reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jaka przyszłość AC-4 w TVP?

dodano: 2024-07-10 07:59 | aktualizacja: 2024-07-10 12:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza Od 13 czerwca br. TVP nadaje w TVP1 i TVP2 na MUX 3 telewizji naziemnej dodatkową ścieżkę dźwiękową AC-4 z możliwością wyboru spośród 3 wersji: polski komentarz, angielski komentarz lub atmosfera stadionu (bez komentarza). Mimo iż każdy telewizor powinien radzić sobie z tą zmianą, to część modeli, które nie obsługują AC-4, nie potrafi pominąć tej ścieżki, co skutkowało brakiem dźwięku podstawowego.

satkurier.pl
TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Większy wybór dla widzów TVP1 i TVP2

W TVP1 i TVP2 na MUX 3 telewizji naziemnej nadawany jest dźwięk podstawowy stereo oraz audiodeskrypcja (oba te sygnały są kodowane w E-AC3/DD+) oraz od 13 czerwca br. dźwięk dodatkowy kodowany w AC-4 (zastąpił on dźwięk dodatkowy kodowany w E-AC3):
  • dźwięk podstawowy stereo (DD+)
  • audiodeskrypcja (DD+)
  • Dolby AC-4 5.1 z 3 obiektami (5.1+3D) z możliwością wyboru:
        - polski komentarz
        - angielski komentarz
        - atmosfera stadionu (bez komentarza)
 

Problemy na niektórych telewizorach. Jaka przyczyna?

Nadawanie AC-4 w TVP1 i TVP2 ujawniło wadę ukrytą oprogramowania w telewizorach różnych producentów bazujących na systemie Android TV oraz aplikacji Live TV/Telewizja na żywo. Prawidłowo działające telewizory nieposiadające dekodera AC-4 powinny pomijać ten sygnał. Tak działa duża część telewizorów HD i HD Ready. Wyświetlają one tylko 2 ścieżki audio, dla których mają wbudowany dekoder (E-AC3).

Niestety część modeli telewizorów HD działa niewłaściwie. Wybierają domyślnie i wyświetlają ścieżkę AC-4, chociaż nie mają wbudowanego dekodera tego sygnału lub dekoder AC-4 jest nieaktywny (opłaty licencyjne?). Dlatego telewidzowie - m.in. na forum.satkurier.pl - sygnalizowali brak dźwięku podstawowego.

Problemem jest również to, że niektóre modele telewizorów nie zapamiętują preferowanej przez telewidza ścieżki dźwiękowej.

Priorytetem dla TVP jest możliwość odbioru dźwięku podstawowego przez telewidzów, w związku z czym 20 czerwca w TVP1 i TVP2 na MUX 3 wprowadzone zostały tymczasowe zmiany w nadawanym sygnale. Spowodowało to pojawienie się dźwięku w większości telewizorów HD z błędnym oprogramowaniem. Natomiast w małej części telewizorów UHD chwilowo wyświetla się tylko dźwięk podstawowy i audiodeskrypcja - nie wyświetla się ścieżka AC-4.

TVP nadaje dźwięk zgodnie z rekomendacjami DVB. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 7 października 2019 r. dotyczy wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, a nie nadawania fonii. Dla odbiornika HD obowiązkowymi dekoderami są MPEG-2 oraz E-AC3. Dla odbiornika UHD obowiązkowym jest także dekoder AC-4.

Fonia dodatkowa AC-4 może być nadawana zarówno w serwisach UHD, jak i HD. W przypadku telewizorów HD będzie dekodowana tylko przez te telewizory, które mają wbudowany dekoder AC-4. Od kilku lat dominują w sprzedaży UHD z dekoderami AC-4.

Jeszcze przed uchwaleniem w 2019 r. wymogów dla odbiorników cyfrowych, producenci praktycznie nie produkowali telewizorów HD powyżej 40". W związku z tym, nie było zasadne wprowadzenie obowiązku wyposażenia relatywnie tanich telewizorów HD 21", 32", 40" w dekoder AC-4. Wiadomo było, że telewizory o małych ekranach nie wykorzystają potencjału kodera AC-4. Pozostawiono decyzję producentom telewizorów. Aktualnie na rynku dostępne są także modele telewizorów 32" z dekoderem AC-4. Można je połączyć z kinem domowym lub soundbarem.

System kodowania AC-4 należy do New Generation Audio (NGA). Umożliwia nadawanie Dolby Atmos, dla formatów 5.1/5.1.4 jest możliwość oferowania personalizacji audio (wybór komentatora, tylko dźwięku stadionowego). Jest możliwość indywidualnego ustawienia poziomu komentatora w stosunku do dźwięku stadionowego, możliwość regulacji poziomu dialogów w filmach zgodnie z indywidualnymi preferencjami telewidzów.

Warto zaznaczyć, że pierwsze transmisje z dźwiękiem Doby Atmos 5.1.4 zakodowanym w AC-4 przeprowadzono w 2021 i 2022 r. (Konkurs Chopinowski, Konkurs Wieniawskiego) w TVP Kultura HD. Przez długi czas strumień AC-4 był dostępny na MUX 6. Poza pojedynczymi przypadkami nie sygnalizowano problemów z odbiorem.

Systemy kodowania NGA były opracowywane pod kątem zastosowania w UHD. Dlaczego nie wykorzystywać zalet AC-4 w TVP1 i TVP2? Dlaczego z niego rezygnować? Dlatego że okazało się, iż część telewizorów HD działa niewłaściwie?

Docelowym, prawidłowym rozwiązaniem problemów powinna być aktualizacja oprogramowania telewizorów eliminująca błąd/błędy oprogramowania telewizorów. Według informacji satkurier.pl, niektórzy producenci zidentyfikowali problem, przygotowali i testują już aktualizacje oprogramowania przeznaczone dla kilku modeli telewizorów HD. Pierwsze aktualizacje mają być dostępne jeszcze w lipcu 2024 r. Być może ci producenci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na ten krok, również podejmą wkrótce decyzję o przygotowaniu aktualizacji dla modeli oferowanych przez nich na rynku polskim.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...