reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

MANHATTAN DSR-2500 APCI

dodano: 2000-12-16 14:22 | aktualizacja: 2000-12-16 14:22
autor: Leszek WRONA | źródło:

TEST ANALOGOWOEGO-CYFROWEGO ODBIORNIKA MANHATTAN DSR-2500 APCIProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Manhattan DSR-2500 APCI to kolejny (po FTE IRD600AP opisywanym przez nas) odbiornik analogowo-cyfrowy z CI i pozycjonerem. Chociaż tego typu „kombajny” nie należą do najtańszych to mają swoich zwolenników. Jak wszystkie wyroby opatrzone znakiem handlowym Manhattan, także DSR-2500 pochodzi z angielskiej firmy Eurosat Distribution Ltd. (www.eurosat.co.uk)

Cała elektronika zawarta została w obudowie o wymiarach 380x276x60mm. Na przednim panelu, oprócz wyświetlacza i kilku przycisków funkcyjnych, umieszczono zasłonięte uchylną osłoną dwie kieszenie na moduły dostępu warunkowego. Ściankę tylną zaopatrzono we wszystkie niezbędne złącza: trzy typu SCART, cztery CINCH, dwa RF, jedno S-VHS i jedno RS-232. Wejścia antenowe zostały klasycznie podzielone na tuner analogowy i cyfrowy, a przy współpracy z tylko jednym konwerterem można je odpowiednio połączyć, aby odbierały z tej samej anteny programy analogowe i cyfrowe. Dodatkowe wejście na głowicę analogowego tunera może służyć do współpracy z konwerterem na pasmo C. W odbiorniku Manhattan DSR-2500 APCI zastosowano złącza sterujące polaryzatorem mechanicznym (np.Corotorem), które zajmują prawą stronę tylnej ścianki, a podobne zaciski dla siłownika umieszczono po stronie lewej. Dzięki temu, łatwo więc uniknąć pomyłki podczas podłączania tych urządzeń. Obsługę i programowanie zapewnia pilot zdalnego sterowania wyglądem swym przypominający pilota do terminala Mediasat. Niektóre z jego przycisków uruchamiają funkcje tylko jednej części tunera (tylko analogowej lub tylko cyfrowej), większość jednak ma znaczenie podwójne. Przejście między częścią analogową i cyfrową odbiornika zapewnia mały przycisk w dolnej części pilota oznaczony ANA/DIG.

Pierwsze programowanie odbiornika

Pracę odbiornika rozpoczyna ekran powitalny po którym należy wybrać wersję grafiki ekranowej (angielska, niemiecka, francuska, włoska, hiszpańska i portugalska). Następnie w MENU Antenna Setting wybranym pozycjom satelitarnym nadajemy odpowiednie nazwy i ustalamy parametry zastosowanych konwerterów. Dla programów cyfrowych zarezerwowano 32 pozycje oznaczone liteką D. Pozycje dla programów analogowych występują pod symbolami A i B w zależności od wejścia głowicy (po 16 pozycji na wejście). Ustawianie pozycji dla tego samego satelity musimy przeprowadzić więc niejako podwójnie, oddzielnie dla analogu i oddzielnie dla cyfry. Wybór rodzaju konwertera nie powinien sprawić większych problemów. Dla wszystkich satelitów fabrycznie wybrano ustawienie - LNB UNIVERSAL, jeśli jednak mamy zastosowany inny typ możemy to zmienić wpisując w pozycji LNB Typ - SINGLE, a w miejscu LNB Freq. - rzeczywistą wartość oscylatora. W dalszej kolejności ustawiamy ewentualne sygnały DiSEqC oraz napięcie sterujące 12V.

Część analogowa odbiornika

Tuner został zaprogramowany fabrycznie 290 programami analogowymi z całej orbity. Na liście znalazły się także programy z pasma C, którym przyporządkowano wejście B. Niestety nie wiadomo, dlaczego wszystkie 290 kanałów ma numer satelity 1. Po wybraniu dowolnego programu antena automatycznie ustawi się na pierwszego satelitę. Listę kanałów można oczywiście zmodyfikować albo odnaleźć wszystkie interesujące programy od początku. W tym celu bardzo pomocną funkcją wydaje się być Auto Memory, która zapewnia automatyczne szukanie programów analogowych. Działa ona na zasadzie skanowania całego pasma w poszukiwaniu sygnału. Znalezione programy zapisywane są pod kolejnymi numerami na liście w miejscu wybranym przez użytkownika. Nie mają one wówczas własnych nazw lecz tylko nazwę satelity. Na zaprogramowanych kanałach można zmienić parametry odbioru funkcjami: Video Search i Audio Search. Funkcje te uruchamiane są z głównego MENU. Video Search oprócz częstotliwości i polaryzacji pozwala ustalić SKEW (dla polaryzatora mechanicznego), szerokość pasma, dewiację sygnału wideo (4 stopnie), próg czułości (32 stopnie) oraz sygnał wyjściowy na dekoder. W MENUAudio Search ustalamy podnośne fonii, szerokość pasma fonii i jej deemfazę. Dodatkowe funkcje dostępne z głównego MENU to: TV/VCR Setting, Set Lock, System Setting. Funkcje te są takie same dla części analogowej i cyfrowej odbiornika.

