reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Odkrywanie tajemnic w marcu w National Geographic

dodano: 2023-02-18 10:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W marcu br. kanał telewizyjny National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie produkcje programowe jak „Norymberga: zaginione zeznania”, „II wojna światowa w Arktyce”, „Najniebezpieczniejsze drogi Europy” (sezon 7.), „Kobiety w prehistorii”, „Ciemna strona świata” (sezon 3.) i „Wyspy Kanaryjskie: Kraina wulkanów”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, marzec br. w National Geographic będzie miesiącem odkrywania tajemnic. Dziennikarka śledcza Mariana van Zeller w programie „Ciemna strona świata” wniknie do struktur przestępczych, by pokazać mechanizmy działania jednych z najgroźniejszych gangsterów, w tym meksykańskich karteli. W filmie „Norymberga: zaginione zeznania” widzowie poznają niepublikowane ustalenia z procesu Niemców, z kolei dokument „II wojna światowa w Arktyce” ukaże znaczenie północnej Europy w największym konflikcie XX wieku. Film „Kobiety w prehistorii” ujawni nowe, zaskakujące fakty na temat ról płciowych w pradawnych społeczeństwach. Co jeszcze czekać będzie na widzów w marcu br.?

Marianna van Zeller, dziennikarka śledcza, w przeszłości badała takie zagadnienia, jak handel ludźmi i czerpanie korzyści z prostytucji, a jej najbardziej znany film - „The OxyContin Express” - o opowiadał przemycie środków farmakologicznych. W marcu br. Marianna van Zeller pojawi się z nowym sezonem programu „Ciemna strona świata” (premiery w niedziele, od 19 marca br., od godziny 21:00), w którym przyjrzy się m.in. prawicowym ekstremistom czy handlarzom organów.

W marcu br. widzowie cofną się do czasów niemieckich makabr. W programie „II wojna światowa w Arktyce” (premiery w piątki, od 10 marca br., od godziny 21:00) widzowie dowiedzą się z jakich powodów tereny krajów północy, m.in. Norwegii czy Szwecji, były dla III Rzeszy szczególnie atrakcyjne. W 120-minutowym dokumencie „Norymberga: zaginione zeznania” (premiera w piątek, 3 marca br. o godzinie 22:00) widzowie sprawdzą, co do powiedzenia na temat dokonywanych przez siebie zbrodni mieli bliscy pomocnicy Adolfa Hitlera.

W materiale „Wyspy Kanaryjskie: Kraina wulkanów” (premiera w niedzielę, 26 marca br. od godziny 12:00) - na przykładzie trwającej 84 dni erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie - widzowie przekonają się jakie tajemnice skrywa potęga natury. W programie „Najniebezpieczniejsze drogi Europy” (premiery w soboty, od 4 marca br., od godziny 16:00) widzowie zajrzą za kulisy pracy specjalnej jednostki pomocy drogowej, zaś w programie „Kobiety w prehistorii” (premiera w środę, 8 marca br. od godziny 20:00) naukowcy udowodnią, że kobiety w dawnych społeczeństwach nie tylko wychowywały dzieci, ale również polowały.

Marzec 2023 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Norymberga: zaginione zeznania” („Nazis At Nuremberg: The Lost Testimony”)
emisja: w piątek, 3 marca br. o 22:00

W dwugodzinnym filmie dokumentalnym widzowie przeniosą się na salę sądową jednego z najsłynniejszych procesów w historii świata, by poznać niepublikowane wcześniej zeznania składane przez niemieckich zbrodniarzy wojennych w Norymberdze. Jak informuje nadawca, zapisy te rzucają nowe światło na makabrę II wojny światowej i mechanizm działania niemieckiej machiny wojennej. National Geographic ujawni m.in. co mieli do powiedzenia pomagierzy Adolfa Hitlera, tacy jak Hermann Göring, Wilhelm Keitel, Albert Speer i Rudolf Hess, a co mówili świadkowie i ofiary oskarżenia.

„Najniebezpieczniejsze drogi Europy” 7 („Ice Road Rescue” 7)
emisja: w soboty (od 4 marca br.) o 16:00

Wąskie, kręte, a niekiedy skute lodem. Drogi w Norwegii są określane mianem najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych w Europie, szczególnie w sezonie rekordowych opadów. Dostawy zaopatrzenia są zablokowane, zdarzają się też wypadki śmiertelne. Zapobieganie tego typu sytuacjom należy do obowiązków specjalnej jednostki pomocy drogowej. Pracownicy tej grupy - m.in. Thord, Bjørn, Olav czy Stig - pod okiem kamer National Geographic wyjadą w akcje ratunkowe, powstrzymując niebezpieczne zdarzenia. Do wykonania tych operacji potrzeba ogromnych umiejętności, a także opanowania i sprytu.

