reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Atak hakerów na polski bank spółdzielczy

dodano: 2024-01-23 15:02
autor: HP | źródło: Sekurak.pl/Zambrowiacy.pl/Bank Spółdzielczy w Zambrowie

Bank spóldzielczy  w Zambrowie zrzut ekranowy 360px Portal internetowy sekurak.pl i kilka innych portali (Interia.pl/Bankier.pl) podały niepokojącą informację, że doszło do pierwszego przypadku ataku ransomware w banku w Polsce. Ofiarą cyberataku jest Bank Spółdzielczy w Zambrowie. Zablokowano bankowość internetową dla firm i klientów indywidualnych, działały karty płatnicze i można było wypłacać pieniądze w bankomatach i oddziałach. Aktualnie wszystko już działa - nie ma też zagrożenia dla innych banków zrzeszonych w Grupie PBS.

BSzambrow.pl
Bank spółdzielczy zambrów zrzut wszystko OK satkurier 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.Bank Spółdzielczy w Zambrowie wystosował komunikat na swojej stronie internetowej o braku dostępu do bankowości elektronicznej:

Brak dostępu do bankowości elektronicznej

W Banku Spółdzielczym w Zambrowie doszło do awarii, będącej skutkiem incydentu bezpieczeństwa, w wyniku której bankowość elektroniczna jest niedostępna. Posiadacze naszych kart bankowych mogą płacić w sklepach, wypłacać pieniądze z bankomatów oraz wpłacać i wypłacać środki w oddziałach. Zgodnie z procedurami o sprawie poinformowaliśmy odpowiednie służby i organy. Wspólnie z dostawcami systemów informatycznych intensywnie pracujemy nad usunięciem awarii i jej skutków. Będziemy Państwa informować o postępach prac.Zapewniamy, że Państwa środki są bezpieczne. Bank Spółdzielczy w Zambrowie jest członkiem Zrzeszenia BPS i Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, które są przygotowane do zapewnienia odpowiedniego wsparcia w przypadku przedłużających się skutków awarii.

Przepraszamy Państwa za zaistniałą sytuację i wszelkie niedogodności.

Informacja dotycząca naruszenia ochrony danych osobowych w Banku Spółdzielczym w Zambrowie

Bank Spółdzielczy w Zambrowie (dalej: Bank) jako administrator danych osobowych w trybie art. 34 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych (braku dostępności) w związku z awarią systemu informatycznego.

W dniu 16 stycznia 2024 roku zaobserwowano problemy z funkcjonowaniem systemu bankowego. Po dokonaniu analizy stwierdzono, iż dane klientów zostały zaszyfrowane.

Bank przekazał zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Niezwłocznie po zidentyfikowaniu incydentu Bank zabezpieczył systemy informatyczne oraz rozpoczął pracę nad odtworzeniem funkcjonalności systemu oraz udostępnieniem klientom pełnego dostępu do usług świadczonych przez Bank. Bez zbędnej zwłoki poinformujemy Klientów Banku o przywróceniu dostępności do usług bankowych.

Konsekwencją opisanego wyżej Naruszenia ochrony danych osobowych polegającego na zaszyfrowaniu danych  jest czasowy brak dostępności do elektronicznych usług bankowych – realizowania płatności i dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunkach bankowych.

Zapewniamy jednocześnie, że podjęliśmy niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości (…).

Z poważaniem

Zarząd Banku Spółdzielczego w Zambrowie


Źródło: sekurak.pl  bszambrow.pl  zambrowiacy.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Banki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...