reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat Viasat Explore: McLaren i mafijni zabójcy

dodano: 2023-11-22 10:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy” W środę, 22 listopada br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat Explore wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu amerykańskiego serialu dokumentalnego „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy” („Mafia Killers with Colin McLaren”). - „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy” to zdumiewająca podróż do mrocznego i enigmatycznego świata niektórych z najbardziej znanych postaci w historii przestępczości zorganizowanej - zapowiada nadawca. Historia jednego z bohaterów produkcji, Henry’ego Hilla, została później opisana w książce „Wiseguy” Nicholasa Pileggi, na podstawie której powstał kultowy film Martina Scorsese „Chłopcy z ferajny”.

Polsat Viasat Explore „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w świecie telewizji kryminalnej niewiele nazwisk świeci tak jasno jak Colin McLaren. Były detektyw z pasją do odkrywania tajemnic przestępczego podziemia przeniósł swoją wiedzę na mały ekran w porywającej serii o prawdziwych zbrodniach „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy”. Serial, którego premiera odbędzie się w środę, 22 listopada br. o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat Explore, zagłębia się w psychologię kryminalną, dowody kryminalistyczne i zawiłe funkcjonowanie podziemia. Colin dzieli się osobistymi historiami jako tajny agent w zorganizowanych rodzinach przestępczych, przedstawiając swoje doświadczenia z pierwszej ręki i zapewniając widzom wgląd w mroczny i skomplikowany świat mafii.

Każdy odcinek analizuje biografie okrytych złą sławą gangsterów, którzy, by przejąć kontrolę nad nowojorską mafią, posuwali się nawet do morderstw. Tylko po to, by ostatecznie zostać zamordowanym lub trafić do więzienia na długie lata. W serialu przedstawione są sylwetki sześciu mafijnych bossów: Johna Gottiego „Teflona”, Sammy’ego Gravano „The Bull”, Persico „The Snake”, Anthony’ego Casso „Gaspipe”, Henry’ego Hilla i Vinni’ego Gigante „The Chin”. Wszystkie te osoby są związane z pięcioma rodzinami, które od 1931 roku zdominowały nowojorską włosko-amerykańską mafię: rodzinami Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese i Lucchese. W poniższym artykule nakreślamy sylwetki tych owianych złą sławą bossów podziemia.

John Gotti, często nazywany Teflonowym Donem, był znanym amerykańskim gangsterem i głową rodziny przestępczej Gambino. Zyskał rozgłos dzięki swojej zdolności do unikania wyroków w kilku głośnych procesach karnych w latach 80. ubiegłego wieku. Stąd właśnie wziął się jego przydomek.

Rządy Gottiego charakteryzowały się bezwzględnym przywództwem, które obejmowało zaangażowanie w różne działania przestępcze, takie jak wyłudzanie pożyczek, wymuszenia, handel narkotykami i morderstwa. W 1985 roku zaaranżował zabójstwo Paula Castellano, poprzedniego szefa Gambino, aby umocnić swoją kontrolę nad rodziną.

Gotti ostatecznie stanął przed wymiarem sprawiedliwości w 1992 roku, kiedy został uznany winnym morderstwa, wymuszania haraczy i innych zarzucanych czynów. Został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego i zmarł w więzieniu 10 czerwca 2002 roku.

Sammy Gravano „The Bull” zyskał rozgłos jako wysoko postawiony członek rodziny przestępczej Gambino. Kariera przestępcza Gravano trwała kilka dekad, podczas których angażował się w różne nielegalne działania, w tym wyłudzanie pożyczek, wymuszenia, nielegalny hazard i handel narkotykami. Zyskał przydomek The Bull (Byk) ze względu na swoją imponującą prezencję fizyczną oraz skłonność do brutalności i przemocy.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w karierze przestępczej Gravano była jego współpraca z organami ścigania jako świadka rządowego w ramach układu, w którym przyznał się do udziału w dziewiętnastu morderstwach. W 1991 roku podjął decyzję o zeznawaniu przeciwko swojemu byłemu szefowi, Johnowi Gottiemu, i innym wysoko postawionym członkom rodziny przestępczej Gambino. Jego zeznania odegrały kluczową rolę w wydaniu wyroków skazujących przeciwko Gottiemu i innym czołowym postaciom mafii, skutecznie niszcząc hierarchię Gambino.

W lutym 2000 roku Gravano i prawie 40 innych członków mafii zostało aresztowanych pod federalnymi i stanowymi zarzutami dotyczącymi narkotyków. W 2001 roku Gravano został postawiony w stan oskarżenia w związku z zarzutami ze strony rządu federalnego, a w 2002 roku skazano go w Nowym Jorku na 20 lat więzienia. Miesiąc później w Arizonie otrzymał wyrok 19 lat więzienia. Gravano przyznano dożywotnie zwolnienie warunkowe i 100 tysięcy dolarów grzywny. Został zwolniony we wrześniu 2017 roku, a w 2021 roku uruchomił własny podcast, „Our Thing With Sammy The Bull”.

Carmine Persico „The Snake” był długoletnim szefem rodziny przestępczej Colombo. Persico zyskał przydomek The Snake (Wąż) ze względu na swoją reputację przebiegłego i trudnego do złapania przez organy ścigania. Był znany ze swojej umiejętności poruszania się po złożonym i zdradliwym świecie przestępczości zorganizowanej, unikając jednocześnie długich wyroków więzienia.

