reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 38°E?

dodano: 2023-02-25 19:08 | aktualizacja: 2024-03-24 10:02
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Paksat 1R - 38E Pozycja orbitalna 38° długości geograficznej wschodniej jest wykorzystywana przez Pakistan na potrzeby własnego systemu łączności satelitarnej. Pokrycie w pasmach C i Ku obejmuje ponad 75 krajów Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu i południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku. Operator satelitarny Paksat obsługuje wielu klientów regionalnych, w tym nadawców telewizyjnych, firmy telekomunikacyjne, dostawców usług internetowych i szerokopasmowych, a także organizacje rządowe.

paksat.com.pk
Paksat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Gdy zaczniemy myśleć o odbiorze pakistańskich kanałów - przydatne wskazówki
  • Przed kompletowaniem zestawu satelitarnego trzeba upewnić się, czy niebo w kierunku pozycji 38°E jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny będzie kompas lub aplikacja w telefonie.
  • Odpowiednio duża antena satelitarna (ale nie mniejsza niż 270 cm). Idealna będzie antena paraboliczna.
  • Konwerter na pasmo C do odbioru sygnałów z polaryzacji liniowej H/V.
  • Można wybrać czaszę typu offset, jednak w tym przypadku należy wymienić obejmę LNB na większy otwór lub przerobić istniejący uchwyt, jeżeli wymiary na to pozwalają. Wadą tego rozwiązania może być osłabiony sygnał - poziom osłabienia zależy od końcowego ułożenia konwertera w przerobionym uchwycie. Warunek jest taki, że konwerter musi być idealnie wycelowany w lustro czaszy, w przeciwnym razie będą straty sygnału.
  • Nie trzeba koniecznie rezygnować z pasma Ku na offsecie. Wystarczy kupić uchwyt 60mm i go przerobić we własnym zakresie, aby zmieścił się C-band. Następnie montaż na układzie zez w pobliżu konwertera na pasmo Ku. Niestety i te rozwiązanie obarczone jest pewnymi stratami sygnału na paśmie C z „zeza".
  • Wielkie anteny trudniej ustawia się ręcznie, dlatego warto pomyśleć o układzie obrotowym, np. rotor antenowy ze sterownikiem lub zawieszenie polarmount z siłownikiem. Wówczas ustawianie anteny odbywa się poprzez sterowanie układem obrotowym.


Jak wyszukać pozycję 38°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Paksat-1R stacjonuje na pozycji 38°E (długości geograficznej wschodniej). Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (bliżej południa). Lustro czaszy będzie obniżone o około 1-4 stopnie w zależności od regionu. Ze względu na słabsze sygnały z pozycji 38°E, za punkt odniesienia należy przyjąć znajdujące się w pobliżu satelity Hellas Sat 3/4 (39°E).
2. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne do określenia położenia anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 39°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Europe FSS satelity Hellas Sat 4.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 16 lub 17.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania Hellas Sat może być grecki multipleks Vermantia z częstotliwości 10,730 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 26° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest podzielić obrót na kilka mniejszych przesunięć - na początku dwa większe cykle po 10 stopni, później jeden cykl 5°, następne delikatne przesunięcia co 0,5 stopnia. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy skorygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na 39°E (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału. Trzeba upewnić się, że jest dobrze ustawiony kąt elewacji czaszy (góra-dół) i dokręcić wszystkie śruby blokujące jej nachylenie.
12. Następnie należy delikatnie cofnąć antenę w poziomie na zachód o tyle, aby sygnał z pozycji 39°E spadł o około 80%. Wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo, że jesteśmy bliżej docelowej pozycji 38°E.
13. Przystępujemy do wymiany konwertera na pasmo C, wprowadzamy odpowiednie ustawienia LNB w odbiorniku, a następnie wybieramy różne transpondery z wiązki C-band satelity Paksat-1R zgodnie z punktem 7 i weryfikujemy paski sygnału.
14. Jeżeli sygnału nie będzie, to nieznacznie przesuwamy antenę na zachód lub wschód i ponownie sprawdzamy sygnał na różnych częstotliwościach. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania sygnału. Ostatecznie pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i kąta skręcenia LNB dla najsłabszych częstotliwości.
15. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
16. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
17. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

18. Pierwszą czynnością (choć bardziej czasochłonną) jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
19. Kolejnym celem będzie np. Astra 3B (23,5°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK. Tak samo postępujemy z Astra 2 (28,2°E).
20. Następnie celujemy w Astra 5B (31,5°E), sugerując się na tp. z silnej wiązki High power beam lub Eutelsat 33E (33°E) i tp. z wiązki Wide.
21. W tym momencie do pozycji 39°E dzieli już tylko kilka stopni na wschód. Teraz realizujemy punkty 5 i 8, a lustro czaszy obniżamy (ok. 1° na wschodzie, ok. 4° na zachodzie). Następnie przesuwamy antenę w poziomie w kilku cyklach i sprawdzamy sygnał w tunerze.
22. Należy wykonać pozostałe czynności od punktu 11 do 14.
23. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 15, a także 16 lub 17 w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 38°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...