reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat News Polityka zamiast kanału Wydarzenia 24

dodano: 2023-11-27 08:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: press.pl/satkurier.pl

Wydarzenia 24 Nadchodzą zmiany w portfolio kanałów telewizyjnych Grupy Polsat Plus. Do startu szykuje się stacja W24, która miałby rozpocząć nadawanie pod marką Wydarzenia 24, i która będzie dostępna w multipleksie pierwszym (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Dodajmy, że kanał pod nazwą Wydarzenia 24 (w latach 2006-2021 pod nazwą Superstacja) jest już w ofercie Grupy Polsat Plus i dostępny jest w ofertach platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV, sieci kablowych i IPTV oraz bezpłatnie w ramach multipleksu czwartego (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej. Co stanie się z tą stacją?

Wydarzenia 24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wydarzenia 24 zmienią nazwę na Polsat News Polityka

Obecny kanał Wydarzenia 24 ma pozostać na rynku, ale zmieni nazwę na Polsat News Polityka, dowiedział się „Presserwis”. Na razie nie jest znana oferta kanału Polsat News Polityka, ale już z nazwy można wywnioskować, że będą to programy informacyjno-publicystyczne, być może transmisje obrad Sejmu i Senatu RP, konferencji prasowych partii politycznych, prezydenta, wojewodów i organów administracji państwowej, posiedzeń sejmowych komisji śledczych czy działalności samorządów - marszałków województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, rad gmin, rad miast, rad powiatów czy sejmików województw.

W24 miałby zmienić się w Wydarzenia 24

Natomiast dotychczasową ofertę kanału Wydarzenia 24 - programy informacyjno-publicystyczne - miałaby przejąć szykująca się do startu stacja W24. Nadawca chciałby, aby kanał W24 zmienił nazwę na Wydarzenia 24 (więcej tutaj).

Kanał Wydarzenia 24 (W24) trafi do MUX 1

Obecny konkurs na zagospodarowanie multipleksu pierwszego (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej ogłoszony został przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) 18 lipca br. Działanie regulatora rynku związane jest z decyzją Telewizji Polskiej o opuszczeniu MUX 1 - nadawca ten miał tam kanał TVP ABC, który został przeniesiony na multipleks szósty (MUX 6), a docelowo trafi na multipleks trzeci (MUX 3) (więcej tutaj). W MUX 1 pozostaną obecne już tam stacje Eska TV, Polo TV, Fokus TV (wszystkie Grupa Polsat Plus), TTV (Warner Bros. Discovery), Stopklatka (Grupa Kino Polska/Groupe CANAL+), TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis) i Antena HD (MWE Networks).

W konkursie firma Red Carpet Media Group zaproponowała filmowo-serialowy kanał Red Carpet Plus TV; MWE Rodzina (MWE Networks) zgłosiła stacje familijne - Rodzina TVC, Nasza Opoka TV, Dzisiaj TV i Edu Junior, a Telewizja Polsat informacyjny kanał W24. Tę samą stację Telewizja Polsat zgłosiła też w trwającym konkursie Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji na trzy wolne miejsca na multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej, ale - nim rozstrzygnięto konkurs MUX 1 - swój wniosek wycofała. Konkurs na zagospodarowanie MUX 1 wygrał kanał W24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że zgodnie z wymogami regulatora rynku, wszystkie zgłoszone w aktualnym konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego (MUX 1) kanały miałyby być zupełnie nowymi projektami, które jeszcze nie rozpoczęły nadawania.

Od Superstacji, przez Wydarzenia 24, do Polsat News Polityka

Superstacja rozpoczęła nadawanie w 2006 roku. Jej nadawca, spółka Superstacja, należała wówczas do firm Astro i K&R Enterprises. W latach 2007-2009 nastąpiło przejęcie Superstacji przez spółkę Ster, powiązaną z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, właścicielem Cyfrowego Polsatu (Grupa Polsat Plus). W 2011 roku kanał został zgłoszony w konkursie na zagospodarowanie multipleksu pierwszego naziemnej telewizji cyfrowej, ale naziemnej koncesji nie uzyskał. W 2015 roku w konkursie na zagospodarowanie ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej Superstacja zgłosiła kanał NonStop 24, ale nie wygrał on i nigdy nie został uruchomiony. W 2016 roku ruszyła Superstacja HD - wersje SD i HD mają identyczne ramówki. W 2018 roku Superstacja została przejęta przez grupę Cyfrowy Polsat.

W maju 2021 roku pojawiła się zapowiedź zmiany Superstacji w Wydarzenia 24. We wtorek, 8 czerwca 2021 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na zmianę nazwy, do czego doszło w środę, 1 września 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do „Wydarzeń”, programu informacyjnego nadawcy, emitowanego na kanałach Polsat, Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat News i Polsat News 2, a który także pojawił się na antenie stacji Wydarzenia 24 (więcej tutaj).

Dodajmy, że spółka Astro od 2011 roku, bazując na doświadczeniach przy Superstacji, planowała uruchomić kolejny kanał informacyjny - pod nazwą Next 24/7 HD, do czego nie doszło. Stacja rozpoczęła nadawanie w 2022 roku pod nazwą News24, po wyrażeniu zgody przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, na wniosek nadawcy, na zmianę zapisanej w koncesji nazwy Next 24/7 HD na News24 (więcej tutaj).

Po zmianie Superstacji na Wydarzenia 24 stacja dostępna jest w tych samych kanałach dystrybucji co wcześniej. Dostęp do kanału Wydarzenia 24 (SD i/lub HD) mają więc abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV. Ponadto stacja Wydarzenia 24, inaczej od Superstacji, dostępna jest w ramach multipleksu czwartego (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej. W ramówce kanału Wydarzenia 24 widzowie znajdą programy informacyjne i publicystyczne.

Teraz Wydarzenia 24 mają zmienić nazwę na Polsat News Polityka.

Pozostałe informacyjne stacje Polsatu

W portfolio nadawcy są ponadto dwie stacje informacyjno-publicystyczne - Polsat News (na rynku od 2008 roku) i Polsat News 2 (od 2004 roku na rynku, początkowo jako TV Biznes, potem Polsat Biznes i Polsat News+). Dostęp do nich mają abonenci platform Polsat Box, CANAL+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...