reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Koronacja Karola III - oferta programowa TVP, CNN, BBC i Canal+

dodano: 2023-05-04 12:48 | aktualizacja: 2023-05-04 14:44
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: TVP/CANAL+/CNN/BBC/satkurier.pl

koronacja Karola III CNN W sobotę, 6 maja odbędzie się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W Polsce transmisję tej uroczystości będzie można obejrzeć od godz. 11:15 w TVP1, TVP Kobieta, od 11:00 w TVN24, od 11:30 w TV Republika, a w języku angielskim od 11:00 w CNN International. Dodatkowo, na antenach m.in. TVP, CANAL+, CNN czy BBC przez cały maj emitowane będą dokumenty opowiadające o życiu brytyjskich monarchów. Dodajmy, że widzowie w Wielkiej Brytanii będą mogli oglądać koronację również w rozdzielczości 4K.

CNN
koronacja Karola III CNN


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się 6 maja.
Uroczystości związane z tym wydarzeniem potrwają jednak znacznie dłużej. Jak informuje Pałac Buckingham, obchody towarzyszące koronacji będą trwały aż trzy dni. Koronacja Jego Królewskiej Mości Króla i Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Nabożeństwo odprawi Arcybiskup Canterbury. Transmisja koronacji Karola III na króla Wielkiej Brytanii w TVP1 i TVP Kobieta w sobotę, 6 maja od godz. 11:15.

W dniu koronacji, TVP wyemituje angielski film dokumentalny pt. „Król Karol III” reż. Jim Nally, który powstał z okazji koronacji. Wydarzenie budzi wielkie emocje wśród Brytyjczyków. Karol III będzie czterdziestym królem i namaści go arcybiskup Canterbury w londyńskim Opactwie Westminster. Kiedy 8 września zmarła Królowa Elżbieta II, nowym następcą tronu automatycznie został 73-letni książę Karol. Syn, zmarłej w wieku 96 lat, królowej musiał przejąć dziedzictwo matki i wszystkie jej obowiązki. Ogłosił też, iż od tej pory będzie nazywany Karolem III.

Koronacja w Wielkiej Brytanii ostatnio miała miejsce 70 lat temu.
Obecna zostanie uczczona tradycyjnymi procesjami, koncertem w zamku Windsor, imprezami ulicznymi oraz pokazami świetlnymi. Widzowie usłyszą wypowiedzi: przyjaciół z młodości, członków rodziny królewskiej, koleżanek i kolegów ze szkoły. Bardzo prywatne opowieści i zwierzenia, wspomnienia i anegdoty pozwolą lepiej poznać Karola jako człowieka, który czekał na to, by być królem ponad 70 lat. Zobaczymy również wiele archiwalnych materiałów filmowych. Emisja dokumentu „Król Karol III” w sobotę, 6 maja w TVP1 o godz. 15:50, w TVP Dokument o godz.20:20.

TVP Kobieta zaprasza na królewski tydzień
Stacja koronację świętuje już od 30 kwietnia, proponując filmy i programy związane z rodziną królewską. Kulminacją królewskiego tygodnia będzie transmisja uroczystości koronacji Karola III na Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (6 maja, od godz. 11:15). Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno samo wydarzenie, jak i posłuchać komentarzy ekspertów w studiu, w tym. m.in. Wioletty Wilk-Turskiej – ekspertki ds. monarchii brytyjskiej.

W tygodniu poprzedzającym koronację, codziennie o godz. 9:00, widzowie TVP Kobieta mogą obejrzeć filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej. W poniedziałek, 1 maja TVP Kobieta wyemitowała program „Harry & Megan. Kryzys monarchii”. We wtorek, 2 maja w dokumentalnej opowieści „Kamilla, żona króla” widzowie zobaczyli drogę, jaką przeszła Camila Parker Bowles – od najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii, do żony króla. Środa i czwartek to czas na program „Sekrety królewskich podróży” otwierający drzwi do prywatnego i ekskluzywnego świata królewskich podróży, które zawsze miały swoje tradycje i protokoły. W środę, 3 maja pierwsza część dokumentu - o podróżach pociągiem, a 4 maja - o lotach samolotami. W piątek, 5 maja TVP Kobieta wyemituje „Całe życie królowej Elżbiety”, dokument o życiu Królowej Elżbiety II, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, w czasie wojny i pokoju oraz wszelkich kryzysów.

Królewskie w TVP Kobieta jest również codzienne pasmo filmowe o godz. 21:30.
We wtorek, 2 maja widzowie mogli zobaczyć życie filmowej gwiazdy Grace Kelly. Gdy zdobywczyni Oscara poznaje księcia Monako, zakochuje się bez pamięci. Dla miłości aktorka porzuca Hollywood, aby odnaleźć się w nowej roli żony i księżnej. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. Jak „Grace księżna Monako” zbuduje swój świat u boku ukochanego? W środę, 3 maja widzowie TVP Kobieta mogli obejrzeć „Młodą Wiktorię”. To filmowa opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii.

