reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pilot WP z zarzutami prezesa UOKiK

dodano: 2023-07-24 11:01 | aktualizacja: 2023-07-24 13:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: UOKiK/satkurier.pl

UOKiK Spółce Netwizor, dostawcy serwisu Pilot WP umożliwiającego oglądanie telewizji online, grozi kara do 10 proc. obrotów. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Pilot WP sugerował konsumentom, że wykupując dostęp do kanałów Eleven Sports nie przegapią oni żadnego meczu LaLiga Santander. Tymczasem Eleven Sports pokazuje na swoich antenach transmisje 5 meczów kolejki, a pozostałe 5 można oglądać na kanałach CANAL+ Sport.

facebook.com/Netvitv
Pilot WP facebook.com/Netvitv


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Nie możesz się już doczekać występów Roberta Lewandowskiego w FC Barcelonie? Przygotuj się! Wykup dostęp do wszystkich kanałów Eleven Sports w WP Pilot i nie przegap żadnego meczu LaLiga Santander”, „Lewy w hiszpańskich barwach w WP Pilot! Nie przegap żadnego meczu!” – m.in. tak spółka Netwizor w ubiegłym roku, po transferze Roberta Lewandowskiego do FC Barcelony, promowała usługę dostępu kanałów, na których transmitowana jest część meczy pierwszej ligi hiszpańskiej i występów polskiego piłkarza w FC Barcelonie.Hasła reklamowe pojawiały się w mediach społecznościowych, powiadomieniach push na stronach serwisu Pilot WP, w aplikacji mobilnej oraz reklamach internetowych. Konsumenci zainteresowani rozgrywkami wykupywali dostęp do kanałów oferowanych w serwisie Pilot WP, by następnie dowiedzieć się, że część meczów jest niedostępna. Po wystąpieniu miękkim do spółki Netwizor i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, postawił przedsiębiorcy zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Spółka Netwizor promowała swoją ofertę hasłami, które mogły wprowadzać konsumentów w błąd. Mogli oni odnieść wrażenie, że po wykupieniu pakietów zawierających kanały Eleven Sports mają zagwarantowany dostęp do wszystkich meczów wskazanych w reklamach Pilot WP. Tymczasem na oferowanych kanałach transmitowana jest zaledwie połowa sportowych rozgrywek, o czym przekazy reklamowe nie informowały.

„Informacja o transmisji tylko 50% (czyli połowy) meczów Lewandowskiego w lidze hiszpańskiej nie została umieszczona w żadnym z materiałów informacyjnych umieszczonych w linkach i reklamach na wp.pl (…) Brak tej informacji to nieuczciwy marketing dezinformujący nabywców pakietów”. „Chciałem obejrzeć mecz FC Barcelona – Rayo, bo miał grać Lewandowski (…) chciałbym anulować subskrypcję i odzyskać 15 zł”, „W pakiecie, który kupiłem miała być dostępna LaLiga (…) Chcę zwrot pieniędzy, bo nawet nie będę z tego korzystał” – takie reklamacje składali konsumenci do przedsiębiorcy i UOKiK, w podobnym tonie wypowiadali się też na profilu spółki na portalu społecznościowym Facebook: „Czemu wprowadzacie w błąd. Na żadnym Eleven nie są transmitowane wszystkie mecze Lewandowskiego”.
 

– Dostęp do określonych wydarzeń sportowych – transmisji meczów danej ligi piłkarskiej czy występów konkretnego zawodnika, są dla wielu widzów kluczowe przy wyborze oferty przedsiębiorcy i decyzji o zakupie jego usług. Reklama wykorzystująca kontekst konkretnych rozgrywek i udział konkretnych sportowców nie może pomijać istotnych informacji. Konsumenci mają prawo oczekiwać, że hasła reklamowe będą rzetelne i niewprowadzające w błąd. W przypadku oferty WP Pilot mogli oczekiwać, że jeśli wykupią dostęp do kanałów Eleven Sports, to rzeczywiście nie przegapią żadnego meczu - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Postępowanie przeciwko Netwizor może zakończyć się nałożeniem kary finansowej do 10 proc. obrotu lub obowiązkiem zrekompensowania konsumentom poniesionych strat. Prezes UOKiK nie wyklucza również dalszych kroków wobec Eleven Sports w związku z możliwością wprowadzania kibiców w błąd. Trwa analiza zebranego materiału dowodowego, w tym reklamacji konsumentów w tej sprawie, w toku postępowania wyjaśniającego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy streamingowe


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...