reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Antywirusy nowej generacji zmieniają reguły gry

dodano: 2023-01-20 14:53
autor: Janina Klepacka | źródło: G DATA Software

G Data antywirus software made in germany 360px W ciągu ostatnich lat oprogramowanie antywirusowe przeszło głęboką metamorfozę. Jest to mocna odpowiedź producentów na coraz bardziej złożone i zuchwałe ataki przeprowadzane przez cyberprzestępców. Pojawiają się nowe antywirusy nowej generacji, które zmieniają reguły gry, np. od G Data Software.

G Data Software
Antywirusy nowej generacji G Data Software 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przez dziesięciolecia oprogramowanie antywirusowe używało do identyfikowania wirusów pliki bazujące na sygnaturach. W obecnych czasach jest to metoda, która nie gwarantuje powstrzymania hakerów, ponieważ jest reaktywna. Wirus musi zostać uwolniony i zacząć infekować systemy oraz sieci, a dostawcy po jego wykryciu dokonują analizy, opracowują sygnaturę i aktualizują swoje oprogramowanie. 

- To staroświeckie podejście przy zawrotnej prędkości, z jaką cyberprzestępcy tworzą wirusy i innego rodzaju złośliwe programy, nie zdaje egzaminu. W obecnych czasach dostawcy antywirusów wykorzystują technologie bazujące na sztucznej inteligencji, takie jak uczenie maszynowe i analizy predykcyjne. Zamiast polegać na plikach sygnatur, oprogramowanie identyfikuje nieprawidłowości poprzez analizę wzorców i zachowania użytkowników

- tłumaczy Robert Dziemianko, G DATA Software. 


Wprowadzone na przestrzeni ostatnich lat w antywirusach innowacje pozwalają stawić czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem IT w szerszym zakresie. Co w praktyce oznacza powstrzymanie między innymi takich ataków jak ransomware czy brute force (technika łamania haseł lub kluczy kryptograficznych polegająca na sprawdzeniu wszystkich możliwych kombinacji).

Jednym z przykładów technologii bazujących na uczeniu maszynowym jest rozwiązanie DeepRay firmy G DATA, które wykorzystuje sieci neuronowe, aby określić, czy nowe, nieznane pliki są wystarczająco podejrzane. Z kolei mechanizm Beast monitoruje zachowanie kodu w systemie operacyjnym i przechowuje w lokalnej, niewielkiej bazie danych informacje o każdej podejrzanej akcji. Warto podkreślić, że jego działanie nie polega na identyfikacji złośliwych plików samych w sobie, lecz obserwacji złośliwych wzorców zachowań i ich powiązań. Beast jest bardzo pomocny w wykrywaniu ataków typu 0-day oraz nietypowego lub opracowanego przeciwko danemu podmiotowi złośliwego kodu. 

Jednym z największych cyberzagrożeń zarówno dla biznesu, jak i użytkowników biznesowych jest złośliwe oprogramowanie ransomware, które szyfruje dane przechowywane na dyskach lokalnych i sieciowych. Według Cybersecurity Ventures w 2021 roku co 11 sekund jakaś firma padała ofiarą tego rodzaju ataku. Dlatego też wiodący dostawcy oprogramowania antywirusowego oferują moduły anti-ransomware.

G DATA Software opracowała autorską technologię zabezpieczającą przed zaszyfrowaniem twardego dysku. W przypadku klientów prywatnych, komponent ten jest domyślnie aktywowany, a klienci biznesowi muszą go aktywować “ręcznie”.

Cyberprzestępcy czerpią ogromne zyski ze swojej działalności, co pozwala im tworzyć coraz bardziej zaawansowany malware. Dostawcy oprogramowania bezpieczeństwa nie mogą pozostawać w tyle i muszą trzymać cały czas rękę na pulsie. 

- Bieżący rok przyniesie ze sobą dalszy rozwój analizy behawioralnej opartej o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Zamierzamy rozwijać wykrywanie bazujące na obserwacji procesów, wychwytywanie złośliwych wzorców zachowań i ich powiązań

- zapowiada Robert Dziemianko.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...