reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ wyjdzie spod skrzydeł Vivendi?

dodano: 2023-12-14 15:17 | aktualizacja: 2023-12-14 16:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Vivendi/satkurier.pl

Vivendi Francuski koncern mediowy Vivendi bada możliwości realizacji projektu podziału na 3 osobne podmioty: CANAL+, Havas i spółkę inwestycyjną (z udziałami m.in. w Lagardère). Oznaczałoby to usamodzielnienie Grupy CANAL+, która to posiada 51 proc. udziałów w CANAL+ Polska, poprzez wyjście spod skrzydeł Vivendi.

CANAL+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Francuski koncern informuje, że od czasu wejścia Universal Music Group na giełdę w 2021 roku, Vivendi doświadcza znacznej redukcji kursu akcji (tzw. conglomerate discount), co znacznie obniża jej wycenę, a tym samym ogranicza jej zdolność do prowadzenia transakcji przez jej spółki zależne. Jak informuje Vivendi, CANAL+, Havas i Lagardère odnotowują obecnie silny rozwój w kontekście międzynarodowym, co daje im liczne możliwości inwestycyjne.

Aby „w pełni uwolnić potencjał rozwojowy całej działalności”, zarząd Vivendi zaproponował radzie nadzorczej - która 13 grudnia wyraziła zgodę w tej sprawie - zbadanie możliwości realizacji projektu podziału Vivendi na 3 podmioty, z których każdy byłyby notowany na giełdzie (dodajmy, że swego czasu na giełdę planowała wejść spółka CANAL+ Polska, ale ostatecznie zrezygnowała z tego kroku). Wspomniane podmioty byłyby skupione wokół:

CANAL+

Jak informuje Vivendi, Grupa CANAL+ odnotowała w ostatnich latach znaczny wzrost, osiągając bazę abonentów wynoszącą ponad 25 mln w prawie 50 krajach. Po przejęciu M7 i SPI, firma objęła strategiczne udziały w takich przedsiębiorstwach, jak Multichoice, VIU i Viaplay, „demonstrując swoją zdolność do identyfikowania i wykorzystywania obiecujących możliwości we wszystkich obszarach geograficznych”. Jak dodaje Vivendi, w świetle tych sukcesów, CANAL+ ma dobrą pozycję, aby wykorzystać możliwości dalszej konsolidacji w skali globalnej.

Havas

Vivendi informuje, że Havas, jako jeden ze światowych liderów w dziedzinie komunikacji, zatrudnia ponad 23 tys. pracowników w ponad 100 krajach. W ciągu ostatnich 2 lat grupa utrzymywała stałe tempo ukierunkowanych przejęć, wzmacniając w ten sposób swój zakres wiedzy specjalistycznej i zasięg geograficzny. Havas wprowadził także wiele innowacyjnych rozwiązań wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów. - Imponujący rozmach, jaki Havas wykazał w skali globalnej, otwiera drogę do przyspieszonego rozwoju i kontynuacji udanej transformacji - dodaje Vivendi.

Spółka inwestycyjna

Spółka inwestycyjna posiadałaby notowane i nienotowane na giełdzie udziały finansowe w sektorach kultury, mediów i rozrywki, w szczególności większościowe udziały w grupie Lagardère z branży wydawniczej i w Travel Retail. Spółka inwestycyjna aktywnie wspierałaby rozwój strategiczny podmiotów ze swojego portfolio i skupiałaby się na tworzeniu wartości i zwrotu z inwestycji dla swoich akcjonariuszy poprzez skuteczną rotację portfolio i ukierunkowaną politykę reinwestycji.


Jak informuje Vivendi, ten projekt podziału zapewniłby wszystkim podmiotom zasoby ludzkie i skuteczność finansową, niezbędne do ich rozwoju. Jednocześnie projekt ten musiałby wykazać wartość dodaną dla wszystkich interesariuszy i obejmować analizę skutków podatkowych różnych rozważanych operacji.

W przeprowadzeniu analizy wykonywalności projektu podziału, Vivendi będzie wspierane przez banki i doradców. Aktualne informacje na temat badań nad tym projektem i jego wykonalnością mają zostać ujawnione „w odpowiednim czasie”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...