reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Grupa Canal+ uzyskała zgodę na przejęcie OCS i Orange Studio

dodano: 2024-01-15 13:43
autor: Jan Borejko | źródło: Autorité de la concurrence/satkurier.pl

Grupa Canal+ Groupe Grupa CANAL+ uzyskała zgodę od francuskiego urzędu ochrony konkurencji - Autorité de la concurrence, na przejęcie wyłącznej kontroli nad OCS i Orange Studio, ale pod pewnymi warunkami. Grupa CANAL+ podjęła zobowiązania mające na celu zachowanie różnorodności oferty kinowej we Francji.

OCS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
11 lipca 2023 roku Grupa CANAL+ powiadomiła francuski urząd ochrony konkurencji - Autorité de la concurrence, o zamiarze przejęcia wyłącznej kontroli nad OCS i Orange Studio.

W trakcie dochodzenia, Autorité przeprowadził wiele rozmów z Grupą CANAL+. Przeprowadził także szeroko zakrojone konsultacje rynkowe, zarówno z operatorami, jak i regulatorem medialnym Arcom oraz dyrekcją DGMIC działającą w ramach ministerstwa kultury we Francji.

Ostatecznie, Autorité zatwierdził przejęcie, ale pod pewnymi warunkami. Grupa CANAL+ podjęła zobowiązania mające na celu zachowanie różnorodności oferty kinowej.

Grupa CANAL+ to grupa telewizji płatnej i niekodowanej, działająca we Francji i na arenie międzynarodowej w zakresie produkcji kanałów i oferty VOD, agregacji i dystrybucji płatnych usług telewizyjnych i subskrypcyjnych oraz produkcji, pozyskiwania i dystrybucji filmów i seriali telewizyjnych.

Przed proponowaną transakcją spółka OCS była wspólnie kontrolowana przez Orange i Grupę CANAL+. OCS produkuje płatne kanały telewizyjne (OCS Max, OCS City, OCS Choc, OCS Géants) oraz świadczy usługę VOD (OCS à la demande). Tworzy również oryginalne treści za pośrednictwem dwóch marek: OCS Signature i OCS Originals. Dystrybucja OCS we Francji kontynentalnej odbywa się albo przez samą firmę OCS, albo przez zewnętrznych dystrybutorów. Na francuskich terytoriach zamorskich dystrybucja OCS odbywa się wyłącznie za pośrednictwem dystrybutorów.

Przed proponowaną transakcją Orange Studio było w 100 proc. własnością Orange. Jej główna działalność obejmuje koprodukcję, pozyskiwanie, dystrybucję i sprzedaż dzieł kinematograficznych i seriali telewizyjnych.

Autorité stwierdził, że transakcja mogła mieć znaczący wpływ na różnorodność kina francuskiego, tworząc na niektórych rynkach sytuację monopsonu (jednego nabywcy).

Transakcja postawiłaby Grupę CANAL+ w pozycji jedynego nabywcy w przedsprzedaży najnowszych francuskich filmów w pierwszym płatnym oknie. Nadawcy pierwszego okna odgrywają kluczową rolę w finansowaniu projektów filmowych. Jak dotąd Grupa CANAL+ i OCS to jedyne dwa punkty first-pay-window dostępne dla francuskich producentów filmowych ubiegających się o zaliczkę na finansowanie swoich projektów.

Zniknięcie alternatywnego źródła finansowania wiązałoby się z ryzykiem pogorszenia różnorodności kina francuskiego w wyniku uczynienia z nowego podmiotu wyłącznego inwestora first-window. W swojej analizie zakresu tych skutków, Autorité wziął również pod uwagę niedawne znaczne zmniejszenie inwestycji OCS we francuskie kino.

Ponadto Autorité stwierdził, że transakcja doprowadziłaby do możliwych ograniczeń dostępności francuskich filmów katalogowych Orange Studio w usługach catch-up TV kanałów niekodowanych, a także możliwego zmniejszenia liczby kanałów oferowanych przez niektórych dostawców usług internetowych konsumentom na francuskich terytoriach zamorskich, ponieważ operatorzy ci nie mają wystarczającej alternatywy dla kanałów OCS.

Grupa CANAL+ podjęła środki zaradcze, aby zaradzić ryzyku szkody dla konkurencji zidentyfikowanemu przez Autorité.

W szczególności, aby zachować różnorodność kina francuskiego, Grupa CANAL+ zobowiązała się do utrzymania zespołu OCS/Ciné+ ds. akwizycji, którego zadaniem będzie zakup w przedsprzedaży francuskich filmów w pierwszym oknie płatnym od francuskich producentów, niezależny od zespołu CANAL+.

Aby jeszcze bardziej zagwarantować różnorodność kina francuskiego, Grupa CANAL+ zobowiązała się również do złożenia w imieniu zespołu Ciné+/OCS propozycji przedsprzedaży dla co najmniej 25 francuskich projektów filmowych w ciągu 5 lat, w tym co najmniej 4 filmów francuskich rocznie (z czego jeden z budżetem mniejszym niż 4 mln euro), na filmy odrzucone przez zespół CANAL+ do emisji w pierwszym płatnym oknie.

Ponadto, aby zaradzić innym zidentyfikowanym zagrożeniom antykonkurencyjnym, Grupa CANAL+ zobowiązała się, że w przypadku francuskich filmów katalogowych, których Orange Studio przed transakcją było koproducentem i nie posiada mandatu dystrybucyjnego, nie sprzeciwiać się przeniesieniu praw do transmisji do usługi catch-up TV telewizji niekodowanej.

Nadto Grupa CANAL+ zobowiązała się do zapewnienia dostępu do pakietu kanałów Ciné+/OCS wszystkim dystrybutorom, którzy zwrócą się o to na francuskich terytoriach zamorskich, na obiektywnych, przejrzystych i niedyskryminujących warunkach cenowych.

Wszystkie te zobowiązania zostały podjęte na okres 5 lat i mogą zostać ponownie rozpatrzone.

W świetle zobowiązań podjętych przez Grupę CANAL+, Autorité zatwierdził transakcję po pierwszym etapie dochodzenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...