reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Chłopi“ w nowej ekranizacji w stacjach Canal+

dodano: 2024-01-22 22:19 | aktualizacja: 2024-01-23 10:51
autor: Łukasz Knapik | źródło: Canal+ Polska/satkurier.pl

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku) W stacjach CANAL+ Premium, CANAL+ 1 i CANAL+ Film wyemitowany zostanie premierowo polsko-litewsko-serbski film „Chłopi“. Producentem fabularno-animowanego filmu jest BreakThru Films, koproducentami są CANAL+ Polska, DigitalKraft, Art Shot i Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z New Europe Film Sales, Carte Blanche, Creative Europe Media, Filmski centar Srbije i Lietuvių filmų centras, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a dystrybutorem jest Next Film z grupy Helios (Agora). Występują Kamila Urzędowska, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Mietielica, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk i Mirosław Baka. Film jest polskim kandydatem do „Oscara”.

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Chłopi“ (wersja z 2023 roku) to polski kandydat do „Oscara”. - W filmie jest i oryginalna technika malarskiej animacji, są poruszający bohaterowie i wątek feministyczny. I choć sporą część zawdzięczamy literackiemu kunsztowi Władysława Stanisława Reymonta, Dorota Kobiela-Welchman i jej mąż Hugh Welchman nadali tej opowieści zupełnie nowy wymiar, a ekspresyjna muzyka sprawia, że o produkcji będziemy pamiętać jeszcze długo po wyjściu z kina - zapowiada nadawca. „Chłopi“ (wersja z 2023 roku) pojawią się w serwisie VOD CANAL+ Online i na antenach CANAL+ Premium i CANAL+ 1 w dzień nominacji oscarowych - we wtorek, 23 stycznia br. (więcej tutaj)

W nowej ekranizacji reymontowskiej epopei występują między innymi Mirosław Baka („Belfer”), Robert Gulaczyk („Morderczynie”), Sonia Mietielica („Kruk”), Ewa Kasprzyk („Ślub doskonały”), Sonia Bohosiewicz („Masz ci los!”), Małgorzata Kożuchowska („Zołza”), Dorota Stalińska („Uwierz w Mikołaja”), Andrzej Konopka („Planeta singli. Osiem historii”), Maciej Musiał („Klangor”), Cezary Łukaszewicz („Kruk”) i Julia Wieniawa-Narkiewicz („W lesie dziś nie zaśnie nikt”). W głównej roli, Jagny, występuje Kamila Urzędowska („Żmijowisko”).

Producenci „Chłopów“ (wersja z 2023 roku) postanowili zgłosić film do kilku kategorii oscarowych - w tym za „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, „Najlepszy film animowany” i „Najlepszą muzykę”. Produkcja jest malarską animacją. Cały proces podzielono na etapy, w których najpierw nakręcono film z udziałem żywych aktorów, po czym każdy kadr z tego materiału namalowano i zmontowano na nowo. - „Chłopi“ ani na chwilę nie pozwalają nam oderwać oczu od ekranu. A to za sprawą malarskiej pasji Doroty Kobieli-Welchman, która ożywia dzieła polskich mistrzów takich jak Władysław Ślewiński czy Józef Chełmoński - czytamy w komunikacie.

Jak zapewnia nadawca, muzyka, za którą odpowiadają Łukasz Rostkowski „L.U.C.” i RB Film Orchestra z gościnnym udziałem między innymi Katarzyny Szczot „Kayah”, i sceny, w których gra ona główną rolę, to jeden z najmocniejszych i najbardziej porywających akcentów w filmie, które sprawiają, że ciężko nam usiedzieć spokojnie w fotelu. Tradycyjne pieśni, które towarzyszyły mieszkańcom wsi podczas najbardziej codziennych prac, wybrzmiewają w zupełnie nowej folkowej aranżacji. Piorunujące wrażenie robi wreszcie zestawienie ze sobą dwóch tańców, kolejnej nieodłącznej części tradycji polskiej wsi - weselnego Jagny (w tej roli Kamila Urzędowska) z Boryną (Mirosław Baka) oraz drugiego - z Antonim (Robert Gulaczyk).

Jak zapewnia nadawca, historia Jagny Paczesiównej, wydanej wbrew swojej woli za mąż za wdowca oraz najbogatszego mężczyznę we wsi, Borynę, a szaleńczo zakochanej w jego żonatym synu Antonim, wciąż rozpala. Wpleciona w cykl czterech pór roku, odmierzana rytmem kościelnych świąt, wypełniona po brzegi w chłopskie obyczaje, skrząca się feerią barw i niesiona energią muzyki opowieść wyjątkowo mocno zapada w pamięć.

Reżyserami i autorami scenariusza (na podstawie książki „Chłopi” Władysława Reymonta) filmu „Chłopi” (wersja z 2023 roku) są Dorota Kobiela-Welchman „DK Welchman” i Hugh Welchman, a za zdjęcia odpowiadali Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata. W obsadzie znaleźli się Kamila Urzędowska, Julia Wieniawa-Narkieiwcz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Mietielica, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Maciej Musiał, Mateusz Rusin, Cezary Łukaszewicz, Andrzej Konopka, Robert Gulaczyk i Mirosław Baka.

Dodajmy, że film „Chłopi” (wersja z 2023 roku) pojawił się w kinach w piątek, 13 października 2023 roku (więcej tutaj).

Film „Chłopi” (wersja z 2023 roku) wyemitowany zostanie premierowo we wtorek, 23 stycznia br. o godzinie 21:00 w CANAL+ Premium i o godzinie 22:00 w CANAL+ 1. Tego samego dnia produkcja ta pojawi się premierowo w serwisie VOD CANAL+ Online. W czwartek, 1 lutego br. o godzinie 20:00 film ten wyemitowany zostanie premierowo w CANAL+ Film.

Dodajmy, że jest to trzecia polska ekranizacja książki „Chłopi” Władysława Reymonta. Pierwsza pochodzi z 1922 roku, a druga z 1973 roku i była kinową wersją serialu telewizyjnego. Serial ten emitują obecnie kanały TVP HD (emisja w poniedziałki o godzinie 21:25) i TVP Historia (emisja w soboty i niedziele około godziny 18:00). Ponadto w środę, 11 października 2023 roku do sprzedaży, nakładem Wydawnictwa Agora, trafiło nowe wydanie książki „Chłopi”. Warto przypomnieć, że w 1924 roku Władysław Reymont (żył w latach 1867-1925) otrzymał za „Chłopów” „Nagrodę Nobla” w kategorii „Literatura” (więcej tutaj i tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora


„Chłopi” (wersja z 2023 roku) - emisja we wtorek, 23 stycznia 2024 roku o godz. 21:00 w CANAL+ Premium. Film ten będą mogli również oglądać widzowie CANAL+ 1 i CANAL+ Film.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...