reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ ma zapłacić Grupie TF1 1,66 mln euro

dodano: 2024-02-02 13:16
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TF1/Lepoint.fr

TF1 i Canal+ Szkody na kwotę 40 mln euro oszacował sobie TF1 i M6 przy okazji odszyfrowania kanałów Grupy CANAL+ we Francji w czasie pandemii. Emitując filmy fabularne poza oknem swojego funkcjonowania bez kodowania, francuski CANAL+ rzekomo naruszył zasady dotyczące chronologii mediów. 25 stycznia 2024 r. paryski sąd podjął decyzję o nałożeniu na CANAL+ Group odszkodowania w wysokości 1,66 mln euro za nieuczciwą konkurencję.

TF1/Canal+
TF1 Canal +


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sąd w Paryżu nakazał Grupie CANAL+ zapłacić Grupie TF1 odszkodowania 1,66 mln euro w ramach sporu dotyczącego bezpłatnego wyświetlania filmów w szczytowym okresie pandemii Covid-19. Przypomnijmy, że CANAL+ France nadawał niekodowane filmy między 16 a 31 marca 2020 r., co rozsierdziło zarówno nadawców, jak i właścicieli kin we Francji (były zamknięte.

Wśród filmów fabularnych wyemitowano m.in.: komedię All Inclusive  z Franckiem Duboscem oraz amerykański hit kinowy  Avengers: Endgame. Za te dwa filmy telewizja TF1 zapłaciła duże pieniądze (odpowiednio 1,8 mln euro i 4,5 mln euro), by jako pierwsza pokazać je we Francji w formie niezaszyfrowanej. CANAL+ France nieco się pospieszył!

TF1 twierdził, że ​​CANAL+ naruszył swoją umowę na wyłączność dotyczącą transmisji 6 filmów, do których posiadał prawa w ramach telewizji bezpłatnej, podczas gdy inne filmy powinny były zostać zakodowane i udostępnione wyłącznie swoim abonentom.

Umowy jasno określają na każdym rynku, kiedy nadawca może wyemitować film, co jest szczególnie ważne na rynku francuskim, gdzie nadawcy tacy jak CANAL+ są zobowiązani inwestować miliony w produkcję w języku francuskim. Kanały płatne, takie jak CANAL+, zazwyczaj oferują filmy fabularne już po 6 miesiącach od ich premiery w kinach. W przypadku kanałów bezpłatnych, takich jak TF1, okres ten jest dłuższy, ponieważ wynosi 22 miesiące.

Wydając wyrok, sąd nakazał CANAL+ zapłacić TF1, Télé Monte-Carlo, TFX i TF1 Films Production odszkodowanie 739 062 euro z tytułu utraty wartości ich praw – 20% ceny zakupu praw do transmisji za pierwsze okno oraz 5% ceny zakupu kolejnych praw do transmisji. Kwota 681 tys. euro powinna zostać wypłacona za straty związane z wyświetleniem filmu Avengers: Endgame.

Uznano, że dodatkowe 100 tys. euro  jest należne Grupie TF1 i po 20 tys. euro każdemu ze spółek TF1, TMC, TFX, TF1 Séries Films, LCI, TF1 Films Productions i GIE TF1, które zostały wymienione w sprawie.

Grupa TF1 początkowo zażądała odszkodowania w wysokości 3,311 mln euro - sąd przyznał połowę z tego.

Źródło: lepoint.fr  village-justice.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...