reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Judasz z Kariothu” w Teatrze Telewizji w TVP1

dodano: 2023-04-11 18:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W poniedziałek, 17 kwietnia br. o godz. 21.05 TVP1 zaprasza do Teatru Telewizji na premierę spektaklu „Judasz z Kariothu” w reżyserii Igora Gorzkowskiego na podstawie powieści Karola Huberta Rostworowskiego pod tym samym tytułem. Występują Wiktoria Gorodeckaja, Magdalena Czerwińska, Julia Hałka, Aleksandra Kuś, Sandra Szatan, Cezary Ilczyna, Igor Kowalunas, Rafał Sawicki, Paweł Janyst, Grzegorz Kwas, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Wach, Wiktor Korzeniewski, Marcin Przybylski, Radosław Hebal, Kacper Bożek, Patryk Jarczok, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Dominik Kupka, Paweł Grosman, Wojciech Kaniewski, Adrian Majkowski, Jakub Spychaj, Oskar Sztuka, Andrzej Mastalerz i Łukasz Lewandowski.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W okresie międzywojennym Karol Hubert Rostworowski był uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów, piszących w duchu Romantyzmu i Młodej Polski. Po II wojnie światowej popadł w niełaskę władz i w konsekwencji w zapomnienie ze względu na katolicki światopogląd i problematykę etyczną poruszaną w jego dramatach (więcej tutaj).

Dramat „Judasz z Kariothu” to jeden z utworów Karola Huberta Rostworowskiego. Napisany w 1912 roku przedstawia wydarzenia sprzed ostatniej wieczerzy z perspektywy Judasza Iskarioty (w tej roli Łukasz Lewandowski). Analizuje jego zdradę, sięgając głęboko do psychologii postaci. Według autora dramatu tragedia głównego bohatera polega na jego niezdolności oparcia się złu. Judasz nie zdradza dobrowolnie - jego lękliwa natura nie umie przeciwstawić się mocy prowokatorów. Nie ma w sobie wystarczającej siły, by wziąć odpowiedzialności za siebie i za tych, z którymi zdecydował się iść przez życie (więcej tutaj).

Drugiej siły sprawczej doszukuje się autor w sferze irracjonalnej. W jednym z monologów Judasz Iskariota sam siebie definiuje jako człowieka, którego dusza opanowana jest przez szatana. To nie człowiek, a szatan zdradza mesjasza (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, reżyser Igor Gorzkowski umieścił akcje dramatu podczas procesji wielkanocnej, uprościł dialogi i zrezygnował z kontekstu historycznego, dzięki czemu spektakl nabrał uniwersalnego charakteru: zdrada i zło zagrażają każdemu z nas, niezależnie od miejsca i czasu. Przedstawienie zrealizowane zostało w podziemiach zamojskiej twierdzy (więcej tutaj i tutaj).

„Judasz z Kariothu” - o spektaklu - obsada - Łukasz Lewandowski (jako Judasz), Wiktoria Gorodeckaja (Rachel), Cezary Ilczyna (Eleazar), Igor Kowalunas (Jan), Rafał Sawicki (Abraham), Paweł Janyst (Ezra), Grzegorz Kwas (Piotr), Janusz R. Nowicki (Annasz), Andrzej Mastalerz (Kaiphasz), Krzysztof Wach (Andrzej), Wiktor Korzeniewski (Szymon), Marcin Przybylski (Ananel), Radosław Hebal (Jakub), Magdalena Czerwińska (Magdalena), Julia Hałka, Aleksandra Kuś, Sandra Szatan, Kacper Bożek, Patryk Jarczok, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Dominik Kupka (rzesza jerozolimska), Paweł Grosman, Wojciech Kaniewski, Adrian Majkowski, Jakub Spychaj, Oskar Sztuka (muzycy z orkiestry) i inni, autor: Karol Hubert Rostworowski, scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski, zdjęcia: Jarosław Żamojda, scenografia: Honza Polivka i Joanna Walisiak, kostiumy: Joanna Walisiak, muzyka: Zbigniew Kozub, montaż: Beata Barciś (więcej tutaj).
 
Łukasz Lewandowski (w środku) w spektaklu „Judasz z Kariothu”, foto: Kazimierz Chmiel
Łukasz Lewandowski (w środku) w spektaklu „Judasz z Kariothu”, foto: Kazimierz Chmiel


„Judasz z Kariothu” - emisja w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku o godz. 21:05 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...