reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Śubuk” - film Canal+ Polska w kinach

dodano: 2022-12-02 20:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Canal+ Polska „Śubuk” Od piątku, 2 grudnia br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Śubuk”. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są CANAL+ Polska i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), dystrybutorem jest Kino Świat, a partnerem dystrybucji Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Występują Małgorzata Gorol, Marta Malikowska, Anna Krotoska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Natalia Łągiewczyk-Lange, Agnieszka Cegielska, Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak, Grzegorz Sanowski, Paweł Ferens, Oskar Kawecki, Mateo Paczkowski, Wojciech Krupiński i Wojciech Dolatowski.

Kino Świat Canal+ Polska „Śubuk”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maria (w tej roli Małgorzata Gorol), zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Dariuszem (Filip Pławiak). Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maria decyduje się urodzić, a Dariusz usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta (Marta Malikowska). Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Marii zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maria początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. ubiegłego wieku nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa (Andrzej Seweryn), który - słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu - donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maria jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maria odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

W roli głównej występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Macieja Bochniaka. Wspierają ją - nagradzany za rolę w filmie „Ostatnia rodzina” Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka „Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł” Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina” i „Boże Ciało”), gwiazda serialu „Ślepnąc od świateł” Marta Malikowska, gwiazda serialu „Chyłka” Filip Pławiak oraz po raz pierwszy na ekranie - Wojciech Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca obrazu „Carte Blanche” i serialu „Minuta ciszy”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza do „Śubuka”, który wygrał konkurs „Script Pro” w 2019 roku. Za zdjęcia odpowiadał Bartosz Nalazek.

„Śubuk” został nagrodzony za „Najlepszy scenariusz” na 47. „Festiwalu Filmów Fabularnych” w Gdyni (więcej tutaj).

„Śubuk” - o filmie - gatunek: dramat, produkcja: Polska 2022 rok, reżyseria: Jacek Lusiński („Minuta ciszy” i „Carte Blanche”), producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham / Aurum Film („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i „Carte Blanche”), koproducenci: CANAL+ Polska i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dystrybucja: Kino Świat, partnerem dystrybucji filmu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, scenariusz: Jacek Lusiński („Carte Blanche”) i Szymon Augustyniak, zdjęcia: Bartosz Nalazek („Eastern”), scenografia: Marek Zawierucha („Boże Ciało”), charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Boże Ciało”), kostiumy: Anna Englert („Mowa ptaków”), montaż: Jarosław Barzan („Zabij to i wyjedź z tego miasta” i „Bogowie”), muzyka: Hania Rani („Jak najdalej stąd”), obsada: Małgorzata Gorol („Magnezja”, „Plan B” i „Twarz”), Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”, „Różyczka”, „Ziemia obiecana” i „Rojst”), Marta Malikowska („Ślepnąc od świateł” i „Tarapaty 2”), Wojciech Krupiński (debiut), Wojciech Dolatowski (debiut), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało” i „Ostatnia rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony pająk” i „Chyłka”) i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia” i „Atak paniki”).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Małgorzata Gorol i Wojciech Krupiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śubuk”, foto: Kino Świat
Małgorzata Gorol i Wojciech Krupiński na plakacie promującym kinową emisję filmu „Śubuk”, foto: Kino Świat
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol i Aleksandra Konieczna w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol i Aleksandra Konieczna w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film
Marta Malikowska i Małgorzata Gorol w filmie „Śubuk”, foto: Robert Jaworski/Aurum Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...