reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piractwo: oto najbardziej „poszukiwane” strony

dodano: 2024-02-02 01:06
autor: HP | źródło: USTR

pirackie strony raport USTR 2023 360px Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych (USTR) opublikowało zaktualizowaną wersję Notorius Markets List, czyli listy rynków internetowych i fizycznych, które są najbardziej aktywne na froncie piractwa, zarówno w zakresie podrabiania, jak i łamania praw autorskich. Na Liście Rynków Notorius zidentyfikowano 39 rynków internetowych i 33 rynki fizyczne (targi, wielkopowierzchniowe sklepy). Na liście nie ma stron internetowych i fizycznych miejsc na terenie Polski. Kilka pirackich stron dostarcza na rynki zewnętrzne aż 10 000 kanałów IPTV z 38 krajów, w tym z Polski.

USTR.gov
Przegląd rynków piractwa USTR 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
USTR zaktualizował listę najbardziej aktywnych rynków piractwa i podróbek, w tym kilka usług zlokalizowanych w Chinach i serwerów zlokalizowanych w Rosji. Spośród 39 stron internetowych wymienionych przez USTR 8 było aktywnych na terenie UE, ale w wielu krajach zostały zablokowane albo są monitorowane.

Najbardziej aktywne obszary (targi i sklepy wielkopowierzchniowe) pod względem podróbek znajdują się w:
 • Argentynie (Barrio Once, Buenos Aires)
 • Brazylii (Rua 25 de Março, São Paulo)
 • Filipinach (Greenhills Shopping Center, San Juan, Metro Manila)
 • Chinach (Luohu Commercial City, Shenzhen; Xingwang International Clothing Market, Szanghaj - to tylko przykłady w Chinach!)
 • Indiach (Tank Road, Delhi)
 • Indonezji (Mangga Dua Market, Jakarta)
 • Kambodży (Central Market, Phnom Penh)
 • Kanadzie (Pacific Mall, Toronto)
 • Kirgistanie (Dordoy Market, Bishkek)
 • Malezji (Petaling Street Market, Kuala Lumpur)
 • Meksyku (Tepito, Mexico City)
 • Paragwaju (Ciudad del Este)
 • Peru (Gamarra Emporium, Lima)
 • Rosji (Dubrovka Market i Sadovod Market - Moskwa)
 • Tajlandii (MBK Center, Bangkok)
 • Turcji (Tahtakale, Istambuł)
 • Wietnamie (Tan Thanh Market i Viet Trung Trade Center, Lang Son Province)
 • Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Markets in Deira District, Dubaj) 
Najbardziej „słynne” strony pirackie:

1337X: korzysta z usług odwrotnego proxy i umożliwia pobieranie filmów, seriali, gier wideo i muzyki chronionej prawem autorskim

BESTBUYIPTV:
Funkcjonuje pod adresem bestbuyIPTV.store. Powiązane strony to bestbuyiptv.vip i iptvlight.net. Podobno ma siedzibę w
Wietnamie, ale korzysta z usług odwrotnego proxy w celu zamaskowania lokalizacji swoich serwerów hostingowych. Coraz popularniejszą formą piractwa internetowego są usługi IPTV udostępniające pirackie treści treści audiowizualnych, w tym filmów i seriali telewizyjnych, za pośrednictwem usług subskrypcyjnych.

BestBuyIPTV oferuje nielegalne kanały IPTV od nadawców z całego świata i jest kompatybilny z większość platform i systemów operacyjnych. BestBuyIPTV podobno oferuje ponad 10 000 nieautoryzowanych kanałów z 38 krajów, a także świadczy usługi resellerów i re-streamerów, z ponad 900 000 użytkowników, 12 000 sprzedawców i 2000 osób restreamujących na całym świecie. Kilku posiadaczy praw połączyło operatorów witryny do Wietnamu, ale witryna korzysta z usług odwrotnego proxy w celu zamaskowania swojej lokalizacji serwery hostingowe.

GENIPTV: pod adresem genip.tv.
Według doniesień GenIPTV to jeden z największych pirackich dostawców IPTV na świecie, który dostarcza zawartość wielu innym mniejszym operatorom sprzedającym subskrypcje zapewniające dostęp do ponad 10 000 transmisji i streamingowych kanałów oraz bibliotekę wideo zawierającą ponad 52 000 tytułów chronionych prawem autorskim. Na stronie internetowej GenIPTV oferuje się nie tylko „Najnowsze filmy i seriale” na wielu obsługiwanych urządzeniach, ale także sport na żywo i całodobowe wsparcie online.

LIBGEN: witryna w Rosji poświęcona w szczególności cyfrowym kopiom książek, podręczników, czasopism i innych treści redakcyjnych (także wielu polskich)

NSW2U : wykorzystuje również powiązane strony, rozpowszechnia pirackie gry wideo, nawet przed oficjalną premierą

RUTRACKER : strona w Rosji, oferuje dostęp po rejestracji do dzieł chronionych prawem autorskim (filmy, seriale, gry wideo, oprogramowanie)

SCI-HUB : serwery znajdują się w Rosji i oferuje nieautoryzowany dostęp do ponad 88 mln artykułów prasowych i dokumentów akademickich (także polskich!)

THEPIRATEBAY : korzysta z serwera proxy w celu ukrycia pochodzenia serwerów i według posiadaczy praw nie odpowiada na żądania usunięcia. Jest to jedna z najaktywniejszych witryn promujących pirackie treści

VK : z siedzibą w Rosji, ułatwia dystrybucję treści chronionych, w szczególności filmów i seriali produkcji amerykańskiej. Strona została zablokowana m.in. we Włoszech, ale w Polsce jest opcja dla urządzeń mobilnych

YTS.MX : oferuje ponad 32 tys. filmów w bardzo wysokiej jakości, także z napisami

INNE STRONY PIRACKIE

Na liście USTR znajdują się również pirackie strony:

1ficoer , 2embed , Amarutu, Aniwatch, Avito, Baidu Wangpan, Bukalapak, Cuevana3, DDoS-Guard, DHgate, FlokiNET, Fmovies,  IndiaMART, Krakenfiles, Pelisplus, Pinduoduo, Rapidgator, Savefrom, Shabakaty, Shopee, Spider, Squitter, Ssyoutube, Streamtape, Taobao (platforma handlowa Alibaba dla chińskich kosumentów, Torrent Galaxy, Vegamovies, WeChat (chiński komunikator - inaczej też Weixin), WHMCS Smarters.

 

Źródło: ustr.gov  ustr.gov 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...