reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 satelity Thor na 0,8°W sprzedane

dodano: 2023-11-16 11:31 | aktualizacja: 2023-11-16 12:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Telenor/Space Norway

Telenor Space Norway Thor satelita 360px Telenor, który od kilku lat planował sprzedaż swojego oddziału satelitarnego - Telenor Satellite, w końcu ogłosił nabywcę w postaci norweskiej firmy rządowej Space Norway. Firma Space Norway, która korzysta z 3 satelitów NorSat 1-3, zapłaciła 2,36 mld NOK (około 200 mln euro) za 3 satelity Thor należące do floty Telenoru, które działają z pozycji 0,8°W. Mowa o doskonale znanych w Polsce satelitach Thor 5 (0,8°W), Thor 6 (0,9°W) i Thor 7 (0,7°W).

Telenor_satellite_antena_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telenor sprzedaje biznes satelitarny

Grupa Space Norway będzie największą i wiodącą społecznością satelitarną w Norwegii oraz znaczącym operatorem satelitarnym w Europie. Zakup daje rządowi Norwegii wzmocnione możliwości w zakresie usług satelitarnych oraz ułatwia rozwój i realizację nowych projektów satelitarnych. Silny norweski operator satelitarny będzie oznaczał także znaczne możliwości dla norweskiego przemysłu kosmicznego.  

Dział satelitarny Telenoru wygenerował przychody w wysokości 707 mln NOK, EBITDA w wysokości 504 mln NOK i EBIT w wysokości 284 mln NOK.

W przypadku dojścia do tej sprzedaży sam Telenor nadal będzie potrzebował usług satelitarnych. Firma Space Norway zawarła umowę intencyjną z Telenorem dotyczącą świadczenia usług satelitarnych i obie spółki zgadzają się, że wspólnie będą patrzeć na rozwój nowych usług w obszarze satelitarnym.  
 


Bank inwestycyjny BNP/Paribas w nocie dla klientów stwierdził:


- Uważamy, że dyskonto w wycenie Telenor Satellites [w porównaniu z] SES i Eutelsat można wytłumaczyć słabszymi perspektywami wzrostu tej działalności. W przeciwieństwie do SES/ETL Telenor nie inwestował w satelity stacjonarne inne niż GEO, nie posiada praw do widma LEO ani MEO i nie ma skali globalnej. Naszym zdaniem w dobie megakonstelacji ma słabszą pozycję konkurencyjną niż SES i ETL.

- Rząd zaproponuje Stortingowi przyznanie Space Norway kapitału na sfinansowanie zakupu satelity Telenor. Przejęcie przyczyni się do posiadania dużego norweskiego operatora satelitarnego, który wraz z rozwijającym się norweskim przemysłem kosmicznym może wzmocnić Norwegię jako kraj kosmiczny. Jednocześnie przejęcie zapewnia Norwegii, w czasie narastających niepokojów geopolitycznych, kontrolę nad satelitami, od których zależą najważniejsze funkcje społeczne i które są dla Norwegii strategicznie ważne

-  powiedział minister przemysłu Norwegii - Jan Christian Vestre.  

Nowy norweski operator będzie miał około 170 pracowników zlokalizowanych na terenie Oslo i Tromsø. Wartość transakcji wynosi 2,36 mld NOK, a jej sfinalizowanie jest uzależnione od zatwierdzenia przez Storting propozycji zastrzyku kapitałowego. 
 

Telenor Satellite jest właścicielem i operatorem satelitów Thor 7, Thor 6 i Thor 5, znajdujących się w naszej doskonałej lokalizacji orbitalnej 1°W. Ponadto Telenor Satellite nadzoruje pojemności Spot 1 i Spot 2 o nazwach Thor 10-02 S1 i S2,  to satelita Intelsat 10-02 znajdujący się na pozycji 1°W.

To wyspecjalizowany dział systemów kosmicznych który jest operatorem satelitów kontrolowanych z pomieszczenia kontroli kosmicznej Telenor Satellite w Oslo w Norwegii. Od wstępnego projektu po „wyłączenie” zespół kontroluje i monitoruje każdy pojedynczy ruch, aby zapewnić maksymalną elastyczność i trwałość satelitów.

Thor 5 został wystrzelony w 2008 roku - jest wyposażony w 24 transpondery pasma Ku, zapewniając zasięg w krajach nordyckich, paneuropejskich i na Bliskim Wschodzie.

Thor 6  został wyniesiony w 2009 roku i wyposażony w 36 transponderów pasma Ku, skierowanych na kraje nordyckie oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Polskę.

Thor 10-02 [właściwie to Intelsat 10-02] został wyniesiony w 2004 roku dla operatora Intelsat, a Telenor Satellite jest właścicielem 7 transponderów pasma Ku w ładunkach Spot 1 i Spot 2, zapewniających pokrycie dużej mocy w całej Europie i na Bliskim Wschodzie.

Thor 7 to najnowszy satelita, bo został wystrzelony w 2015 roku. Jest wyposażony zarówno w transpondery pasma Ku, jak i pasma Ka o wysokiej przepustowości (HTS). Transpondery w paśmie Ku zapewniają pokrycie Europy Środkowej i Wschodniej dużą mocą, w tym w Polsce. Transpondery w paśmie Ka zapewnia zasięg na Morzu Północnym, Morzu Czerwonym, Morzu Bałtyckim, Północnym Atlantyku, Zatoce Perskiej i Morzu Śródziemnym.


Źródło: spacenorway.no 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...