reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat Viasat History o odkryciu Tutanchamona

dodano: 2023-01-06 14:00 | aktualizacja: 2023-01-06 23:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History W niedzielę, 8 stycznia br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo włoski film dokumentalny „Tutanchamon: ostatnia wystawa” („Tutankhamun: The Last Exhibition”). Egipt, Dolina Królów. 26 listopada 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter po raz pierwszy ujrzał komorę grobową faraona Tutanchamona. Pełna drogocennych znalezisk sala była praktycznie nietknięta. Wkrótce odkrycie archeologa zyskało światową sławę, a imię faraona trafiło do zbiorowej świadomości, przywołując wszystko to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w starożytnym Egipcie - piramidy oraz legendę o klątwie Tutanchamona. 

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z okazji setnej rocznicy tego odkrycia, w niedzielę, 8 stycznia br. o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat History swoją premierę będzie mieć film dokumentalny „Tutanchamon: ostatnia wystawa”. Film ukazuje moment odnalezienia grobowca i ujawnia w jaki sposób 150 artefaktów ze skarbu Tutanchamona zostało przetransportowanych na największą międzynarodową wystawę poświęconą „Złotemu Chłopcu”.

W dokumencie widzowie zobaczą jak doszło do tego odkrycia i uzyskają dostęp do historycznych miejsc - odwiedzą Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzą się  z bliska skarbom faraona. Będą również towarzyszyć ekspertom podczas prac konserwatorskich i w trakcie przenoszenia obiektów, a także wyruszą z nimi w drogę do Los Angeles, Paryża i Londynu.

Jak zapowiada nadawca, dzięki jednemu z najbogatszych na świecie prywatnych archiwów fotograficznych poświęconych historycznym artefaktom, a także oryginalnym materiałom zdjęciowym i filmowym z nowojorskiego Metropolitan Museum i Griffith Institute w Oksfordzie, widzowie przeżyją najbardziej poruszające momenty odkrycia dokonanego przez Howarda Cartera, poznają wpływ słynnej Klątwy Tutanchamona, a także nieliczne fakty znane z życia młodego faraona - chłopca wyniesionego do rangi półboga, który zmarł w wieku 19 lat i został złożony w prowizorycznym grobowcu, by wraz z bogatymi skarbami podjąć podróż do życia wiecznego. Po krótkim okresie panowania Tutanchamon odszedł w 1323 roku przed naszą erą i szybko został zapomniany. Dzięki serii przypadkowych zdarzeń, 3342 lata po pochówku, spośród wszystkich faraonów starożytnego Egiptu, jego imię stało się jedynym, które przekroczyło wszelkie granice i osiągnęło zupełnie nieoczekiwany rodzaj życia wiecznego: status celebryty.

Film dokumentalny „Tutanchamon: ostatnia wystawa” będzie miał swoją premierę na kanale Polsat Viasat History w niedzielę, 8 stycznia br. o godzinie 21:00 (więcej tutaj).

„Tutanchamon: ostatnia wystawa” - emisja w niedzielę, 8 stycznia 2023 roku o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...