reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zmiany w TV naziemnej: zachodnia Polska już z MUX 3 w DVB-T2

dodano: 2023-12-15 10:59 | aktualizacja: 2023-12-15 14:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: forum.satkurier.pl

DVB-T2 HEVC Po północy z 14 na 15 grudnia br. rozpoczął się pierwszy etap przełączania systemu nadawania MUX 3 telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2. Widzowie z zachodniej części Polski mogą teraz odbierać kanały TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia w kompresji obrazu HEVC, a co więcej - zgodnie z zapowiedziami - TVP3 i TVP Historia są już dostępne w rozdzielczości HD, dołączając do innych kanałów TVP, które w HD nadawane były już wcześniej.

Telewizja Polska
MUX 3 DVB-T2 telewizja naziemna TV TVP Telewizja Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zmiany przeprowadzone w nocy z 14 na 15 grudnia obejmują następujące województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Osoby, które w wyniku zmian utraciły dostęp do TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia, powinny przeprowadzić na swoim odbiorniku automatyczne wyszukiwanie kanałów. Jeśli po przestrojeniu odbiornika te kanały nadal są niedostępne, a co więcej już wcześniej niedostępne były np. TVN, Polsat, TVP Dokument czy TV Trwam, z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że konieczna jest wymiana odbiornika na nowy, wspierający DVB-T2/HEVC.

Z drugiej strony, odbiorcy z zachodniej części Polski nie powinni się niepokoić utratą dostępu do kanałów TVP Polonia, Alfa TVP i Biełsat TV, ponieważ jest to stan tymczasowy. Te kanały zostały zastąpione kopiami TVP1, TVP2 i TVP Info, ale TVP Polonia, Alfa TVP i Biełsat TV wrócą na ekrany telewizorów od 13 stycznia 2024 roku. Trochę dziwi, że te kanały zostały „zabrane” widzom właśnie na okres świąteczno-noworoczny.

W związku z tym widzów niestety czeka kolejne strojenie odbiornika - 13 stycznia 2024 roku, kiedy z MUX 6 usunięte zostaną TVP ABC i TVP Kultura (te kanały trafią od 19 grudnia br. do MUX 3), a także kopie TVP1, TVP2 i TVP Info, a zamiast tego powrócą TVP Polonia, Alfa TVP i Biełsat TV oraz pojawią się dwa nowe kanały, w tym prawdopodobnie TVP World.

W opinii satkurier.pl, więcej jest zamieszania i problemów z tą równoległą emisją niż realnych korzyści. Nie dość, że widzowie tracą na jakiś czas dostęp do 3 kanałów, to jeszcze muszą co najmniej dwukrotnie przestrajać swoje odbiorniki, a jak wiadomo jest to duży problem dla osób starszych i często dodatkowy wydatek w postaci skorzystania z usług instalatora.

Dodajmy, że MUX 8 oraz część multipleksów lokalnych nadal pozostaje w starym standardzie, więc grudniowe przełączenie nie oznacza końca DVB-T w Polsce. Według najnowszych informacji Krajowego Instytutu Mediów, w październiku br. na DVB-T2/HEVC nadal nieprzygotowanych było 266 tys. gospodarstw domowych z telewizją naziemną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...