty i zawiera się w zaledwie jednej planszy.

Po pierwszym uruchomieniu dekodera abonent jest proszony o wybranie ustawień początkowych: Języka (polski, rosyjski lub angielski), Sortowania kanałów (Tak lub Nie – niezależnie od wybranej opcji kanały zawsze są układane zgodnie z LCN, czyli w kolejności i z numeracją ustaloną odgórnie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji), Rozdzielczości (1080i, 576i, 576p, 720p lub 1080p – zaleca się wybór 1080i, bo tak zazwyczaj nadawane są kanały telewizyjne), Proporcji obrazu (16:9 lub 4:3) oraz Zasilania wzmacniacza anteny (Wyłączone lub Włączone – dekoder wspiera zasilanie 5 V na wyjściu antenowym).

Aktualizacja oprogramowania

Przed rozpoczęciem regularnego użytkowania dekodera warto zadbać o to, by pracował on w oparciu o najnowsze dostępne oprogramowanie. Aby sprawdzić wersję software, należy nacisnąć przycisk Menu na pilocie, następnie wybrać Ustawienia i Inf. o systemie. Jeżeli wersja oprogramowania jest niższa niż ta dostępna na stronie internetowej https://sklep.polsatbox.pl/tv-naziemna, to należy zaktualizować dekoder (nasza redakcja prowadziła testy na wersji 7).

Aby to uczynić, na pendrive lub HDD należy wgrać do katalogu głównego pobrany plik z oprogramowaniem (na nośniku mogą znajdować się też inne katalogi i pliki, jednak zalecane jest, aby był tam tylko plik z oprogramowaniem). Następnie należy umieścić nośnik w porcie USB dekodera oraz odłączyć i ponownie podłączyć zasilanie dekodera. Urządzenie powinno samoczynnie wyszukać oprogramowanie i zainstalować nową wersję. Po zakończeniu aktualizacji dekoder uruchomi się ponownie z nową wersją oprogramowania. Jeśli dekoder wykryje, że na pamięci USB znajduje się oprogramowanie już wcześniej wgrywane, proces aktualizacji zostanie przerwany, a dekoder będzie wymagał ponownego uruchomienia, już bez wpiętej w port USB pamięci.

Konfiguracja

Zanim przejdziemy do opisu podstawowych funkcji dekodera podczas jego użytkowania, opiszemy pokrótce jego Menu. Zawiera ono 9 elementów: Program TV, Media, Ustawienia, Instalację, Nadzór, Gry, System CA, USB oraz Aktualizację SW.

Aby wejść do Menu, należy nacisnąć przycisk o takim właśnie opisie na pilocie zdalnego sterowania.
 
Ustawienia

Program TV przenosi do EPG – elektronicznego przewodnika po programach, który wyświetlany jest w formie osi czasu. Możliwe jest podejrzenie programu na 7 dni do przodu, przejście do Wyszukiwania tytułu (czerwony przycisk na pilocie), Kategorii, np. filmy, seriale, sport, dzieci, muzyka, dokumentalne (żółty), Opcji (niebieski).
 
Program TV

Pod Opcjami kryją się: możliwość wyświetlania opisu audycji (Info), Powrotu, Dodania do ulubionych i przejścia Wstecz. Info można również wyświetlić klikając stosowny przycisk na pilocie, a do wracania służą przyciski opisane Exit i Back.

Brakuje możliwości przechodzenia w EPG do konkretnego dnia lub godziny. Jest jedynie możliwość ręcznego poruszania się strzałkami po osi czasu.

Media to element, z którego można przejść do odtwarzania treści zapisanych na pamięci USB: obrazów, wideo lub muzyki. Aby przejść do Mediów podczas oglądania kanałów, wystarczy nacisnąć na pilocie PLAY.
 
Media

Ustawienia gromadzą: System, Przypomnienia, Audio i wideo, Czas oraz Inf. o systemie.

W Systemie znajdują się: Język (polski, angielski, rosyjski, Czas wyświetlania paska (3 sekundy, 5 sekund, 10 sekund), Blokowanie Menu (włączone, wyłączone), Ustawienia fabryczne (domyślny kod PIN: 0000), Zasilanie wzm. anteny (włączone, wyłączone), Automatyczne wyłączanie (wyłączone, włączone za... – tutaj można ustawić, po jakim czasie bezczynności dekoder ma się wyłączyć: od 0 do 0:30 do 23:30 ze skokiem co 30 min) oraz Oszczędzanie energii (szybki start, czuwanie).

Przypomnienia wyświetlają listę programów, dla których ustawiliśmy przypomnienia. Można ją edytować i wyświetlać informacje o audycjach.

Audio i wideo zawierają: Regulację obrazu (jasność, kontrast, kolor w procentach), Rozdzielczość (576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p), System TV (PAL, NTSC), Proporcje obrazu (16:9, 4:3), Format obrazu (auto, wycentruj, przytnij) i Tryb audio (stereo, mono).

Czas obejmuje jedynie Strefę czasową (GMT+1:00, GMT+2).

W Informacjach o systemie znajdziemy: markę (Newland), model (NL-5101RT), wersję sprzętową, oprogramowania i bootloadera, ID strefy, datę wydania, nr seryjny dekodera, numer karty Irdeto oraz status subskrypcji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...