reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kto trzęsie TV naziemną w Polsce?

dodano: 2023-11-29 12:44 | aktualizacja: 2023-11-30 08:30
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

telewizja telewizor Wszyscy doskonale wiemy, jakie kanały są dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, ale niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, która grupa medialna posiada największą część tego telewizyjnego tortu. Urząd Komunikacji Elektronicznej poruszył w ostatnim czasie ciekawy temat, jakim jest udział poszczególnych nadawców w pojemności multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Czy to rzeczywiście TVP trzęsie telewizją naziemną w Polsce?

Telewizja Polska TVP TVN Warner Bros. Discovery Grupa Polsat Plus TV naziemna mapa Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Polsce funkcjonuje 6 ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej: MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 4 i MUX 6 w paśmie UHF oraz MUX 8 w paśmie VHF. I to właśnie je bierzmy pod uwagę w przedmiotowej analizie - pominęliśmy multipleksy lokalne (MUX L1, MUX L3 i MUX L4 od MWE Networks, MUX L2 Telewizji TVT i MUX L7 TVL), gdyż są one dostępne jedynie na ograniczonym obszarze, a także pominęliśmy multipleksy eksperymentalne (jak MUX BCAST czy MUX TVS).

Tab. 1. Telewizyjne ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości w zakresie 470-694 MHz i 174-230 MHz (źródło: satkurier.pl)
 
Multipleks Pasmo [MHz] Podmiot Grupa Kanały
MUX 1 470-694 Stopklatka S.A. Grupa Kino Polska Stopklatka
Stavka sp. z o.o. TVN Warner Bros. Discovery TTV
Michał Winnicki MWE Networks Antena HD
Fundacja Lux Veritatis Fundacja Lux Veritatis Trwam
Polo TV sp. z o.o. Grupa Polsat Plus Polo TV
Music TV sp. z o.o. Eska TV
TV Spektrum sp. z o.o. Fokus TV
Telewizja Polsat sp. z o.o. W24*
MUX 2 Telewizja Polsat sp. z o.o. Polsat, Super Polsat, TV4, TV6
TVN S.A. TVN Warner Bros. Discovery TVN, TVN7
Telewizja Puls sp. z o.o. Telewizja Puls TV Puls, Puls 2
MUX 3 Telewizja Polska S.A Telewizja Polska TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura**
MUX 4 INFO-TV-FM sp. z o.o. Grupa Polsat Plus Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Wydarzenia 24 (Grupa Polsat Plus)
Eurosport 1, Eurosport 2, TVN Turbo, TVN24, TVN Style (TVN Warner Bros. Discovery)
17 stacji radiowych***
MUX 6 Telewizja Polska S.A. Telewizja Polska Alfa TVP, Biełsat TV, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP World, ?*
MUX 8 174-230 Emitel S.A. Emitel Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus), WP (Wirtualna Polska Holding), Zoom TV (Grupa Kino Polska), ?****

Każdy z 6 wyżej wymienionych multipleksów UHF ma przydzielony zasób częstotliwości o szerokości 8 MHz, natomiast w przypadku MUX 8 w VHF jest to pasmo 7 MHz.

MUX 1 i MUX 2 są multipleksami współdzielonymi, jeśli chodzi o decyzje rezerwacyjne. Każdy z nich zawiera po 8 kanałów HD, a na jeden taki kanał przypada 1/8 pojemności multipleksu. Zatem łatwo jest obliczyć - na podstawie powyższej tabeli - udział poszczególnych grup medialnych w wykorzystywanej pojemności. Podobnie sprawa wygląda z MUX 8, który co prawda zarządzany jest przez jeden podmiot - spółkę Emitel, ale w praktyce nie ma ona wpływu na ofertę dostępnych tam kanałów.

W naszym zestawieniu do wyniku TVN Warner Bros. Discovery nie doliczamy kanałów Eurosport 1, Eurosport 2, TVN24, TVN Turbo i TVN Style w MUX 4, ponieważ grupa ta nie ma urzędowo zagwarantowanego miejsca w MUX 4, a kanały są dostępne jedynie na podstawie umowy z Grupą Polsat Plus.
 
Rys. 1. Udział grup medialnych w pojemności ogólnopolskich MUX-ów, z przypisaniem całego MUX 4 do Grupy Polsat Plus

Jednak gdyby wziąć pod uwagę fakt, że Grupa Polsat Plus nie może wykorzystać na swoje kanały więcej niż 50 proc. pojemności MUX 4, realny jej udział w pojemności multipleksów TV naziemnej wyniósłby 27,7 proc.
 
Rys. 2. Udział grup medialnych w pojemności ogólnopolskich MUX-ów, z przypisaniem 50 proc. MUX 4 do Grupy Polsat Plus

Trzeci wariant w ogóle nie uwzględnia MUX 4, jako multipleksu z kodowanymi kanałami, dostępnymi tylko po podpisaniu umowy, multipleksu o małym wpływie na układ sił w telewizji naziemnej.
 
Rys. 3. Udział grup medialnych w pojemności ogólnopolskich MUX-ów, bez uwzględnienia MUX 4

Jak widać na powyższych wykresach, dwiema dominującymi grupami medialnymi w telewizji naziemnej w Polsce są TVP i Grupa Polsat Plus. Każda z nich dysponuje po około 1/3 zasobów częstotliwości.

Telewizja Polska oferuje 17 kanałów**, Grupa Polsat Plus - 9 kanałów* (plus 5 kodowanych), a plasująca się na 3. miejscu TVN Warner Bros. Discovery - 4 kanały (plus 5 kodowanych).

Warto jeszcze dodać, że wszystkie zawarte w powyższej tabeli grupy, poza Grupą Kino Polska, TVN Warner Bros. Discovery i spółką Emitel, to grupy z polskim kapitałem. Grupa Kino Polska należy do francuskiej Grupy CANAL+, TVN Warner Bros. Discovery do amerykańskiej Warner Bros. Discovery, a Emitel do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Cordiant Digital Infrastructure Limited.


* Start W24 wkrótce, być może już pod nazwą Wydarzenia 24.
** Docelowy skład MUX 3 od 19 grudnia i MUX 6 od 13 stycznia.
*** Operator sam decyduje o składzie MUX 4, z pewnymi zastrzeżeniami.
**** Trwa konkurs na 3 wolne sloty w MUX 8.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...