reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV wyłączone z satelitów Eutelsat

dodano: 2022-12-15 11:48 | aktualizacja: 2022-12-15 18:03
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Arcom/Eutelsat/satkurier.pl

Satelita Eutelsat 36E pozycja 360px.jpg Francuski regulator medialny Arcom wystosował 14 grudnia br. do operatora satelitarnego Eutelsat oficjalne wezwanie do zaprzestania nadawania trzech rosyjskich kanałów: Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV. Ich „programy poświęcone konfliktowi w Ukrainie zawierają powtarzające się podżeganie do nienawiści i przemocy oraz liczne braki w rzetelności dziennikarskiej” - argumentuje Arcom. Eutelsat jeszcze tego samego dnia potwierdził, że nie będzie zaangażowany w nadawanie tych trzech kanałów. To kuriozalna sytuacja, ponieważ tych kanałów nie ma satelitach Eutelsat już od wielu tygodni.

Eutelsat
Eutelsat 36B 36E mapa pokrycia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Krok Arcom jest następstwem decyzji sędziego w izbach Rady Stanu z dnia 9 grudnia 2022 roku, który zwrócił się do Urzędu o ponowne zbadanie sytuacji kanałów Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV w świetle dodatkowych faktów, które pojawiły się w toku śledztwa. - Okazało się, że były one nadawane nie tylko w Rosji, lecz także na ukraińskich terenach zaanektowanych przez Rosję - dodał Arcom.

Czyżby francuski Urząd dopiero po kilku miesiącach odkrył, że satelita Eutelsat 36B (36°E) z rosyjskimi kanałami obejmuje swoim zasięgiem także terytoria poza Rosją, w tym Ukrainę czy Polskę?

Ponieważ Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, podpisała i ratyfikowała Europejską konwencję o telewizji ponadgranicznej, podobnie jak Francja, Arcom miał zatem podstawę prawną, by żądać od Eutelsatu zaprzestania nadawania tych kanałów. Tylko dlaczego tak późno?

Wynikło to z niedawnych nacisków organizacji Reporters Without Borders (RSF), która w listopadzie zwróciła się do Rady Stanu, by zmobilizowała regulatora medialnego Arcom, aby nakazał Eutelsatowi usunięcie ze swoich satelitów kanałów Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV. W efekcie Arcom wezwał do usunięcia kanałów... już usuniętych.
 

- Eutelsat przyjmuje do wiadomości nową decyzję wydaną dziś po południu przez Arcom, francuski organ regulacyjny ds. komunikacji audiowizualnej i cyfrowej. Eutelsat potwierdza, że zgodnie ze swoją polityką systematycznego wdrażania decyzji Arcom, nie będzie już zaangażowany w nadawanie trzech kanałów objętych sankcjami w określonych ramach czasowych - czytamy w oświadczeniu operatora Eutelsat z 14 grudnia br.

Kanały Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV zostały usunięte z Eutelsata 36B (36°E) już pod koniec października br. Za to ich emisje zostały przeniesione na satelitę Express AMU1 na tej samej pozycji orbitalnej, ale kontrolowanego przez Rosję, a konkretnie przez państwową spółkę Russian Satellite Communications Company (RSCC).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy satelitarni


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...