reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

RTL sprzeda RTL Nederland

dodano: 2023-12-15 13:55
autor: RO | źródło: RTL

RTL Nederland i DPG Media Belgijska grupa medialna DPG Media chce przejąć RTL Nederland za 1,1 miliarda euro. Obie firmy właśnie to ogłosiły. Posiadająca w Holandii takie marki, jak Algemeen Dagblad (AD), Nu.nl czy de Volkskrant, jest teraz zainteresowana RTL Nederland i usługą przesyłania strumieniowego Videoland. Są to dwie odnoszące sukcesy holenderskie marki, oferujące fantastyczne programy dla szerokiej widowni. Dlatego RTL bardzo dobrze wpisuje się w portfolio DPG Media.

RTL Nederland i DPG Media [foto: rtl.nl]
RTL Nederland i DPG Media


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przejęcie warte 1,1 miliarda euro jest jednym z największych przejęć medialnych w Holandii. Dyrektor generalny DPG Media, Erik Roddenhof, uważa, że jego inwestycja z pewnością się opłaci, mimo wielu wyzwań. Trzeba zauważyć, że oglądalność telewizji linearnej w Belgii również spada, a transmisja strumieniowa bardzo szybko rośnie.

Jeżeli holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków ACM zatwierdzi przejęcie, to z początku niewiele się zmieni. Sven Sauvé pozostanie na czele RTL Nederland i nie dojdzie do likwidacji miejsc pracy, ani kanałów telewizyjnych. Inwestycja DPG ma objąć holenderskie treści i niezależne dziennikarstwo. DPG uważa, że przyszłość to zarówno telewizja na żywo, jak i streaming.

Zainteresowanie DPG Media holenderskim oddziałem RTL Nederland nie jest czymś nowym.
2 lata temu firma również wykazywała duże zainteresowanie, ale nie osiągnęła swojego celu, ponieważ RTL Nederland prowadził już rozmowy z Talpa. Delikatnie mówiąc, DPG nie była z tego zadowolona. W efekcie położyła kres przejęciu RTL Nederland przez Talpa Network, składając skargę do nadzoru konkurencji ACM. Połączenie firm telewizyjnych stałoby się zbyt potężne i ACM z tym się zgodziło.

Fuzja Talpa i RTL nie doszła do skutku, a DPG wyczuła okazję. Co więcej, telewizja nie jest obcym biznesem dla DPG. W Belgii posiada największą grupę kanałów (VTM) i francuskojęzyczną część RTL.

Na pytanie, czy nie boją się stworzyć kolejnej zbyt potężnej jednostki (reklamowej) w Holandii, Sauvé odpowiada: DPG na obu rynkach nie jest aktywna [rynek reklamy telewizyjnej i rynek dystrybucji - red.], więc podejrzewam, że ostatecznie nie będzie żadnych zastrzeżeń.

RTL Nederland i RTL Nieuws mają zostać włączone do DPG Media jako nowy oddział, oczywiście pod warunkiem, że ACM zatwierdzi plany. Obecny dyrektor generalny RTL Nederland, Sven Sauvé, nadal będzie kierował RTL. Według niego, nic się nie zmieni, z wyjątkiem tego, że będzie nowy akcjonariusz.

RTL Nederland jest właścicielem kanałów RTL 4, RTL 5, RTL 7, RTL 8 i RTL Z, a także portalu pogodowego Buienradar i serwisu streamingowego Videoland.
Obroty firmy w 2022 r. osiągnęły poziom 636 mln euro, a czysty zysk EBITDA wyniósł 161 mln euro. Firma zatrudnia 800 osób.

DPG Media działa w Belgii, Danii i Holandii.
W ostatnim kraju jest właścicielem De Volkskrant, Algemeen Dagblad (AD), Nu.nl, Het Parool, Libelle i Q Music, a w samej Belgii produkuje telewizję od 35 lat. Firma w 2022 r. osiągnęła 1,8 miliarda euro obrotu i 288 milionów euro EBITDA. Pracuje tam 6 tys. osób. Jak wspomniano, DPG Media w Belgii jest właścicielem największego nadawcy telewizyjnego VTM i francuskojęzycznej części RTL.

Źródło: rtlnieuws.nl  nos.nl  www.ad.nl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...