TV Setting - tu ustawiamy format obrazu, system PAL lub NTSC, kanał wyjściowy UHF, załączamy RGB i S-VHS.

Set Lock - zmieniamy PIN dostępu, ustalamy kategorię wiekową dla blokady rodzicielskiej, zabezpieczamy MENU hasłem.

System Setting - w tym MENU zmieniamy przezroczystość tła i wersję grafiki ekranowej, ustawiamy czas, kasujemy całą pamięć do poziomu ustawień fabrycznych.

Część cyfrowa odbiornika

Obsługę części cyfrowej odbiornika zaczynamy tak jak poprzednio od ustawień pozycji satelitarnych. Ponieważ trudno jest zlokalizować daną pozycję bez programu cyfrowego bardzo przydatna w tym wypadku jest dodatkowa funkcja Advanced Transponder Frequency występująca obok MENU Sat Position. Funkcja uruchamiana jest specjalnym przyciskiem F1. W wybrane miejsce wpisujemy parametry dowolnego transpondera szukanego satelity. Jeśli naprowadzimy pozycjonerem antenę na właściwego satelitę wówczas odbiornik zlokalizuje sygnał z wybranego transpondera i pokaże wartość sygnału. Sygnał koloru czerwonego oznacza złe ustawienie anteny, a zielony dobre. Odnalezione pozycje satelitarne zapisujemy podobnie jak w części analogowej pod wybranymi nazwami. Każda pozycja z tunera cyfrowego dla odróżnienia od analogowego opatrzona jest indeksem D i liczbą od 1 do 32. Szukanie kanałów na danej pozycji odbywa się automatycznie lub ręcznie. Niezbędne jest wówczas MENU Channel Search. Jeśli skorzystamy z automatycznego programowania wystarczy wybrać nazwę satelity a w miejscu TP Frequency wybrać „All”. Odbiornik przeszuka pasmo po zadanych transponderach i zapisze je w pamięci. Podobne działanie ma inna funkcja Express Search, która uruchamia się automatycznie przy pierwszym załączeniu fabrycznie nowego odbiornika lub po wyczyszczeniu jego pamięci komendą Factory Default. Ma ona szybko zaprogramować odbiornik bez potrzeby wcześniejszego angażowania się w ustawianie pozycji albo gdy nasza antena ustawiona jest na jednego satelitę. Podczas automatycznego programowania odbiornika funkcją Channel Search możemy ograniczyć obszar przeszukiwań, wyłącznie do kanałów niekodowanych ustawiając FTA w miejsce Search Option. Ponieważ odbiornik podczas automatycznego programowania korzysta z ustalonych danych o transponderach, które przechowuje w stałej pamięci nie wszystkie kanały możemy zaprogramować w ten sposób. Przy doczytywaniu kolejnych musimy więc skorzystać z ręcznego dopisywania. Wykorzystujemy do tego celu to samo MENU Channel Search, ale wpisując wcześniej w ustalone miejsce dane szukanego kanału (częstotliwość, polaryzację, SR, FEC). Odnalezione programy dopisywane są na koniec listy. Dodatkowe, specjalne MENU uruchamiane funkcją Show Menu pozwala nadać programom własną nazwę i ustalić wartości PIDów. Do porządkowania listy kanałów, która po zapełnieniu pamięci może wyglądać dość okazale pomocne będzie MENU Edit Channel List. Jego zadaniem jest kasowanie niepotrzebnych na liście pozycji lub przenoszenie w inne miejsce. Szybkie usunięcie programu (podczas przeglądania kanałów) zapewnia przycisk F1. Ten sam przycisk na liście programów analogowych blokuje dostęp do kanału funkcją LOCK. Opisywane dotychczas funkcje cyfrowej części odbiornika dostępne były po przyciśnięciu na pilocie przycisku Setup. Dodatkowe można uruchomić przyciskiem MENU.

Program Guide - elektroniczna informacja o audycjach na wybranych programach EPG.

Set Lock - takie same funkcje jak w części analogowej

Choice List - wybór listy kanałów: ALL, FAV1, FAV2, FAV3

Change List Contents - zmiana zawartości na listach ALL i FAV

Common Interface - kontrola modułów dostępu warunkowego.

Dzięki funkcji Change List Contents możliwe jest utworzenie trzech niezależnych list ulubionych programów, które następnie przełączane są między sobą przyciskiem FAV.

Uwagi o pracy odbiornika

Tuner Manhattan DSR-2500 APCI to wysokiej klasy urządzenie do odbioru analogowych i cyfrowych programów z całej orbity. Dzięki zastosowaniu specjalnego złącza sterującego polaryzatorem mechanicznym może odbiorać programy pasma C przy współpracy z Corotorem. Dwie kieszenie na moduły dostępu warunkowego umożliwiają dostęp do programów kodowanych. Odbiornik testowany był z modułem Cryptoworks i kartą pakietu Wizja TV. Wszystkie programy odbierał prawidłowo. Trochę kłopotów może sprawiać funkcja EPG, działająca z pewnym opóżnieniem. Błędna wydaje się (wspominana już wcześniej) fabryczna konfiguracja kanałów analogowych. Użytkownik, który na jednej, obrotowej antenie chce odbierać wszystkie programy musi zmienić na poszczególnych kanałach przyporządkowanie pozycji satelitarnej albo programowanie rozpocząć od początku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...