reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MFE chce przejąć kontrolę nad ProSiebenSat.1

dodano: 2022-12-20 10:55 | aktualizacja: 2022-12-20 11:45
autor: Jan Borejko | źródło: MFE/ProSiebenSat1

MFE ProsiebenSat1 Media for Europe 360px Grupa MediaForEurope, w skrócie MFE, należąca do Berlusconiego zamierza przejąć wyłączną kontrolę nad ProSiebenSat.1 Media SE. 13 grudnia MFE złożyło formalne zawiadomienie w austriackim Federalnym Urzędzie ds. Konkurencji (Bundeswettbewerbsbehörde). Dokument mówi o „przejęciu de facto wyłącznej kontroli” nad niemieckim biznesem medialnym ProSiebenSat.1.

ProSiebenSat.1


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niemieccy regulatorzy mediów zbadają możliwość zwiększenia udziałów grupy medialnej Berlusconiego MFE w ProSiebenSat.1.

Jak poinformował 19 grudnia prezes Bawarskiego Państwowego Centrum Nowych Mediów (BLM) Thorsten Schmiege, holding medialny Media for Europe (MFE) ogłosił tego samego dnia plan zwiększenia udziału do 29,9 proc. kapitału zakładowego i zwiększenia praw głosu. Według BLM wartość ta wynosi obecnie 22,72 proc. Grupa jest zobowiązana do powiadomienia regulatorów mediów o zwiększeniu udziałów przed jej wprowadzeniem. Bank inwestycyjny Exane/BNPP sugeruje, że może to być trudny ruch dla firmy MFE i że raczej nie dojdzie do przejęcia.
 
Akcjonariat firmy ProSiebenSat.1 Media SE przed przejęciem kontroli przez MFE


Włoska grupa medialna MFE, która jest największym udziałowcem ProSiebenSat.1, ogłosiła swoje plany w listopadzie.  Niemieckie organy regulacyjne wyjaśniły, że przejęcie większości akcji lub praw głosu jest legalnym przejęciem.

Organy regulacyjne ds. mediów, które są szczególnie odpowiedzialne za obszar koncentracji mediów (Komisja ds. Określania Koncentracji w Sektorze Mediów (KEK)), zbadały jakiś czas temu MFE i nie dostrzegły żadnych oznak wpływu porównywalnego z kontrolą włoskiej grupy medialnej z udział 22,72 proc.

BLM podał informację:

- KEK wyraźnie zastrzega sobie prawo do podjęcia innej decyzji zgodnie z prawem medialnym, jeśli próg 25 proc. zostanie przekroczony.


Przypomnijmy, że Silvio Berlusconi jest byłym premierem Włoch.
86-letni potentat medialny i polityk zasiadał też w Parlamencie Europejskim, a obecnie jest szefem konserwatywnej partii Forza Italia i członkiem włoskiego Senatu. Jego syn jest szefem MFE, firmy założonej przez Berlusconiego Fininvest, która posiada około połowy udziałów w MFE.

Według oceny niemieckich regulatorów mediów, MFE zamierza wykorzystać procedurę rejestracyjną w Austrii do stworzenia formalnych przesłanek do zwiększenia udziału do ponad 25 proc. Taka rejestracja istniała już w Niemczech. „Na początku kwietnia Federalne Biuro Antymonopolowe uznało nabycie ponad 25 proc. akcji za niepodważalne w świetle prawa konkurencji”.

W przeszłości relacje między ProSiebenSat.1 z siedzibą w Unterföhring niedaleko Monachium a MFE były uważane za raczej chłodne. MFE działa też w Hiszpanii.

Firma MFE ma ochotę na  rozszerzenie własnej działalności w Niemczech, największym rynku reklamowym w Europie. Możliwa jest współpraca z ProSiebenSat.1 w obszarze marketingu, który jest ważny dla bezpłatnej telewizji, w celu zwiększenia zasięgu lub produkcji ruchomych treści obrazowych.

Według doniesień medialnych MFE na razie nie ma zamiaru zakładać własnych nowych stacji telewizyjnych w Niemczech. Nacisk kładziony jest na synergie z innymi spółkami telewizyjnymi w celu stworzenia europejskiego rynku reklamowego. Wynika to z ogólnych prognoz, że ​​firmy telewizyjne w Europie powinny ściślej współpracować nad swoją infrastrukturą, m.in. nad technologią streamingu.

Źródło: netzwelt.de  finanznachrichten.de  reuters.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...