W czwartek, 4 maja antena wyemituje „W. E. Królewski romans” w reżyserii Madonny. Bohaterką filmu jest Wally, która marzy o wielkiej miłości. Dziewczyna interesuje się jednym z największych skandali, który wstrząsnął monarchią brytyjską. Król Edward VIII abdykował, by wbrew woli rodziny poślubić miłość swego życia, piękną amerykankę Wallis Simpson. Wally codziennie odwiedza nowojorską wystawę poświęconą tej słynnej parze, by przypominać sobie romantyczne koleje losu bohaterów. Czy historia ich miłości stanie się inspiracją dla młodej kobiety do zmian w nieudanym związku?

W piątek, 5 maja antena zaprasza na „Weekend z królem”. Brytyjski król Jerzy VI jedzie z oficjalną wizytą do USA. Wraz z małżonką wyruszają za ocean i goszczą u prezydenta w Białym Domu oraz w jego prywatnej posiadłości w Hyde Park. Para królewska dąży do zawarcia sojuszu, Roosevelt z kolei pragnie poprawić stosunki z byłym kolonizatorem. Nie przypuszcza jednak, że jego utajone dotąd romanse i ekscentryczna żona uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

W sobotę, 6 maja widzowie będą mogli bliżej poznać losy królowej Elżbiety II w filmie biograficznym „Królowa”. Film przedstawia portret Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w czasie kryzysu związanego ze śmiercią księżnej Diany. Kiedy informacja ta wstrząsa opinią publiczną, królowa z rodziną próbują zrozumieć reakcje ludzi. Gdy emocje w państwie rosną, nowy premier Tony Blair stara się znaleźć ścieżkę dialogu między monarchią a społeczeństwem.

W niedzielę, 7 maja widzowie obejrzą film pt. „Diana” z Naomi Watts w roli tytułowej. Jak wyglądały ostatnie lata życia księżnej Diany? Kochana i podziwiana przez miliony ludzi na całym świecie, okrzyknięta „królową ludzkich serc”, po śmierci stała się legendą. Życie w świetle fleszy, domniemane romanse, skrywane tajemnice i wielkie skandale. Jaka była prawdziwa historia księżnej? Kogo kochała naprawdę? Czy wątpliwości związane z jej śmiercią zostały rozwiane?

W podróż do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zabierze widzów TVP Kobieta także Robert Makłowicz. Tym razem, w nieco innej roli – nie tylko krytyka kulinarnego, ale przede wszystkim przewodnika po miejscach związanych z brytyjską monarchią.

„Makłowicz w podróży” w odcinku emitowanym w niedzielę, 30 kwietnia o godz. 8:10 odwiedził Londyn i spróbował oryginalnych dań w tym kulinarnym tyglu. Natomiast w sobotę, 6 maja o godz. 18:55 w odcinku „Brytyjska chwała” przybliży widzom miejsca związane z monarchią, brytyjską kulturą i tradycją, również kulinarną. Na trasie podróży pojawi się diabelski młyn London Eye, Pałac Buckingham i podmiejska rezydencja Windsor Castle, szkoła w Eton i stadion olimpijski. Smakosz z Krakowa odwiedzi też królewskich dostawców serów i delikatesów oraz najstarszy w mieście sklep z herbatą. Ugotuje też popularne w epoce wiktoriańskiej indyjskie danie z ryżem i wędzonym łososiem Kedgeree. W niedzielę, 7 maja o godz. 8:10 w sentymentalnej podróży Robert Makłowicz pokaże widzom elegancki Richmond, londyński South Bank Centre, Covent Garden i targ Borough Market, a także mekkę krawców na Savile Row, z której usług korzysta także rodzina królewska.

TVP Historia przypomni film pt. „Historia w postaciach zapisana – Książę Karol, wieczny następca tronu” reż. Laure Delalex, który jest próbą odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących następcy tronu: poznajemy jego życie, przekonania i poglądy polityczne oraz pasje i zainteresowania. Stephane Bern zabiera nas z wizytą do Clarence House – prywatnej rezydencji księcia Karola w Londynie, położonej kilka kroków od Pałacu Buckingham. Emisja 6 maja w TVP Historia 2 godz. 21:00, w TVP Historia godz. 22:40.
 

Do transmitowania koronacji króla Karola III spod Pałacu Buckingham dołączy CNN.
Specjalny program na żywo od godz. 11:00 poprowadzi prezenter stacji Anderson Cooper. Dołączą do niego Christiane Amanpour i Max Foster, którzy przedstawią analizy i zdadzą relacje.

