reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 28,2°E?

dodano: 2024-04-10 10:40 | aktualizacja: 2024-04-11 21:07
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

Astra 28,2°E SES 28,2°East jest jedną z głównych pozycji orbitalnych luksemburskiej spółki SES. Korzysta z niej kilku kluczowych operatorów telewizyjnych z Wysp Brytyjskich – wśród nich Sky UK, Freesat, Virgin Media, Channel 4, Channel 5, ITV i BBC. Jakie bezpłatne kanały (FTA) można znaleźć na satelitach Astra (28,2°E)?

SES
Astra 28,2°E SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trochę lekkiej erotyki

Dla fanów treści erotycznych nadawanych jest kilka kanałów z sex telefonami. Na antenie Xpanded TV czy Babenation prezentują się gorące kobiety, które odsłaniają swoje wdzięki ku przyjemności męskiej widowni. Widz może nawiązać rozmowę z osobą na ekranie, dzwoniąc na podane numery telefonów. Tego typu format telewizyjny był niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii, jednak z czasem został przeniesiony do portali multimedialnych i streamingu w Internecie, co potwierdza fakt zamknięcia na satelicie projektu Studio 66 w listopadzie 2022 r.
 
Xpanded TV
Xpanded TV

Egzotyczne kanały telewizyjne

Od lat brytyjska pozycja 28,2°E odznacza się bezkonkurencyjną ofertą z innych kontynentów. Miłośnicy egzotyki mogą oglądać kilka ciekawszych stacji z Pakistanu, takich jak:
 • PTV Global – międzynarodowy kanał publicznej telewizji PTV,
 • Geo TV – jeden z popularniejszych kanałów prywatnych z informacjami, filmami i rozrywką,
 • ARY Digital – kolejny kanał z pakistańskimi treściami,
 • Hum Europe – krajowe filmy, seriale i programy rozrywkowe,
 • Hum Masala – kanał kulinarny z azjatyckimi potrawami,
 • Pitaara – pierwszy na świecie kanał z filmami i rozrywką z Pendżabu, pogranicza Indii i Pakistanu,
 • PTC Punjabi – pendżabska sieć telewizyjna z Indii, emitująca wiadomości, dramaty, komedie, muzykę i talk-show,
 • Brit Asia TV – jedyny w swoim rodzaju kanał muzyczny, skupiony na takich gatunkach, jak Bhangra, Punjabi Pop i Bollywood, a także R&B, Urban Music, Hip Hop i Underground Music,
 • PCNE Chinese – pierwszy kanał z informacjami z regionu Greater China, który obejmuje Chiny, Makau, Tajwan i Hong Kong.
 
Pitaara
Pitaara
Hum Europe
Hum Europe
Brit Asia TV
Brit Asia TV

Pakiet brytyjskich stacji radiowych

Miłośnicy audycji radiowych z Wielkiej Brytanii odbiorą szereg najbardziej reprezentatywnych rozgłośni znanych z lokalnych emisji FM/DAB. To sprawia, że oferta przez satelitę jest naprawdę godna uwagi. W multipleksach BSkyB znajdziemy np. Capital XTRA – najświeższy hip hop, grime, garage, dance i R&B. Capital FM UK to stacja muzyczna nr 1 odtwarzająca przeboje największych artystów – idealnie nadaje się na imprezy na dużą skalę. Radio X skupia się na muzyce alternatywnej, głównie indie i rock. Gold Radio dodaje rock and rolla każdego dnia, grając największe hity wszech czasów od lat 50. do 90. Smooth Radio UK jest współczesną marką grającą relaksującą mieszankę muzyki kultowych wykonawców z przestrzeni lat i świetnie trafia do ludzi zapracowanych, ale czasem potrzebujących odpoczynku w oazie spokoju. Heart Dance odtwarza klubowe klasyki i oldschoolowe hity taneczne. Virgin Radio UK to najgorętsze miksy znanych hitów i nowych piosenek, najbardziej zakręcony przewodnik rock’n’rollowy. Heart 90s to ulubione hity dekady, w której debiutowały Britney Spears, Christina Aguilera, Take That czy Destiny’s Child.

Jak wyszukać pozycję 28,2°E?

Zakładamy, że antena jest ustawiona na 13°E.
 1. Satelita Astra 2E/2F/2G zajmują pozycję na 28,2° długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana na południe (z niewielkimi odchyleniami w zależności od regionu).
 2. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w daną stronę jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
 3. Kąt elewacji (góra-dół) będzie zbliżony, jak przy ustawieniu na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E. Ewentualna korekta może być konieczna dla transponderów DVB-S2.
 4. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
 5. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 28,2°E.
 6. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki europejskiej Astry 2E, 2F lub 2G. Wybór w zależności od tego, która wiązka jest mocniejsza w naszej lokalizacji (patrz mapki zasięgu).
 7. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14. lub 15.
 8. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście, nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
 9. Przykładem do wyszukania Astry 28,2°E może być multipleks BSkyB na częstotliwości 11,265 GHz, pol. H (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK) satelity Astra 2G. Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 8.
 10. Kolejnym krokiem jest ustawienie dla anteny azymutu (obracamy o 15° w kierunku wschodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać jeden większy obrót o 10 stopni, następnie mniejsze przesunięcia co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
 11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
 12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/ewentualnie elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, zwłaszcza nadawanych w DVB-S2, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
 13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
 14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
 15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?
 1. Pierwszą czynnością (choć bardziej czasochłonną) jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 8.
 2. Następnie kierujemy się na Astrę 3B (23,5°E), wybierając np. multipleks SES Astra z częstotliwości 12,168 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK).
 3. W tym momencie odległość do satelitów Astra 2E/2F/2G (28,2°E) wynosi już tylko 4,7° na wschód.
 4. Teraz realizujemy poszczególne etapy od punktu 6. do 12.
 5. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 13., a także 14. lub 15., gdyby zaistniały problemy z wyszukaniem pozycji 28,2°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...