„Kobiety w prehistorii” („Prehistoric Women)
emisja: w środę, 8 marca br. o 20:00

Powszechnie uważa się, że prehistoryczne kobiety wyłącznie pełniły rolę wychowawczą, a mężczyźni zajmowali się polowaniami. Nowe odkrycia naukowe wskazują, że rzeczywistość była nieco inna, niż dzisiejsze wyobrażenia. We francuskim programie dokumentalnym „Kobiety w prehistorii” widzowie towarzyszyć będą antropologom i archeologom takim jak Clothilde Chamussy i Randallowi Haasowi, którzy próbują lepiej zrozumieć, jaka była pozycja kobiet w pradawnym świecie. Analizy pochówków przeprowadzone w obu Amerykach wykazały, że od 30 do nawet 50 procent myśliwych mogło być biologicznie kobietami. Jakie inne zaskakujące fakty na temat ról płciowych kryje przed nami nauka (więcej tutaj)?

„II wojna światowa w Arktyce” („Untold Arctic”)
emisja: w piątki (od 10 marca  br.) o 21:00

Arktyka, choć pozornie leży na światowych peryferiach, tradycyjnie stanowiła istotny obszar rozgrywek na arenie politycznej. Jak zapowiada nadawca, „II wojna światowa w Arktyce” to pierwszy serial dokumentalny, ukazujący wagę tego regionu w potwornym globalnym konflikcie z XX wieku. Ze względu na bogactwa naturalne, teren ten był atrakcyjny zarówno dla Adolfa Hitlera, jak i Winstona Churchilla, którzy szukali surowców dających możliwość zwiększenia produkcji przemysłu zbrojeniowego. Ostrzono sobie zęby szczególnie na port w Narwiku, przez który transportowano wydobywaną w Szwecji ruda żelaza. Kamery National Geographic towarzyszą nurkom, którzy lokalizują wraki niemieckich samolotów, archeologom, odkrywającym masowe groby, czy historykom, poszukującym nadmorskich fortec i pól bitewnych. Wszystko to odbywa się w anturażu niesamowitego, lodowego krajobrazu.

„Ciemna strona świata” 3 („Trafficked With Marianna van Zeller” 3)
emisja: w niedziele (od 19 marca br.) o 21:00

Dziennikarka śledcza Mariana van Zeller w programie dokumentalnym „Ciemna strona świata” od wewnątrz przygląda się funkcjonowaniu najniebezpieczniejszych obszarów czarnego rynku, wnikając m.in. w brutalne meksykańskie kartele narkotykowe czy amerykańskie grupy białych suprematystów. W jednym z marcowych odcinków Mariana van Zeller podejmuje śledztwo dotyczące procederu zwanego turystyką transplantacyjną. Niedostateczna liczba pozyskanych legalnie narządów, koniecznych do przeprowadzania tego typu operacji sprawia, że podziemny handel organami rozwija się w zastraszającym tempie. W związku z tym zamożni zdesperowani pacjenci wyjeżdżają do - zwykle słabo rozwiniętego - kraju dawcy, który również mierzy się z brutalną rzeczywistością (więcej tutaj).

„Wyspy Kanaryjskie: Kraina wulkanów” („Canary Islands: Born Of Fire”)
emisja: w niedzielę, 26 marca br. o 12:00

Przez blisko trzy miesiące wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma wyrzucał z siebie lawę i popiół, paraliżując życie mieszkańców. Na wskutek tych wydarzeń wiele osób straciło dobytek swojego życia. Erupcja doprowadziła do gigantycznych strat, które oszacowano na ponad 800 milionów euro. Materiał filmowy nakręcony przez National Geographic uświadamia niesamowitą potęgę natury i ukazuje zmiany, jakie dokonały się w trakcie tych wydarzeń. Widzowie towarzyszyć będą geologom i wulkanologom walczącym z 84-dniową erupcją, przy okazji dowiadując się o budowie geologicznej Wysp Kanaryjskich.
 
Mariana van Zeller w programie „Ciemna strona świata”, foto: National Geographic
Mariana van Zeller w programie „Ciemna strona świata”, foto: National Geographic
Ciężarówka Scania w programie „Najniebezpieczniejsze drogi Europy”, foto: National Geographic
Ciężarówka Scania w programie „Najniebezpieczniejsze drogi Europy”, foto: National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...