reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Hiperkonkurencja operatorów w Warszawie

dodano: 2009-01-28 18:50 | aktualizacja: 2009-01-28 20:13
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Spray Przejęcie przez sieć kablową Vectra mniejszego operatora Spray nie przebiło się w świadomości czytelników jako istotna informacja. To ważny news, bo czyni z Warszawy jedyne miasto w kraju, gdzie w wybranych lokalizacjach będzie można korzystać z ofert wszystkich ogólnopolskich dostawców telewizji cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Są w Warszawie osiedla, gdzie można korzystać z ofert UPC Polska, Multimedia Polska, Aster, Spraya (wkrótce Vectry), a także Videostrady, Cyfry+, Cyfrowego Polsatu i n. Sieci kablowych jest jeszcze więcej - lokalnych i nieznanych szeroko w kraju. To wybór niespotykany w innych miejscowościach. Szkoda, bo każdy może wybrać sobie ofertę, która jest dla niego najbardziej atrakcyjna. Nie musi też się martwić, jeśli jeden z kanałów zostanie wyłączony z oferty. Wystarczy zmienić operatora. Podobną decyzję można będzie podjąć jeśli np. oferta cyfrowa Aster zawiera zdaniem klienta zbyt mało kanałów, a UPC Polska jest zbyt droga. Vectra ma niższe ceny i dużo więcej kanałów dostępnych cyfrowo niż Aster.

Szanse na to, aby w innych miastach wzrosła konkurencja na rynku są i to niemałe. Przejęcie Spraya to na pewno nie koniec procesu konsolidacji operatorów kablowych. Można się spodziewać bardziej spektakularnych transakcji - np. wchłonięcia przez większego gracza Aster, czy Inea. Ewentualne kupienie przez liderów rynku mniejszych sieci, także może spowodować pojawienie się wszystkich największych marek w kolejnych dużych miastach. Konsolidacja jest potrzebna mniejszym operatorom, ponieważ większość z nich nie ma wystarczających środków finansowych, aby zaoferować usługi cyfrowej telewizji, wysokiej rozdzielczości, czy wideo na żądanie. Powoli stają się one teraźniejszością rynku sieci kablowych. Rewolucję w walce z monopolem przynieść ma też "uwolnienie" łącz Telekomunikacji Polskiej na potrzeby wynajęcia ich przez innych operatorów. Jeśli zostaną one zmordenizowane, szereg usług telewizyjnych będzie można świadczyć na terenie całego kraju.

Ciekawe jak "hiperkonkurencja" między gigantami będzie wyglądała w stolicy w praktyce. Większość gospodarstw domowych jest wierna UPC Polska lub Aster. Czy przedstawiciele konkurencji będą chodzić od mieszkania do mieszkania zachęcając rodziny do swoich rozwiązań? Zapewne tak. Z pewnością nie zabraknie też kampanii opartych na reklamie porównawczej. Są ostatnio modne wśród operatorów komórkowych, co nie znaczy, że nie są odbierane kontrowersyjnie. Sieci Orange, Plus GSM i Era grożą Playowi sądem za billboardowe hasła typu "Z Play do Orange taniej niż z Orange do Orange". Obecność na warszawskim rynku wszyskich operatorów można też tłumaczyć wizerunkowo. Być w stolicy to prestiż. Warszawa może też być dobrym miejscem do przetestowania przyszłego zainteresowania ofertą sieci kablowych, gdy te np. w wyniku rozwiązań antymonopolowych będą mogły świadczyć usługi po łączach TP w całym kraju. Inny powód to zasobność stołecznych portfeli, która należy do największych w kraju.

W Warszawie, o ile UPC Polska i Aster muszą walczyć z nowymi konkurentami, to platformy cyfrowe mogą spać spokojnie. Z ich usług w dużych miastach korzysta zupełnie inna grupa odbiorców - głównie mieszkańcy domów jednorodzinych. Bloki w dużych miastach są niemal zmonopolizowane przez sieci kablowe. Dużo zabudowy w okolicy często uniemożliwia nawet ustawienie anteny satelitarnej na pożądaną pozycję. Konkurencja między operatorami kablowymi i platformami cyfrowymi istnieje, ale jest raczej śladowa. Tendencja jest taka, że operatorzy kablowi w zasadzie posiadają już stałą i wierną grupę abonentów. Platformy cyfrowe rosną, czasami zabierając sieciom kablowym nielicznych klientów.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...