reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 7°W?

dodano: 2023-12-25 20:57 | aktualizacja: 2024-03-24 10:01
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Nilesat Na pozycji orbitalnej 7°West stacjonuje kilka satelitów telekomunikacyjnych, które transmitują telewizję, radio oraz usługi łączności i danych na tereny Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Znajduje się tu główna konstelacja satelitarna egipskiego operatora Nilesat. Ponadto część usług nadawczych zapewnia też francuski operator Eutelsat. Połączenie sił obu wiodących partnerów daje dostęp do kilkuset bezpłatnych stacji telewizyjnych w całym regionie.

nilesat.com.eg
Nilesat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Jak wyszukać pozycję 7°W?
Zakładamy, że antena o rozmiarze 130 cm i większa jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.

1. Satelity Nilesat 201/301 stacjonują na 7°West długości geograficznej zachodniej, a Eutelsat 7 West A jest oddalony o kolejne 0,3° na zachód. Antena musi być skierowana nad horyzontem w kierunku południowo-zachodnim. Lustro czaszy będzie obniżone o około 3 - 6 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w prawo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać pomiędzy środkiem trzeciej ćwiartki układu współrzędnych a osią Y-.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, a także dobrą pogodę, możemy "celować" w pozycję 7°W/7,3°W.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z silniejszej wiązki MENA satelity Eutelsat 7 West A (7,3°W). Jeżeli dana wiązka nie transmituje kanałów, należy wybrać częstotliwość z wiązki North West Africa satelity Eutelsat 7 West A. UWAGA! Do wyszukania pozycji orbitalnej 7°W nie należy wybierać transponderów satelity Nilesat, a ewentualnie dostroić ustawienie po uzyskaniu odbioru z pozycji 7,3°W.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13 lub 14.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Do wyszukania satelity Eutelsat 7 West A (7,3°W) warto wybierać różne transpondery transmitowane w wiązce MENA ze względu na duże wahania sygnału w różnych porach dnia. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości na satlex.net. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 20° w kierunku zachodnim) do wartości podanej na stronie. Obrót najlepiej jest podzielić na kilka mniejszych przesunięć - można zrobić dwa większe cykle, co 10 stopni, a następnie obserwować transpondery i dokonywać minimalnych korekt położenia czaszy w poziomie - prawo lub lewo.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do optymalnego sygnału na wszystkich częstotliwościach, w tym satelitów Nilesat.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.


Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?

15. W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Czyli celujemy w satelitę Eutelsat 9B (9°E), najpierw wybierając w odbiorniku silny transponder DVB-S/QPSK z wiązki Wide. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.

16. Kolejnym celem będzie np. Astra 4A (4,8°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK z wiązki Europe. Tu należy już pochylić czaszę lekko w dół, jeżeli wybraliśmy do szukania satelity multipleks DVB-S2/8PSK.

17. Następnie Intelsat/Thor (0,8°W), wybierając multipleks o zasięgu paneuropejskim (np. wiązka T2 satelity Thor 5 lub wiązka K2 satelity Thor 6). Kolejny cel to Amos (4°W) i multipleks z wiązki Europe.

18. W tym momencie do docelowej pozycji 7,3°W brakuje już tylko 3,3° na zachód. Pochylamy czaszę w dół o około 1-3° w zależności od regionu, w jakim się znajdujemy i kierujemy się na Eutelsat 7 West A, wybierając różne transpondery z wiązki MENA lub North West Africa - realizacja punktów 5 i 8.

19. Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na zachód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.

20. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.

21. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 7°W - punkty 13 lub 14.

Podsumowanie:
Im większa czasza, tym więcej odbierzemy. Niestety większe anteny są cięższe i trudniej się je ustawia. Wówczas niezbędny może być dodatkowy sprzęt do sterowania czaszą (obrotnica dla czasz do 130 cm lub zawieszenie polarmount z siłownikiem i pozycjonerem 12V w przypadku średnicy lustra od 150-180 cm i większej).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...