reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kanały satelitarne walczą o miejsce w DVB-T

dodano: 2011-03-04 22:55 | aktualizacja: 2011-03-05 10:50
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

KRRiT logo Jedna ze stacji CANAL+, Kino Polska, Superstacja, iTV, a może ATM Rozrywka? Między innymi ci nadawcy mogą trafić do pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Stosowne wnioski w wyznaczonym czasie złożyły do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Decyzja o tym, którzy nadawcy wejdą w skład multipleksu zapadnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Na razie najprawdopodobniej wybranych zostanie 5 kanałów. Po zwolnieniu multipleksu przez trzy kanały TVP, ich liczba się zwiększy. Emisja dodatkowych kanałów naziemnych może ruszyć nawet w połowie roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z ogłoszeniem szefa KRRiT, kanały telewizyjne zainteresowane obecnością w pierwszym multipleksie DVB-T miały czas do 4 marca na złożenie wniosku o rozszerzenie koncesji na nadawanie naziemne. Chętnych nie brakuje. O nadawanie naziemne walczy kanał Kino Polska (ale nie wiadomo, czy chodzi o filmową stację, czy też Kino Polska Muzyka - ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna, bo Kino Polska wchodząc do DVB-T straciłby niemałe opłaty gniazdkowe od operatorów). Umieszczeniem jednego ze swoich kanałów zainteresowany jest CANAL+, ubiega się o to także informacyjno-rozrywkowa Superstacja oraz jedna z przygotowywanych stacji jej byłego właściciela - Ryszarda Krajewskiego. O nadawanie naziemne walczy interaktywna iTV, a także producent telewizyjny ATM S.A. (przygotowuje kanały tematyczne ATM TV i ATM Rozrywka). Swoje programy lokalne w ramach cyfrowej telewizji naziemnej chcą mieć operatorzy kablowi.

W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinno się wyjaśnić, które stacje ostatecznie w skład multipleksu wejdą. Pewne jest tylko, że pierwsze trzy miejsca zajmą TVP1, TVP2 i TVP INFO. Będzie tak do 2014 roku, kiedy trzeci multipleks uzyska pełen zasięg. Wtedy w miejsce kanałów telewizji publicznej będą mogły się pojawić kolejne stacje. W skład multipleksu stacji komercyjnych wejdą: Polsat, Polsat Sport News, TV 4, TV 6, TVN, TVN 7, TV Puls i TV Puls 2.

Co jest interesujące, wszystkie stacje telewizyjne w pierwszym multipleksie będą dostępne bezpłatnie. To tłumaczy sens kilku projektów, takich jak Next TV, kanałów tematycznych ATM czy też Kino Polska Muzyka. Niewykluczone, że stacje te powstają specjalnie pod DVB-T. Kto wie, czy ruszą, jeśli nie otrzymają koncesji. Dlatego być może większe szanse będą mieli nadawcy obecnie nadający. Ciekawa jest też sprawa CANAL+. Nie wiadomo, czy naziemnie będzie dostępna jedna ze stacji tematycznych (Kuchnia.TV, ZigZap, MiniMini, Domo), czy sztandarowa antena nadawcy. Może ona zmienić swój profil, a wtedy odpłatne będą stacje CANAL+ Film i CANAL+ Sport.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...
reklama