reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

3 satelity Thor na 0,8°W sprzedane

dodano: 2023-11-16 11:31 | aktualizacja: 2023-11-16 12:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Telenor/Space Norway

Telenor Space Norway Thor satelita 360px Telenor, który od kilku lat planował sprzedaż swojego oddziału satelitarnego - Telenor Satellite, w końcu ogłosił nabywcę w postaci norweskiej firmy rządowej Space Norway. Firma Space Norway, która korzysta z 3 satelitów NorSat 1-3, zapłaciła 2,36 mld NOK (około 200 mln euro) za 3 satelity Thor należące do floty Telenoru, które działają z pozycji 0,8°W. Mowa o doskonale znanych w Polsce satelitach Thor 5 (0,8°W), Thor 6 (0,9°W) i Thor 7 (0,7°W).

Telenor_satellite_antena_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telenor sprzedaje biznes satelitarny

Grupa Space Norway będzie największą i wiodącą społecznością satelitarną w Norwegii oraz znaczącym operatorem satelitarnym w Europie. Zakup daje rządowi Norwegii wzmocnione możliwości w zakresie usług satelitarnych oraz ułatwia rozwój i realizację nowych projektów satelitarnych. Silny norweski operator satelitarny będzie oznaczał także znaczne możliwości dla norweskiego przemysłu kosmicznego.  

Dział satelitarny Telenoru wygenerował przychody w wysokości 707 mln NOK, EBITDA w wysokości 504 mln NOK i EBIT w wysokości 284 mln NOK.

W przypadku dojścia do tej sprzedaży sam Telenor nadal będzie potrzebował usług satelitarnych. Firma Space Norway zawarła umowę intencyjną z Telenorem dotyczącą świadczenia usług satelitarnych i obie spółki zgadzają się, że wspólnie będą patrzeć na rozwój nowych usług w obszarze satelitarnym.  
 


Bank inwestycyjny BNP/Paribas w nocie dla klientów stwierdził:


- Uważamy, że dyskonto w wycenie Telenor Satellites [w porównaniu z] SES i Eutelsat można wytłumaczyć słabszymi perspektywami wzrostu tej działalności. W przeciwieństwie do SES/ETL Telenor nie inwestował w satelity stacjonarne inne niż GEO, nie posiada praw do widma LEO ani MEO i nie ma skali globalnej. Naszym zdaniem w dobie megakonstelacji ma słabszą pozycję konkurencyjną niż SES i ETL.

- Rząd zaproponuje Stortingowi przyznanie Space Norway kapitału na sfinansowanie zakupu satelity Telenor. Przejęcie przyczyni się do posiadania dużego norweskiego operatora satelitarnego, który wraz z rozwijającym się norweskim przemysłem kosmicznym może wzmocnić Norwegię jako kraj kosmiczny. Jednocześnie przejęcie zapewnia Norwegii, w czasie narastających niepokojów geopolitycznych, kontrolę nad satelitami, od których zależą najważniejsze funkcje społeczne i które są dla Norwegii strategicznie ważne

-  powiedział minister przemysłu Norwegii - Jan Christian Vestre.  

Nowy norweski operator będzie miał około 170 pracowników zlokalizowanych na terenie Oslo i Tromsø. Wartość transakcji wynosi 2,36 mld NOK, a jej sfinalizowanie jest uzależnione od zatwierdzenia przez Storting propozycji zastrzyku kapitałowego. 
 

Telenor Satellite jest właścicielem i operatorem satelitów Thor 7, Thor 6 i Thor 5, znajdujących się w naszej doskonałej lokalizacji orbitalnej 1°W. Ponadto Telenor Satellite nadzoruje pojemności Spot 1 i Spot 2 o nazwach Thor 10-02 S1 i S2,  to satelita Intelsat 10-02 znajdujący się na pozycji 1°W.

To wyspecjalizowany dział systemów kosmicznych który jest operatorem satelitów kontrolowanych z pomieszczenia kontroli kosmicznej Telenor Satellite w Oslo w Norwegii. Od wstępnego projektu po „wyłączenie” zespół kontroluje i monitoruje każdy pojedynczy ruch, aby zapewnić maksymalną elastyczność i trwałość satelitów.

Thor 5 został wystrzelony w 2008 roku - jest wyposażony w 24 transpondery pasma Ku, zapewniając zasięg w krajach nordyckich, paneuropejskich i na Bliskim Wschodzie.

Thor 6  został wyniesiony w 2009 roku i wyposażony w 36 transponderów pasma Ku, skierowanych na kraje nordyckie oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Polskę.

Thor 10-02 [właściwie to Intelsat 10-02] został wyniesiony w 2004 roku dla operatora Intelsat, a Telenor Satellite jest właścicielem 7 transponderów pasma Ku w ładunkach Spot 1 i Spot 2, zapewniających pokrycie dużej mocy w całej Europie i na Bliskim Wschodzie.

Thor 7 to najnowszy satelita, bo został wystrzelony w 2015 roku. Jest wyposażony zarówno w transpondery pasma Ku, jak i pasma Ka o wysokiej przepustowości (HTS). Transpondery w paśmie Ku zapewniają pokrycie Europy Środkowej i Wschodniej dużą mocą, w tym w Polsce. Transpondery w paśmie Ka zapewnia zasięg na Morzu Północnym, Morzu Czerwonym, Morzu Bałtyckim, Północnym Atlantyku, Zatoce Perskiej i Morzu Śródziemnym.


Źródło: spacenorway.no 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy satelitarni


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...