Kariera przestępcza Persico rozpoczęła się w latach 50., a na początku lat 70. ubiegłego wieku został szefem rodziny przestępczej Colombo, utrzymując władzę przez kilka dekad, co czyni go jednym z najdłużej panujących bossów w historii mafii. Podczas swoich rządów Persico był zaangażowany w wymuszenia, haracze i morderstwa. Jego przywództwo było naznaczone wewnętrznymi walkami o władzę i gwałtownymi konfliktami w rodzinie Colombo, które skutkowały licznymi ofiarami. Ostatecznie w 1986 roku Carmine Persico został oskarżony o wymuszanie haraczy i skazany na 139 lat więzienia. Pozostał w więzieniu aż do śmierci w marcu 2019 roku.

Anthony Casso „Gaspipe”, związany z rodziną przestępczą Lucchese, stał się jedną z najbardziej przerażających i bezwzględnych postaci w historii przestępczości zorganizowanej. Casso zyskał przydomek Gaspipe (Gazrurka) ze względu na swoją gotowość do stosowania przemocy i popełniania morderstw w celu eliminowania rywali i utrzymania kontroli w podziemiu przestępczym. Jego wpływy w rodzinie obejmowały różne działania przestępcze, w tym nielegalny hazard, handel narkotykami i wymuszanie haraczy od związków zawodowych.

Jednym z najważniejszych aspektów kariery przestępczej Casso był jego związek z Sammym Gravano „The Bull”. Para była zaangażowana w różne działania przestępcze, w tym morderstwa, aż do czasu, gdy Gravano zdecydował się współpracować z organami ścigania.

Upadek Casso nastąpił na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy został aresztowany i postawiony przed sądem. Otrzymał wiele wyroków dożywocia i został osadzony w więzieniu federalnym o zaostrzonym rygorze, gdzie później próbował popełnić samobójstwo. W grudniu 2020 roku Casso zmarł w areszcie z powodu powikłań związanych z COVID-19.

Henry Hill, często nazywany The Goodfella, również był powiązany z rodziną przestępczą Lucchese. Stał się powszechnie znany ze względu na swoje zaangażowanie w przestępczość zorganizowaną i późniejszą współpracę z organami ścigania, co doprowadziło do objęcia go ochroną świadków. 

Hill dołączył do rodziny przestępczej Lucchese jako młody człowiek i szybko zaangażował się w różne działania przestępcze, w tym wymuszenia, nielegalny hazard, handel narkotykami i rabunki. Szczególną sławę przyniosła Hillowi jego rola w napadzie na Lufthansę na międzynarodowym lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy'ego w 1978 roku. Ten śmiały napad doprowadził do kradzieży szacowanej na 5,875 miliona dolarów (równowartość 27,6 miliona dolarów w 2023 roku), w tym 5 milionów dolarów w gotówce i 875 000 dolarów w biżuterii, co czyni go największym rabunkiem gotówki popełnionym w tym czasie na amerykańskiej ziemi.

Henry Hill został aresztowany pod zarzutem posiadania narkotyków w 1980 roku. W obliczu długiego wyroku więzienia i obawy o swoje życie, Hill zdecydował się współpracować z Federal Bureau of Investigation (FBI). Jego zeznania doprowadziły do skazania wielu gangsterów i przestępców. Hill został objęty federalnym programem ochrony świadków, w ramach którego on i jego rodzina zostali przeniesieni do różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jego historia zdrady i nowego życia w programie ochrony świadków została później opisana w książce „Wiseguy” Nicholasa Pileggi, na podstawie której powstał kultowy film Martina Scorsese „Chłopcy z ferajny” (1990). W produkcji Hill został sportretowany przez aktora Raya Liottę. Film przedstawiał jego wzlot i upadek w świecie przestępczości zorganizowanej, napad na Lufthansę i konsekwencje jego decyzji o współpracy z organami ścigania (więcej tutaj). Hill zmarł z powodu komplikacji związanych z chorobą serca w szpitalu w Los Angeles w czerwcu 2012 roku.

Vincent Gigante, znany jako The Oddfather lub The Chin, był enigmatyczną postacią związaną z rodziną przestępczą Genovese. Pseudonim Gigante, „The Oddfather” (połączenie słów „dziwny” i „Ojciec Chrzestny”), został mu nadany ze względu na jego ekscentryczne zachowanie i próby udawania choroby psychicznej w celu uniknięcia wyroku. Był znany z wędrówek po ulicach Nowego Jorku w szlafroku i piżamie, podczas których mamrotał do siebie i wykazywał inne oznaki pozornej niestabilności psychicznej.

Pomimo swojej ekscentrycznej osobowości, Gigante był przebiegłą i wpływową postacią w rodzinie przestępczej Genovese. Został szefem rodziny na początku lat 80. ubiegłego wieku. Działalność przestępcza Gigante obejmowała udział w wymuszeniach, nielegalnym hazardzie i innych przedsięwzięciach mafijnych. Podczas swoich rządów Gigante kładł nacisk na tajemnicę i lojalność, a także był znany z bezwzględnego eliminowania tych, których postrzegał jako zagrożenie dla swojej władzy. W 1997 roku został oskarżony o wymuszanie haraczy i morderstwo. Został skazany na 12 lat więzienia i zmarł w grudniu 2005 roku.

- „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy” to zdumiewająca podróż do mrocznego i enigmatycznego świata niektórych z najbardziej znanych postaci w historii przestępczości zorganizowanej - zapowiada nadawca. Premiera serii odbędzie się w środę, 22 listopada br. o godzinie 21:00 w stacji Polsat Viasat Explore. Kolejne odcinki emitowane będą w każdą środę o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Colin McLaren w programie „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy”, foto: Viasat World
Colin McLaren w programie „Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy”, foto: Viasat World


„Colin McLaren przedstawia: mafijni zabójcy” - sezon 1., emisja w środy (od 22 listopada 2023 roku) o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat Explore.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...