Z londyńskiego studia CNN nadawać będą dziennikarze stacji Richard Quest i Julia Chatterley, a wraz z nimi także historyczka i znawczyni rodziny królewskiej Kate Williams, komentatorki królewskie CNN Emily Nash i Sally Bedell Smith, a także współpracująca ze stacją Trisha Goddard.

Reporterzy CNN będą również rozmieszczeni na trasie procesji koronacyjnej – Bianca Nobilo przed Opactwem Westminsterskim, Salma Abdelaziz i Matthew Chance będą relacjonować spośród zgromadzonych przy alei The Mall, wystąpi także Anna Stewart. Dziennikarze CNN przedstawią również relację z krajów Wspólnoty Narodów takich jak Indie, Australia i Kenia.

CNN International rozpocznie transmisję koronacji wcześniej, o godz. 7:00, a poprowadzi ją prezenterka Isa Soares przed Pałacem Buckingham. Z relacją na żywo z Londynu dołączą Nada Bashir, Christina Macfarlane i Anna Stewart.

Koronacji króla Karola III i królowej Camilli poświęcony został także nowy odcinek „The Whole Story with Anderson Cooper”, który premierowo został wyemitowany w ubiegłą niedzielę. Reportaż Erici Hill z CNN „The Reign Begins: Karol i Camilla” obejmuje wywiady z największymi ekspertami brytyjskiej rodziny królewskiej i wieloma bliskimi Windsorów, którzy dyskutują o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości nowych władców.

CNN Digital dostarcza swoim odbiorcom obszerne materiały w dniach poprzedzających koronację, w tym interaktywne informacje o królu Karolu III i o nowej królewskiej linii sukcesji, galerie zdjęć, explainery, czy specjalne koronacyjne wydanie biuletynu Royal News. Obejmie także aktualizacje na żywo w dniu koronacji.

Koronacja Króla Karola III będzie transmitowana na kanałach CNN, CNN International i CNN Español już w najbliższą sobotę 6 maja od godz. 11:00 do 18:00.

Relacja z wydarzenia będzie nadawana na żywo także online, bez konieczności logowania się do sieci kablowej, poprzez stronę internetową w godzinach 11:00-16:00 CET. Transmisja będzie dostępna na stronie CNN.com oraz poprzez aplikacje CNN dla iOS i Android, a także w aplikacjach CNN dla Apple TV, Roku, Amazon Fire, Chromecast i Android TV.
 

Rodzina królewska zza kulis od 6 maja na kanale BBC Lifestyle
Z okazji nadchodzącej koronacji Karola III, BBC Lifestyle zaprezentuje trzy specjalne programy, które pozwolą lepiej zrozumieć złożoność tego ważnego dla Zjednoczonego Królestwa wydarzenia. Publiczność nie tylko będzie miała okazję poznać sylwetkę nowego króla, ale i na nowo prześledzi losy najdłużej panującej monarchini – królowej Elżbiety II.

Urodzony, by zostać królem
Sobota, 6 maja, godz. 21:00, BBC Lifestyle
Książę Karol, najdłużej urzędujący następca tronu, zostaje koronowany na króla. Jego bliscy i wieloletni współpracownicy podsumowują, co osiągnął w roli księcia Walii, i próbują przewidzieć, co wniesie do Zjednoczonego Królestwa jako nowy monarcha.

Klejnoty koronne
Sobota, 13 maja, godz. 21:00, BBC Lifestyle
Insygnia ceremonialne władców Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii będące symbolem i dumą imperium brytyjskiego przechowywane są w Twierdzy Tower w Londynie. Z każdym z tych klejnotów wiąże się historia, każdy z nich jest świadkiem ważkich wydarzeń, powstawania i upadków imperiów, tematem nieskończonych legend, plotek oraz najdziwniejszych opowieści. Na klejnoty koronne składa się zdumiewająca kolekcja najbardziej cenionych kamieni szlachetnych na Ziemi. Przykładem może być posiadający wyjątkowo burzliwą historię Kohinoor – najsłynniejszy i największy diament świata. A jest on tylko jednym z tysięcy klejnotów zdobiących liczne królewskie korony, które składają się na najcenniejszy skarb Wielkiej Brytanii. Dziennikarz Clive Myrie przedstawia dzieje klejnotów koronnych, czyli odwiecznego symbolu władzy i monarchii.

Królowa prywatnie
Sobota, 20 maja, godz. 21:00, BBC Lifestyle
Program dokumentalny przedstawiający nieznane, bo prywatne, oblicze kobiety przez dekady pełniącej służbę państwową. O królowej Elżbiecie opowiadają osoby, które ją znały, a psycholog kliniczny rozszyfrowuje mowę jej ciała, bardzo oszczędną podczas publicznych wystąpień.
 

