reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„IO” - polsko-włoski film z nominacją do „Oscara”

dodano: 2023-01-24 15:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film „IO” We wtorek, 24 stycznia br. ogłoszono, iż polsko-włoski film „IO” uzyskał nominację do „Oscara”. Producentem filmu jest Skopia Film, we współpracy z Hanway Films, koproducentami są Alien Films, Polwell, Moderator Inwestycje, Veilo Ewa Żyłka, Regione Lazio, Strefa Kultury Wrocław i Ares 2002, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy i Ministero Della Cultura, a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lolita Chammah, Gloria Iradukunda, Delfina Wilkońska, Katarzyna Russ, Agata Sasinowska, Anna Rokita, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz i Lorenzo Zurzolo.

Gutek Film „IO”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wtorek, 24 stycznia br. ogłoszono nominacje do 95. edycji nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Wśród nominowanych znalazł się film „IO” Jerzego Skolimowskiego, z nominacją do „Oscara” w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Obok polsko-włoskiej produkcji nominacje w tej kategorii uzyskały również filmy: argentyński „Argentyna, 1985”, belgijski „Blisko”, irlandzki „Cicha dziewczyna” i niemiecki „Na zachodzie bez zmian”. Laureatów „Oscarów” poznamy w niedzielę, 12 marca br. podczas gali w Dolby Theatre w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj).

Film „IO” obejrzeć można w serwisach VOD (Nowe Horyzonty VOD, VOD.pl, e-kinopodbaranami.pl, mojeekino.pl, Premiery CANAL+, Player, Rakuten, Vectra i Multimedia Go) oraz w wybranych kinach (więcej tutaj).

Jak czytamy w opisie, „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego z festiwalu w Cannes wyjechał z „Nagrodą Jury”. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Jak czytamy w opisie, historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny - manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera widzów Jerzy Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Jak czytamy w opisie, zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Jerzego Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z producentem Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch” i „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i  montażystka Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert i Mateusz Kościukiewicz.

„IO” - o filmie - reżyseria: Jerzy Skolimowski, scenariusz: Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, zdjęcia: Michał Dymek, występują: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lolita Chammah, Gloria Iradukunda, Delfina Wilkońska, Katarzyna Russ, Agata Sasinowska, Anna Rokita, Tomasz Organek, Mateusz Kościukiewicz i Lorenzo Zurzolo, kraj produkcji: Polska, Włochy, rok produkcji: 2022, język oryginalny: polski i włoski, gatunek: dramat, czas trwania: 86 minut.

Dodajmy, że film „IO” pojawił się w kinach w piątek, 30 września 2022 roku (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „IO”, foto: Aneta Gębska/Filip Gębski/Gutek Film
Plakat promujący kinową emisję filmu „IO”, foto: Aneta Gębska/Filip Gębski/Gutek Film


„IO” - emisja w serwisach Nowe Horyzonty VOD, VOD.pl, e-kinopodbaranami.pl, mojeekino.pl, Premiery CANAL+, Player, Rakuten, Vectra i Multimedia Go.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...