28,2°East jest jedną z głównych pozycji orbitalnych luksemburskiej spółki SES. Korzysta z niej kilku kluczowych operatorów telewizyjnych z Wysp Brytyjskich – wśród nich Sky UK, Freesat, Virgin Media, Channel 4, Channel 5, ITV i BBC. Jakie bezpłatne kanały (FTA) można znaleźć na satelitach Astra (28,2°E)?
SES
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Brytyjski dostawca sieci telekomunikacyjnej
Wiele złożonych i zakulisowych prac wykonuje się przy dostarczaniu setek kanałów telewizyjnych, z których każdego dnia korzystają miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Arqiva jest największym brytyjskim dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej. Dociera do ponad 98% populacji w Wielkiej Brytanii za sprawą sieci naziemnej telewizji cyfrowej Freeview. Kompleksowy pakiet usług świadczy dla wiodących platform telewizyjnych Sky UK i Freesat przy pomocy ponad 30 transponderów z czterech teleportów. Usługi DTH odbiera ponad 10 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Od momentu uruchomienia Sky Digital w 1998 r., Arqiva jest dominującym graczem dla tej platformy. Arqiva jest numerem jeden dla nadawców wprowadzających nowe kanały na Sky UK i Freesat.
Dwie główne platformy DTH
Sky rozpoczęła działalność w 1989 r. jako pierwsza w Wielkiej Brytanii usługa analogowej telewizji satelitarnej, licząca 4 bezpłatne kanały z Astry 19,2°E, w tym Sky News – pierwszy 24-godzinny kanał informacyjny w Europie. W 1994 r. uruchomiła pakiet podstawowy 14 kanałów w abonamencie ze Sky One, Discovery, UK Gold czy Nickelodeon.
1 października 1998 r. to start cyfrowej platformy satelitarnej Sky Digital z ofertą ponad 140 kanałów, ale już z systemu satelitarnego Astra 28,2°E. Następnie 2 listopada 1999 r. firma połączyła się z operatorem British Satellite Broadcasting, tworząc nową markę British Sky Broadcasting (BSkyB). Sky stał się pionierem w tworzeniu nowych kanałów tematycznych na rynku, a jednym z nich był utworzony w 1999 r. pierwszy w Europie kanał TV z wiadomościami sportowymi Sky Sports News.
Dzisiaj Sky jest największą ofertą płatnej telewizji DTH w Wielkiej Brytanii i Irlandii, posiadającą około 13 mln abonentów. Właścicielem Sky od 2018 r. jest amerykański konglomerat telekomunikacyjny Comcast.
Freesat to pierwsza cyfrowa i bezpłatna platforma satelitarna w Wielkiej Brytanii, uruchomiona 6 maja 2008 r. Jej twórcami są publiczni nadawcy BBC i ITV. Platforma powstała w celu rozpowszechniania bezpłatnej telewizji na terenie całego kraju, ponieważ oferta naziemna Freeview nie mogła osiągnąć pełnego zasięgu. Większość oferowanych kanałów była już FTA w Sky Digital, a Freesat zaoferował własne EPG i serwisy interaktywne z poziomu odbiornika dedykowanego w jednorazowej cenie 150 funtów.
Początkowo w skład usługi weszło ok. 70 kanałów FTA i była to skromna oferta w porównaniu z ogromną liczbą stacji FTA dostępnych dla posiadaczy odbiorników indywidualnych lub Sky (użytkownik Freesat mógł dostroić sobie ręcznie pozostałe kanały, ale nie każdy potrafił sobie z tym poradzić). Później oferta stopniowo rosła dzięki przyłączaniu się kolejnych nadawców i w 2022 r. miała już około 170 kanałów telewizyjnych i radiowych dla ponad 2 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.
Szeroki wybór kanałów FTA z wiązki europejskiej
Bezpłatne kanały tematyczne
Gdy wymieniono flotę satelitarną stacjonującą na pozycji 28,2°E i przy okazji jeszcze bardziej ograniczono odbiór publicznych i komercyjnych stacji telewizyjnych z Wielkiej Brytanii, polscy widzowie zainteresowani językiem angielskim zostali skazani na darmowe kanały dostępne w silnej wiązce europejskiej. Tu oferta została również okrojona z ciekawszych stacji dawnych spółek CSC Media Group (ówczesne jej projekty ChartShow TV, Bliss, The Vault, POP!, True Movies), AMC Networks/CBS (Horror Channel, Thriller Channel, CBS Drama, CBS Reality) i Sony Pictures Television (kanały Movies4Men), ale z czasem wiązka europejska znów zaczęła się wypełniać ciekawymi projektami z UK.
Brytyjski operator platformy Sky UK udostępnił jeden ze swoich własnych kanałów poświęconych kulturze i sztuce. Jest nim promujący prace artystów i organizacji artystycznych, a także nowe talenty Sky Arts. Kanał prezentuje też niezliczone filmy dokumentalne i występy gwiazd – od Kylie, Eda Sheerana i U2, po „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego wystawione przez Matthew Bourne’a, „Pierścień Nibelunga” Richarda Wagnera i musical „Koty”.
Sky News to najświeższe wiadomości z Wielkiej Brytanii, Irlandii i całego świata. Kanał rozpoczął nadawanie w lutym 1989 roku.
Kanał Challenge TV łączy najlepsze turnieje telewizyjne – od starych „Blockbusters”, „Catchphrase” i „Supermarket Sweep”, po najnowsze „Pointless”, „The Chase” i „Who Wants To Be A Millionaire? ”. Challenge TV zaprzestał szyfrowania w 2012 r.
Spółka medialna A+E Networks UK wprowadziła swój kanał tematyczny Blaze w 2016 r., nadając w nim takie programy, jak „Pawn Stars” (Gwiazdy lombardu), „Mountain Men” i „American Restoration” czy dokumenty „The First 48” i „Unusual Suspects”.
Firma z Bombaju wprowadziła swój kanał Travelxp. Jest to największy producent treści podróżniczych. Podzielone tematycznie bloki pozwalają odkryć nieznane, znaleźć miejsce na wymarzony urlop, poznać historię i kulturę różnych zakątków świata czy zobaczyć lokalną kuchnię.
Indyjska firma Enterr10 Television Network oferuje brytyjską wersję Dangal TV - kanał, który znalazł się na szczycie oglądalności w Indiach. Ramówka składa się z seriali „Kaisa Hai Yeh Rishta Anjana”, „Mann Atisundar”, „Purnima” i wielu innych. Cała oferta to nowe i oryginalne produkcje, obejmujące seriale i filmy nigdy dotąd nie pokazywane szeroko w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski oddział Discovery UK w 2021 r. przeniósł do wiązki europejskiej swoje darmowe kanały tematyczne HGTV, DMAX i Quest Red z irlandzkimi reklamami. Pierwszy to świat ciekawych i oryginalnych wnętrz, pięknych ogrodów, gruntownych remontów i metamorfoz domów. Drugi stawia na przetrwanie, ekstremalne przeżycia, motoryzację i szeroko pojętą rozrywkę dla mężczyzn. Trzeci pokazuje wielkie osobowości, niezwykłe światy, skłaniające do refleksji historie medyczne, dokumenty śledcze i realne przestępstwa.