Filmowy portret nowego władcy Anglii „Król Karol III” w CANAL+ Dokument
6 maja koronę Wielkiej Brytanii oficjalnie nałoży 68. monarcha. Na dzień przed rozpoczęciem doniosłych uroczystości CANAL+ Dokument przybliży jego postać w najnowszym dokumencie „Król Karol III”. Król, który na kartach historii już zapisał się jako najdłużej pełniący obowiązki książę Walii i najstarszy obejmujący tron władca. Z kolei w popkulturze, jako ekscentryczny ekolog uwikłany w tragiczny w skutkach trójkąt miłosny.
 

- Ceremonię koronacyjną Karola III zaplanowano tak, by łączyła elementy zakorzenione w wieloletnich tradycjach, ale również by odzwierciedlała Karola jako nowoczesnego monarchę. I tak z jednej strony zobaczymy przejazd królewskiej pary powstałą w 1762 roku karetą i po raz pierwszy w XXI wieku będziemy świadkami namaszczenia monarchy konsekrowanym olejem. Z drugiej strony uroczystość będzie krótsza i tańsza niż koronacja jego matki, zaproszenia wystosowano do gości z różnych wyznań i grup społecznych, a internauci już mogą korzystać ze specjalnie utworzonego z tej okazji emoji korony. Bez wątpienia koronacja Karola zapisze się w historii Wielkiej Brytanii i będzie idealną okazją do pokazania, jakim monarchą będzie Karol III - mówi Gabriela Czernecka, autorka podcastu Royal Story Królewska Historia.

Od małego towarzyszyły mu kamery, śledząc każdy jego krok – w drodze do szkoły, podczas wojskowej służby czy w dniu ślubu. Wiemy o nim więcej niż o jakimkolwiek innym królu, ale czy wiemy wszystko? Dziś Karol, nowy król Wielkiej Brytanii, ma okazję wykazać się jako współczesny monarcha, którym tak bardzo zawsze pragnął zostać. W młodości niezrozumiany, wyszydzany za miłość do muzyki klasycznej, ekologii i ochrony środowiska, mimo upływu lat pozostał wierny swoim wartościom. Skupiony na celu, nieustannie kontynuuje obraną przez siebie drogę — stworzenie monarchii, która będzie łączyć tradycję z nowoczesnością. Dziś syn Elżbiety II i księcia Filipa chce być władcą, jednoczącym swój naród. Czy mu się to uda? „Król Karol III” to niezwykła opowieść o władcy, który przez całe życie mierzył się z odpowiedzią na pytanie, czy korona to przywilej, czy brzemię.

W najnowszym dokumentalnym portrecie, o nowym królu Wielkiej Brytanii opowiadają osoby bliskie rodzinie królewskiej, jak były kamerdyner Grant Harrold czy wieloletni rzecznik Pałacu Buckingham Dickie Arbiter. Premiera filmu „Król Karol III” w piątek, 5 maja o godz. 20:00 w CANAL+ Dokument oraz kolejnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Pogłębioną analizę wielu istotnych faktów z życia Karola III zawarto również w czteroodcinkowej serii dokumentalnej „Sekrety royalsów”, której twórcy mieli dostęp do odtajnionych dokumentów, pamiętników i komunikatów. Już w pierwszym odcinku pod lupę wzięto jeden z najsłynniejszych i najbardziej brzemiennych w skutkach wywiadów w historii – rozmowę księżnej Diany z dziennikarzem programu Panorama. To szczegółowa historia burzliwej relacji małżeńskiej, która przerodziła się w „wojnę państwa Wales”, a której kulminacyjnym punktem było głośne zdanie „W tym małżeństwie było nas troje, więc było trochę tłoczno” wypowiedziane 20 listopada 1995 roku na antenie stacji BBC. W kolejnych częściach „Sekrety royalsów” przedstawiono m.in. szczegóły konfliktu między królową Elżbietą II a członkami jej najbliższej rodziny, w tym właśnie z pierworodnym synem. Premiera serii dokumentalnej „Sekrety royalsów” już 13 maja o godz. 22:00 w Planete+.

W serwisie CANAL+ online dostępne są również inne tytuły opowiadające o Karolu III, jego matce królowej Elżbiecie II oraz innych członkach brytyjskiej rodziny królewskiej, m.in.: złożony z fragmentów publicznych wystąpień Elżbiety II dokument „Królowa. Własnymi słowami”, film przybliżający relacje królowej Elżbiety II z jej młodszą siostrą „Elżbieta i Małgorzata: miłość i lojalność”, portret tragicznej ikony brytyjskiej monarchii „Diana księżna, która przyćmiła Koronę”, czy seria „Prywatne życie Windsorów”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...