reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Niżne Tatry na majówkę - cz. 2: Kráľova hoľa

dodano: 2023-03-05 15:12 | aktualizacja: 2023-04-28 07:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Niżne Tatry Kralova hola - maszt RTV Dla pasjonatów techniki nadawczej Kráľova hoľa w Niżnych Tatrach będzie iście królewskim doznaniem. Znajduje się tam bowiem 131 m maszt radiowo-telewizyjny mający już ponad 60-letnią historię. Na wspaniałe wrażenia liczyć mogą także miłośnicy gór, gdyż z tego słowackiego szczytu rozciągają się piękne widoki na całe pasmo Tatr, a nieopodal Królowej Hali, za przełęczą Śniegowa Jama, znajduje się inny warty zdobycia szczyt - Królowa Skała.

Kráľova hoľa z masztem RTV, fot. Anita K.
Niżne Tatry Kralova hola - maszt RTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z uwagi na bardzo zmienne warunki pogodowe na Królowej Hali, często różne od tych, jakie panują u podnóża góry, hol wejściowy do budynku nadajnika pozostaje otwarty. W przeciwnym razie turyści nie mieliby gdzie się skryć podczas załamania pogody, co z kolei mogłoby się zakończyć tragedią, zwłaszcza zimową porą.
 
Szczyt Królowej Hali z masztem RTV

Dziś nadajnik Kráľova hoľa jest niemalże bezobsługowy. Serwisanci przyjeżdżają tylko na jego przeglądy, naprawy lub by przeprowadzić jakieś modernizacje.
 

- Dawno temu chłopaki jeździły tu na turnusy. Naraz było tu dziesięciu pracowników, którzy zmieniali się co sześć dni. Mieszkali tu dzień i noc, więc jest też aneks kuchenny i świetlica. Cyfryzacja odmieniła ten tryb pracy w 2009 r. - powiedział Michal Hrabovský, który od ponad 20 lat pracuje przy nadajniku Kráľová hoľa (za www.cas.sk).


Maszt Kráľova hoľa ma wysokość 131 m i średnicę u podstawy 3 m. Posiada trzy podwójne grupy odciągów z kotwami wkopanymi na głębokość 4 m. 101 m to wysokość, na jaką wjeżdża winda - wyżej można się dostać tylko po szczeblach drabiny. Budynek serwisowy jest połączony z masztem za pomocą łącznika.
 
Środkowa część masztu na dużym przybliżeniu
Górna część masztu
Wierzchołek masztu RTV
Kotwa jednego z odciągów masztu

W Polsce odbiór słowackich sygnałów telewizyjnych DVB-T2 z nadajnika Kráľova hoľa możliwy jest przy granicy ze Słowacją, np. w okolicach Szczawnicy i Piwnicznej-Zdroju, a nawet w Nowym Sączu i Tarnowie. Z tej lokalizacji emitowane są też sygnały radiowe FM.
 
Maszt RTV z widocznymi dwiema grupami odciągów

Na Królowej Hali poza obiektem nadawczym znajduje się obelisk i tablice informacyjne dla turystów.
 
Obelisk, tablice informacyjne i maszt RTV połączony z budynkiem serwisowym

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...