reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Nowe wymagania dla zagranicznych nadawców w Ukrainie

dodano: 2023-10-17 18:26 | aktualizacja: 2023-10-17 19:54
autor: RO | źródło: detector.media/volia.com/viasat.com.ua

Telewizja kanały pilot Operatorzy płatnej telewizji na Ukrainie musieli zrobić przegląd zagranicznych stacji telewizyjnych, jakie udostępniają swoim abonentom. Wynika to z nowej ustawy „O mediach", która od 1.10 zobowiązała zagranicznych nadawców spoza UE do ponownej rejestracji kanałów u ukraińskiego regulatora. Zmiany uderzyły w nadawcę BBC World News, a nawet w Warner Bros. Discovery.

Netia
Netia Ukraina kanały telewizja ukraińskie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niektórzy nadawcy zdążyli uporać się z nowymi wymogami Narodowej Rady ds. telewizji i radia, dostarczając odpowiednie dokumenty do regulatora. Zrobił to np. koncern Warner Bros. Discovery, a więc jego kanały nie zostały wycofane z ofert operatorów po 1 października 2023 roku. Jednak nie wszyscy zdążyli.

Na liście znalazło się mnóstwo innych kanałów tematycznych, które utraciły ukraińskie zezwolenie. Są to np. Travelxp (HD), CBS Reality, Jim Jam, Trace Sports, Stars, Zee TV, EWTN, English Club TV czy BBC World News. Wszystkie były wcześniej zarejestrowane na podstawie brytyjskiej rejestracji.

Praktyka, zgodnie z którą ukraińscy nadawcy rejestrują swoją działalność za granicą, a na rynek krajowy wchodzą jako zagraniczni nadawcy, istnieje od lat w Ukrainie. Tacy nadawcy nie muszą wtedy przestrzegać limitów językowych, dni pamięci i żałoby, a łatwo i tanio mogą uzyskać licencję za granicą, a następnie zostać wpisani przez Narodową Radę na listę kanałów "dostosowanych". W takiej sytuacji znalazł się Rudolf Kirnos i jego kanały muzyczne i filmowe zarejestrowane w USA (UA Music, 4ever Cinema, Black, Viva Latino, 4ever Drama, 4ever Theater) czy spółka Poverkhnost (kanały Sport, Kino 1).

Narodową Radę niepokoi fakt, że ukraińscy menedżerowie tworzą stacje telewizyjne dla ukraińskiego rynku za pomocą rosyjskich tłumaczeń i dubbingu.
Efektem tych działań jest zbyt dużo języka rosyjskiego w ukraińskiej przestrzeni. Przedstawiciel kanałów Rudolf Kirnos zauważył, że tak naprawdę kanał Black nadaje po angielsku, Viva Latino po hiszpańsku, a UA Music po ukraińsku. W języku rosyjskim są nadawane jego kanały filmowe, ponieważ emitują większość filmów wydanych przed 1991 rokiem i w większości są to stare produkcje radzieckie. Okazało, że przy składaniu wniosku o dopuszczenie, przedstawiciele kanałów popełnili błąd, wskazując jako język nadawania - rosyjski. W rezultacie decyzja o ich dopuszczeniu została odroczona.

W związku z aktualizacją ustawy medialnej, platforma Viasat Ukraine z dniem 1 października br. wycofała ze swoich ofert kanały BBC World News i English Club TV, a największy operator kablowy i internetowy Volia wyłączył EWTN, Black, English Club TV, UA Music, Extreme Sports Channel i Jim Jam, dodając inne stacje: History 2, Fashion TV, KinoKazka, KinoLiving, Dorama, Kinowood i Muzvar TV.

16 października br. Narodowa Rada ds. telewizji i radia ponownie dopuściła Extreme Sports Channel, który nadaje na podstawie licencji z Wielkiej Brytanii.

Zagraniczni nadawcy mogą zmienić swoją brytyjską lub amerykańską rejestrację na rejestrację w kraju UE.
Tak ostatnio zrobił nadawca Viasat World, który był oskarżany przez ukraińskiego regulatora za kontakty z Rosją. Viasat World jest właścicielem praw do dystrybucji kanałów tematycznych Viasat i jest spółką brytyjską, a kilka miesięcy temu uzyskał licencję w Estonii dla kanałów Epic Drama, Viasat Kino, Viasat Kino Action, Viasat Kino Comedy, Viasat Kino World, Viasat Explore, Viasat History i Viasat Nature.

Jeżeli dostawcy zapewniają dostęp do niezarejestrowanych kanałów, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 67 do 500 tys. hrywien.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...