Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na podstawie „Ustawy o radiofonii i telewizji” przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, ogłosił informację o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX 8 programu telewizyjnego. Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX 8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, to jest w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6:00-23:00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu.
Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi dwa. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczone nazwą określoną w koncesji.
Dla potrzeb rozpowszechniania programu użyte zostaną kanały telewizyjne o szerokości 7 MHz w standardzie
DVB-T (standard EN 300 744 V1.6.1 Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych - ETSI), w ósmym ogólnopolskim multipleksie.
Multipleks MUX 8 tworzyć będzie nie więcej niż 7 programów telewizyjnych, przy czym: składowa wizji sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji H264/AVC, zdolny do kodowania strumienia MP@L3 dla telewizji o standardowej rozdzielczości (SDTV) i HP@L4 dla telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV), składowa fonii sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji E-AC-3 (Dolby Digital+).
Multipleks MUX 8, poza programami, których nadawcy w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania oraz postępowania zapoczątkowanego ogłoszeniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 28 kwietnia 2023 roku o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX 8 uzyskają uprawnienie do żądania dostępu do MUX 8, będą tworzyć następujące programy:
Metro (Warner Bros. Discovery),
Zoom TV (Grupa Kino Polska/Groupe CANAL+),
Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i
WP (Wirtualna Polska Holding).
Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX 8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości.
Wnioski mogą być składane w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia.
Przypomnijmy, że 17 maja br. w „Monitorze Polskim - Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej” ukazało się „Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z dnia 28 kwietnia 2023 roku o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX 8”
(więcej tutaj). Do regulatora wpłynęły cztery wnioski w tym postępowaniu - Grupa Polsat Plus złożyła wniosek na nieistniejącą jeszcze stację informacyjną
W24 (więcej tutaj), a firma Red Carpet Media Group zgłosił się z funkcjonującymi już na rynku kanałami Red Carpet TV
(więcej tutaj) i RedTOP TV
(więcej tutaj). Trzy wnioski złożone przez Red Carpet Media Group pozostały jednak bez rozpoznania przez regulatora rynku, gdyż nadawca ten wnioskował o rozszerzenie obecnych koncesji na kanały Red Carpet TV i RedTOP TV, a w konkursie należało wystartować z nowymi stacjami
(więcej tutaj).
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała więc nowy konkurs, ale już na dwa miejsca, bowiem na jedno wpłynął poprawnie złożony wniosek, na kanał W24 - regulator rynku ma jednak poczekać z rozpatrzeniem tego wniosku do czasu zakończenia ponowionego konkursu.
Ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej ma związek z decyzją TVP o opuszczeniu tego multipleksu (do niedawna były tam kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta).
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.