reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

100. rocznica odkrycia grobowca Tutanchamona

dodano: 2023-02-15 18:28 | aktualizacja: 2023-02-15 22:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History 16 lutego 1923 roku jest uważany za najbardziej niezwykły dzień w całej historii wykopalisk prowadzonych w Egipcie. Tego dnia egiptolog i archeolog, Howard Carter, odpieczętował i otworzył komorę grobową faraona Tutanchamona panującego w XIV wieku p.n.e. Aby uczcić 100. rocznicę tej historycznej chwili, w czwartek, 16 lutego br. o godz. 22:00 kanał Polsat Viasat History wyemituje włoski program dokumentalny „Tutanchamon: Ostatnia wystawa” („Tutankhamun: The Last Exhibition”), w którym odtworzono ten wyjątkowy moment, a także pokazano proces przenoszenia 150 artefaktów z grobowca Tutanchamona na największą międzynarodową wystawę poświęconą „Złotemu Chłopcu”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kilka miesięcy wcześniej, 26 listopada 1922 roku, w Egipcie, w Dolinie Królów, Howard Carter po raz pierwszy ujrzał komorę grobową faraona Tutanchamona. Pełna drogocennych znalezisk sala była praktycznie nietknięta. Wkrótce odkrycie archeologa zyskało światową sławę, a imię faraona trafiło do zbiorowej świadomości, przywołując wszystko to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w starożytnym Egipcie - piramidy oraz legendę o klątwie Tutanchamona.

W dokumencie widzowie zobaczą jak doszło do tego odkrycia i uzyskają dostęp do historycznych miejsc - odwiedzą Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzą się z bliska skarbom faraona. Będą również towarzyszyć ekspertom podczas prac konserwatorskich i w trakcie przenoszenia obiektów, a także wyruszą z nimi w drogę do Los Angeles, Paryża i Londynu.

Jak zapowiada nadawca, dzięki jednemu z najbogatszych na świecie prywatnych archiwów fotograficznych poświęconych historycznym artefaktom, a także oryginalnym materiałom zdjęciowym i filmowym z nowojorskiego Metropolitan Museum i Griffith Institute w Oksfordzie, widzowie przeżyją najbardziej poruszające momenty odkrycia dokonanego przez Howarda Cartera, poznają wpływ słynnej Klątwy Tutanchamona, a także nieliczne fakty znane z życia młodego faraona - chłopca wyniesionego do rangi półboga, który zmarł w wieku 19 lat i został złożony w prowizorycznym grobowcu, by wraz z bogatymi skarbami podjąć podróż do życia wiecznego. Po krótkim okresie panowania Tutanchamon odszedł w 1323 roku przed naszą erą i szybko został zapomniany. Dzięki serii przypadkowych zdarzeń, 3342 lata po pochówku, spośród wszystkich faraonów starożytnego Egiptu, jego imię stało się jedynym, które przekroczyło wszelkie granice i osiągnęło zupełnie nieoczekiwany rodzaj życia wiecznego: status celebryty.

Program „Tutanchamon: Ostatnia wystawa” zostanie wyemitowany w czwartek, 16 lutego br. o godzinie 22:00 na kanale Polsat Viasat History, w setną rocznicę odpieczętowania i otwarcia komory grobowej Tutanchamona (więcej tutaj).

„Tutanchamon: ostatnia wystawa” - emisja w czwartek, 16 lutego 2023 roku o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

269 zł Więcej...