reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

KRRiT z ponownym konkursem na 2 kanały w MUX 8

dodano: 2023-08-25 09:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: Monitor Polski - Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej/satkurier.pl

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji W czwartek, 24 sierpnia br. w „Monitorze Polskim - Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej” ukazało się „Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z dnia 11 sierpnia 2023 roku o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX 8”. Działanie to ma związek z decyzją TVP o opuszczeniu multipleksu ósmego (do niedawna były tam kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta). W MUX 8 pozostaną obecne już tam stacje - Metro (Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska/Groupe CANAL+), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i WP (Wirtualna Polska Holding).

MUX 8 naziemna telewizja cyfrowa antena


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na podstawie „Ustawy o radiofonii i telewizji” przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, ogłosił informację o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX 8 programu telewizyjnego. Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX 8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, to jest w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6:00-23:00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi dwa. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczone nazwą określoną w koncesji.

Dla potrzeb rozpowszechniania programu użyte zostaną kanały telewizyjne o szerokości 7 MHz w standardzie DVB-T (standard EN 300 744 V1.6.1 Europejskiego Instytutu Standardów Telekomunikacyjnych - ETSI), w ósmym ogólnopolskim multipleksie.

Multipleks MUX 8 tworzyć będzie nie więcej niż 7 programów telewizyjnych, przy czym: składowa wizji sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji H264/AVC, zdolny do kodowania strumienia MP@L3 dla telewizji o standardowej rozdzielczości (SDTV) i HP@L4 dla telewizji o wysokiej rozdzielczości (HDTV), składowa fonii sygnału telewizyjnego nadawana będzie z wykorzystaniem algorytmu kompresji E-AC-3 (Dolby Digital+).

Multipleks MUX 8, poza programami, których nadawcy w wyniku rozstrzygnięcia niniejszego postępowania oraz postępowania zapoczątkowanego ogłoszeniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 28 kwietnia 2023 roku o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX 8 uzyskają uprawnienie do żądania dostępu do MUX 8, będą tworzyć następujące programy: Metro (Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska/Groupe CANAL+), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i WP (Wirtualna Polska Holding).

Programy będą niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX 8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości.

Wnioski mogą być składane w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia.

Przypomnijmy, że 17 maja br. w „Monitorze Polskim - Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej” ukazało się „Ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z dnia 28 kwietnia 2023 roku o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w ogólnopolskim multipleksie telewizyjnym MUX 8” (więcej tutaj). Do regulatora wpłynęły cztery wnioski w tym postępowaniu - Grupa Polsat Plus złożyła wniosek na nieistniejącą jeszcze stację informacyjną W24 (więcej tutaj), a firma Red Carpet Media Group zgłosił się z funkcjonującymi już na rynku kanałami Red Carpet TV (więcej tutaj) i RedTOP TV (więcej tutaj). Trzy wnioski złożone przez Red Carpet Media Group pozostały jednak bez rozpoznania przez regulatora rynku, gdyż nadawca ten wnioskował o rozszerzenie obecnych koncesji na kanały Red Carpet TV i RedTOP TV, a w konkursie należało wystartować z nowymi stacjami (więcej tutaj).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała więc nowy konkurs, ale już na dwa miejsca, bowiem na jedno wpłynął poprawnie złożony wniosek, na kanał W24 - regulator rynku ma jednak poczekać z rozpatrzeniem tego wniosku do czasu zakończenia ponowionego konkursu.

Ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej ma związek z decyzją TVP o opuszczeniu tego multipleksu (do niedawna były tam kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii MUX 8


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...