reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zlikwidowano piracką grupę EVO - areszt dla lidera

dodano: 2023-04-07 11:51 | aktualizacja: 2023-04-12 12:51
autor: HP | źródło: Polícia Judiciária/ACE

EVO piractwo czaszka piracy 360px Portugalska Polícia Judiciária i jednostka ds. cyberprzestępczości UNC3T potwierdziły aresztowanie domniemanego przywódcy grupy pirackiej EVO (od słowa EVOLUTION). Działania pod kryptonimem EVO1.2 były następstwem trwającego kilka miesięcy dochodzenia, wywołanego skargą złożoną przez kluczowych graczy z branży filmowej: Amazon, Disney, Netflix i innych. FBI pomogło, przejmując i dezaktywując serwery grupy EVO w USA.

Policia Judiciária
Policia Judiciária logo piractwo 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dochodzenie to wynikało ze skargi złożonej przez Disney Enterprises, Inc., Paramount Pictures Corporation, Universal City Studios LLC, Columbia Pictures Industries, Inc., Warner Bros. Entertainment Inc., Netflix Studios, LLC oraz Amazon Content Services LLC, przeciwko międzynarodowej firmie [grupie przestępców] EVO Release Group, szeroko znanej na nielegalnych forach z udostępniania treści filmowych.

Grupa, znana jako „EVO”, była jedną z najaktywniejszych grup pirackich na świecie w rozpowszechnianiu produktów audiowizualnych chronionych prawem autorskim co najmniej od 2019 r.

EVO, skrót od EVOLUTION, była głośną grupą P2P.
Grupa EVO udostępniła różne treści audiowizualne tj. filmy i seriale nielegalnie pobrane z serwerów ofiar (nadawców), powodując stratę ponad 1 mln euro przez udostępnianie P2Pp, czyli torrenty, oraz poprzez subskrypcję wielu użytkowników na nielegalnych platformach streamingowych.

EVO przez kilka lat z rzędu otwierało tzw. „sezon screenerski” wypuszczając w sieć pirackie kopie premierowych filmów.
Wśród nich znaleźli się filmy, które były kandydatami do Oscarów, ale także kilka najciekawszych tytułów z oferty Netflixa, które powstały z pokazów na festiwalach.

Dla przykładu to EVO jako pierwsza piracka grupa wydała w zeszłym roku wczesną kopię Blu-Ray „Spider-Man: No Way Home” oraz wysokiej jakości kopię przeboju „Dune” w 2021 roku, jeszcze przed oficjalną premierą w USA.

Na grupie EVO ciążą przestępstwa nielegalnego dostępu do serwerów ofiar, oszustwa komputerowe, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe, przestępstwa przeciwko prawom autorskim.

Śledztwo pozwoliło ustalić sposób działania grupy przestępczej, który polegał na wydobywaniu, przekodowywaniu, wykorzystywaniu specjalistycznego sprzętu i oprogramowania oraz dystrybucji na nielegalnych platformach.

W ramach dochodzenia udało się zidentyfikować serwery grupy przestępczej, na których przechowywano pirackie treści, zlokalizowane w USA.

W Portugalii przeprowadzono rewizje domów i skonfiskowano sprzęt komputerowy, a trzem oskarżonym postawiono zarzuty podejrzeń o przynależność do grupy przestępczej. We współpracy z FBI przeprowadzono również wyłączenie serwerów grupy EVO w USA.

Po analizie danych komputerowych udało się zidentyfikować domniemanego lidera grupy EVO w Portugalii, przystąpić do jego zatrzymania i przeprowadzić rewizję domową. Po wstępnych przesłuchaniach nałożono na niego kilka ograniczeń, a mianowicie zakaz kontaktowania się z innymi oskarżonymi, zakaz dostępu do niektórych stron internetowych i powiązanych serwerów oraz zakaz nabywania sprzętu komputerowego.

EVO zniknęło w 2022 roku i wtedy też inna znana grupa piracka o nazwie iFT również przestała działać. Na razie nie wiadomo, czy ma to związek z dobraniem się do piratów z EVO. Prawdopodobnie iFT korzystało z zasobów EVO lub w inny sposób współpracowała.

Źródło: policiajudiciaria.pt 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...